آزادی عمل ترکیه در خرید سامانه‌های دفاعی از منابع مختلف
آزادی عمل ترکیه در خرید سامانه‌های دفاعی از منابع مختلف

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره بر نیاز مبرم کشورش به تأمین سامانه‌های دفاعی بیشتر، بر استقلال رأی آنکارا در خرید تسلیحات و جنگ افزارهای مورد نیاز از منابع مختلف تاکید کرد. وی که این سخنان را در جریان برگزاری کنفرانس خبری مشترک با «سرگئی لاوروف» و «محمد […]

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره بر نیاز مبرم کشورش به تأمین سامانه‌های دفاعی بیشتر، بر استقلال رأی آنکارا در خرید تسلیحات و جنگ افزارهای مورد نیاز از منابع مختلف تاکید کرد.

وی که این سخنان را در جریان برگزاری کنفرانس خبری مشترک با «سرگئی لاوروف» و «محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» وزرای امور خارجه روسیه و قطر در دوحه مطرح می‌کرد، افزود: ما نیاز به تأمین سامانه‌های دفاعی بیشتر داریم و ترکیه به عنوان یک کشور مستقل حق تأمین آنها را از منابع مختلف برای خود محفوظ می‌داند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص مخالفت واشنگتن با خرید سامانه دفاعی اس – ۴۰۰ توسط آنکارا افزود: اما هیچ کس نباید ترکیه را به خاطر این اقدام مورد سرزنش و انتقاد قرار دهد.

با افزایش تنش میان واشنگتن و آنکارا در خصوص تحویل سامانه دفاعی آمریکایی «پاتریوت» به این کشور، نهایتاً اردوغان طی مذاکراتی با مسکو اقدام به خرید سامانه رقیب روسی پاتریوت، یعنی اس – ۴۰۰ در ماه جولای سال ۲۰۱۹ کرد؛ قراردادی که منجر به واکنش تند «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور وقت آمریکا شد و در همین راستا، کاخ سفید بارها ترکیه را تهدید به اعمال تحریم‌های تسلیحاتی و سیاسی کرد.