آمریکا گزینه حمله نظامی علیه کوبا را مد نظر قرار دهد
آمریکا گزینه حمله نظامی علیه کوبا را مد نظر قرار دهد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیپندنت، «فرانسیس سوآرِز» شهردار جمهوریخواه میامی آمریکا، طی سخنانی خواستار بررسی گزینه حمله هوایی آمریکا به کوبا در پی شکل‌گیری تشنجات داخلی در این کشور شد. بر اساس این گزارش، شهردار کوبایی تبار میامی در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: آنچه باید اکنون مورد بررسی قرار […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیپندنت، «فرانسیس سوآرِز» شهردار جمهوریخواه میامی آمریکا، طی سخنانی خواستار بررسی گزینه حمله هوایی آمریکا به کوبا در پی شکل‌گیری تشنجات داخلی در این کشور شد.

بر اساس این گزارش، شهردار کوبایی تبار میامی در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: آنچه باید اکنون مورد بررسی قرار داد، تشکیل یک ائتلاف برای اقدام نظامی احتمالی علیه کوبا است.

وی همچنین در خصوص عملیات نظامی آمریکا علیه کوبا در پاسخ به تشنجات داخلی این کشور تاکید کرد: آنچه که من می‌گویم این است که این گزینه باید مورد بررسی قرار گیرد و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

لازم به ذکر است با توجه به سکونت اکثر کوبایی تبارهای آمریکا در ایالت فلوریدا، شهر میامی در این ایالت طی روزهای اخیر شاهد تظاهرات گسترده علیه دولت هاوانا و حمایت از اعتراضات ضد دولتی در کوبا بوده است.

لازم به ذکر است، دیپلمات‌های کوبایی با انتقاد از واکنش «ریاکارانه» واشنگتن نسبت به ناآرامی‌های اخیر در این کشور می‌گویند که ایالات متحده همزمان با تشدید فشار طاقت‌فرسای تحریم‌ها بر هاوانا از دولت کوبا می‌خواهد در برابر مطالبات مردم این کشور پاسخگو باشد!

در همین راستا، «برونو رودریگز» وزیر خارجه کوبا هشدار داد که طرح هر گونه در خواست برای مداخله بشردوستانه در این کشور که در رسانه‌های اجتماعی مطرح می‌شود، ممکن است راه را برای مداخله نظامی ایالات متحده در خاک کوبا هموار سازد.

رودریگز خطاب به روزنامه نگاران گفت: «درخواست برای مداخله بشردوستانه در کوبا، درخواست برای مداخله نظامی از سوی آمریکا است». این دیپلمات بلندپایه کوبایی همچنین واشنگتن را مقصر اصلی بروز ناآرامی‌های اخیر در این کشور دانست.

وی در ادامه افزود: «من دولت ایالات متحده را به دخالت مستقیم متهم کرده و آن را برای حوادثی که روز یازدهم ژوئیه اتفاق افتاد، به شدت مسئول و مقصر می‌دانم و دولت ایالات متحده باید پاسخگوی پیامدهای این حوادث باشد».

گفتنی است که روز یکشنبه صدها نفر از مردم کوبا با شرکت در یک راهپیمایی خواستار برگزاری انتخابات آزاد و ارائه راه‌حلی برای رفع مشکلات در این کشور شدند. طبق گزارش رسانه‌های محلی، معترضان و تظاهرات کنندگان در هشت شهر کوبا از جمله هاوانا این گردهمایی‌ اعتراضی را برگزار کردند. در مقابل، طرفداران دولت کوبا و حزب کمونیست نیز راهپیمایی‌ترتیب دادند.