آمریکا باید در بازگشت به برجام پیش‌قدم شود
آمریکا باید در بازگشت به برجام پیش‌قدم شود

به گزارش مهر به نقل از میدل ایست آی، «ایلهان عمر» نماینده دموکرات ایالت مینه سوتا آمریکا با مطرح کردن سوالاتی از «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه این کشور در خصوص توافق هسته‌ای با ایران، موضع دولت بایدن در خصوص برجام را به چالش کشید. براساس این گزارش، ایلهان عمر در جریان برگزاری جلسه مشترک کمیته […]

به گزارش مهر به نقل از میدل ایست آی، «ایلهان عمر» نماینده دموکرات ایالت مینه سوتا آمریکا با مطرح کردن سوالاتی از «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه این کشور در خصوص توافق هسته‌ای با ایران، موضع دولت بایدن در خصوص برجام را به چالش کشید.

براساس این گزارش، ایلهان عمر در جریان برگزاری جلسه مشترک کمیته روابط خارجی سنا با «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، از وی پرسید با توجه به ترک برجام از سوی واشنگتن در زمان دولت ترامپ، دلیل اصرار واشنگتن برای بازگشت ایران به توافق هسته‌ای به عنوان آغاز کننده روند بازگشت دوطرف به برجام چیست؟

ایلهان عمر خطاب به بلینکن گفت: در خصوص مذاکره با ایران، به نظر می‌رسد با توجه به اینکه هر دوطرف منتظر برداشته شدن نخستین قدم برای بازگشت به برجام از سوی طرف مقابل است، نوعی بن‌بست ایجاد شده است. واقعیت آشکار این است که ما طرفی بودیم که از توافق خارج شدیم. چرا ما نباید نخستین طرفی باشیم که نخستین گام را برای بازگشت به برجام برداریم؟

وزیر خارجه آمریکا نیز در پاسخ به ایلهان عمر و در راستای سرپوش گذاشتن بر موضوع خروج از برجام از سوی واشنگتن گفت: ما صریحاً اعلام کرده‌ایم که مسیر دیپلماسی باز است و کاملاً آماده تعامل هستیم. رئیس جمهور بارها گفته که اگر ایران به تعهدات خود بازگردد، ما نیز همین کار را انجام خواهیم داد و سپس تلاش خواهیم کرد تا روی مسائل محل اختلاف دیگر مانند دستیابی به توافقی طولانی مدت تر و قوی‌تر متمرکز شویم.

با این‌حال نماینده مینه سوتا از پاسخ بلینکن متقاعد نشد و بار دیگر پرسید: وقتی آمریکا به برجام بازنمی‌گردد، چطور از آنها (ایران) توقع پایبندی (به برجام) را داریم؟ آیا این اتفاق (بازگشت آمریکا به برجام) نباید پیش از آنکه ما از آنها (تهران) بخواهیم به برجام بازگردند، رخ دهد؟

وزیر خارجه آمریکا در راستای توجیه بدعهدی‌های واشنگتن در خصوص برجام مدعی شد: ما سه سال پیش از برجام خارج شدیم و متأسفانه ایرانی‌ها فاصله بیشتر و بیشتری از تعهدات خود گرفته‌اند، بنابراین موارد چالش برانگیزی هستند باید بر سر آنها مذاکره شود و مذاکره در خصوص آنها امری ضروری است و به همین دلیل نیز هنگامی که اتحادیه اروپا از همه طرف‌ها دعوت کرد تا به مذاکره روی آورند، ما سریعاً پاسخ مثبت دادیم ولی ایرانی‌ها نپذیرفتند.