آمریکا بدون هیچ پیش‌شرطی تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را لغو کند
آمریکا بدون هیچ پیش‌شرطی تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را لغو کند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، «وانگ یی» و «سرگئی لاوروف» وزرای خارجه چین و روسیه طی دیداری بر لزوم بازگشت آمریکا به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی موسوم به «برجام» و لغو تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران تأکید کردند. بنا بر اعلام وزارت خارجه چین، دو طرف در این […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، «وانگ یی» و «سرگئی لاوروف» وزرای خارجه چین و روسیه طی دیداری بر لزوم بازگشت آمریکا به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی موسوم به «برجام» و لغو تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران تأکید کردند.

بنا بر اعلام وزارت خارجه چین، دو طرف در این دیدار تصریح کردند که آمریکا باید بدون هیچ پیش‌شرطی به برجام بازگشته و در سریع‌ترین زمان ممکن، تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را لغو کند.

طرفین در این دیدار همچنین به بحث و تبادل نظر پیرامون تحولات اخیر دو کشور در رابطه با آمریکا پرداخته و در خصوص منافع مشترک چین و روسیه در امور بین الملل و منطقه‌ای به توافق رسیدند.

در دیدار وزیران خارجه چین و روسیه همچنین تاکید شد که آنچه آمریکا در سال‌های اخیر انجام داد، به صلح و توسعه جهانی آسیب رسانده و ایالات متحده باید قلدری یکجانبه، مداخله در امور داخلی سایر کشورها را متوقف کند.

از سوی دیگر وزیران خارجه چین و روسیه پیشنهاد کردند که «یک چارچوب امنیتی و گفتمان منطقه‌ای» برای رفع نگرانی‌های امنیتی کشورهای منطقه ایجاد شود.

ایران روز پنجم اسفند سال گذشته اعلام کرد که مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی، در اعتراض به تداوم تحریم‌های آمریکا و اجرا نشدن مفاد برجام از سوی طرف اروپایی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند و دیگر اجازه نظارت‌های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از تصمیم ایران درباره توقف پروتکل الحاقی، حمایت خود را از تفاهم به دست آمده میان تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تداوم نظارت و راستی‌آزمایی‌های ضروری در ایران اعلام کردند.

نکته قابل توجه آن است که در بیانیه این سه کشور اروپایی به نقض صریح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی آمریکا هیچ‌گونه اشاره‌ای نشده است.

از سوی دیگر، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از لحظه ورود به کاخ سفید در ۲۰ ژانویه (اول بهمن)، عملاً هیچ گام محسوسی در راستای بازگشت به برجام برنداشته و به انجام چند اقدام عوام فریبانه کفایت کرده است؛ حال آنکه او موظف به جبران اشتباه دولت قبلی واشنگتن در خصوص برجام است.

شایان ذکر است که توافقنامه هسته‌ای ایران با نام رسمی «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) در سال ۲۰۱۵ به امضای ایران و گروه ۱+۵ (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای ۳.۶۷ درصد است و در ازای آن، سایر طرف‌های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران شدند.

به رغم رضایت تمام طرف‌ها از مفاد این توافقنامه، دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در ۸ ماه می ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ماه سال ۹۷) به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره وضع کرد که این اقدام واشنگتن در کنار انفعال طرف‌های اروپایی و عدم اقدام مستقلانه آنها در جهت جبران پیامدهای این خروج، مقامات تهران را واداشت تا طبق مادتین ۲۶ و ۳۶ برجام در روندی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دهند.

دولت جدید آمریکا در تلاش است تا وانمود کند به دنبال بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران موسوم به برجام است؛ اما در عمل به بهانه‌های مختلف از انجام این کار سرباز می‌زند.

گفتنی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرده بود که تصمیم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعلیق اجرای پروتکل الحاقی کاملاً مطابق با متن برجام بوده و این تصمیم در راستای ادامه نقض توافق هسته‌ای از سوی آمریکا و انفعال سه کشور اروپاییِ متعهد در برجام در عمل به تعهداتشان صورت گرفته است.