• امروز : سه شنبه - ۵ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 25 June - 2024

آژیر هوای ناسالم در مازندران/ نفس کشیدن سخت می‌شود

  • ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۵
آژیر هوای ناسالم در مازندران/ نفس کشیدن سخت می‌شود

خبرگزاری مهر گروه استان‌ها: ثبت چند روز غبارآلود طی سال جاری در استان مازندران این فریضه را مطرح می‌کند که آسمان استان نیز دیگر آبی نیست و پای غبارها و ریزگردها به استان رسیده است.
امسال ریزگردها خیلی زودتر از آنچه که تصور می‌شد به مازندران رسید ورودش از مناطق غربی مازندران بود و در ادامه به گسترش به مرکز و شرق آسمان استان را غبارآلود کرده است.
از سال گذشته که سه ایستگاه پایش هوا در استان مازندران مستقر و راه اندازی شده و موضوع گرد و غبار سالم یا ناسالم بودن هوا بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در حالی که این استان از سال‌های قبل نیز درگیر آلودگی و غبارآلودگی هوا بوده است.
تمرکز متولیان و برنامه ریزان برای آلودگی‌های آب و خاک و مسائل زیست محیطی در روز زمین سبب شد تا پدیده‌های زیست محیطی در آسمان و هوا طی سال‌ها و دولت‌های قبل چندان مورد توجه در مازندران نباشد اما از دو سال گذشته آسمان آبی نیز در مازندران یک دغدغه شده است.
مسائل مرتبط به حوزه محیط زیست در استان مازندران گسترده و بی شمار است از تخریب طبیعت و زیست بوم گرفته تا پسماند و آلاینده‌هایی که با ورود به منابع آب و خاک استان مازندران را درگیر کرده است.
ریزگرد چالش جدید مازندران
مساله زباله و پسماند در استان مازندران به عنوان دغدغه دیرینه بوده که سال‌ها این استان را درگیر خود کرده است و پدیده ریزگرد طی سال‌های اخیر به چالش‌های قدیمی در استان اضافه شده است.

یک شهروند آملی در گفت وگو با خبرنگار مهر با اظهار اینکه منطقه عمارت آمل به دفنگاه زباله تبدیل شده و سال‌های سال زباله در آن به صورت غیربهداشتی دپو می‌شود افزود: طی سال‌های اخیر با معضل پدیده ریزگرد در منطقه نیز روبرو شدیم که ناشی از فعالیت بی ضابطه معادن است.
محمد غلامی با بیان اینکه اهالی منطقه ساماندهی زباله را به عنوان یک مطالبه از مسؤولان پیگیری می‌کنند افزود: به رغم پیگیری این مساله همچنان به عنوان معضل وجود دارد و در حال حاضر نیز گرد وخاک ناشی از فعالیت معادن مشکل زا شده است.
شهروند دیگری با اظهار اینکه آسمان منطقه نیز براثر فعالیت‌های معدنکاری غبارآلود است افزود: فعالیت معادن در منطقه هراز سبب شده تا علاوه بر تخریب طبیعت شاهد وقوع پدیده گرد و غبار باشیم و سلامت مردم به مخاطره افتاده است.
فعالیت معادن در منطقه هراز سبب شده تا علاوه بر تخریب طبیعت شاهد وقوع پدیده گرد و غبار باشیم و سلامت مردم به مخاطره افتاده است
وی که خود را نادری معرفی کرده است در گفت وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه گرد و غبار و ریزگرد آسمان منطقه را درگیر کرده است از مسؤولان خواست تا برای ساماندهی فعالیت معادن و جلوگیری از تخریب طبیعت برای حفظ سلامت برنامه ریزی و اقدامات قاطعی انجام دهند.
نفوذ شیرابه‌ها به رودخانه‌ها و دریا نیز از دیگر چالش‌های قدیمی زیست محیطی استان مازندران بوده است و وقوع پدیده ریزگردها سمفونی ناپاکی هوا و طبیعت را کوک کرده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران از ورود ریزگردها یا گرد و غبار از صحرای قره قوم ترکمنستان طی ماه جاری به استان خبر داد و اضافه کرد: در گذشته در استان داده مناسب برای پایش ریزگردها و ایستگاه مورد نیاز را نداشتیم ولی در یک سال گذشته ۳ ایستگاه پایش کیفی هوا در استان راه‌اندازی شده است.

عطاء الله کاویان اظهار کرد: در ماه جاری طی یک روز دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در ایستگاه‌های محیط زیست شهرهای نکا آمل و چالوس داده‌های مربوط به ذرات معلق هوا را بیش از حد استاندارد نشان داده است.
مازندران میزبان گردوغبار شده است
وی افزود: این شاخص‌ها مربوط به ذرات معلق ریزگردها یا همان پدیده گرد و غبار است و از شاخص استاندارد در هر سه ایستگاه یاد شده بالاتر بوده است که این نشان دهنده آن است که هوای مازندران میزبان پدیده گرد و غبار یا ریزگردها شده است.

کاویان با اشاره به اینکه در این باره با دانشگاه علوم پزشکی و هواشناسی مکاتبه شده است گفت: همکاران هواشناسی به صورت شفاهی گزارش دادند که بررسی داده‌های نشان می‌دهد که ریزگردها از سمت صحرای قره قوم در کشور ترکمنستان بلند شده و در جهت غرب حرکت کردند و از روی دریای خزر عبور کرده و به مازندران رسیده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با عنوان اینکه در اطراف ایران شش کانون ریزگردها وجود دارد افزود: یکی از مهمترین کانون‌ها صحرای قره قوم ترکمنستان است و باید با تقویت دیپلماسی بین المللی مسائل حوزه محیط زیست و بین المللی پررنگ پیگیری شود.
وی گفت: سال قبل دو مورد تحت هجوم ریزگرد صحرای قره قوم قرار گرفتیم.
اگرچه در سال‌های گذشته ورود ریزگردها و گردوغبار به استان مازندران همواره تکذیب و رد می‌شد اما پایه و اساس این تکذیب نبود ایستگاه‌های پایش و سنجش بود که داده‌های شاخص کیفیت هوا را در استان ثبت نمی‌کرد. اما اکنون با استقرار ایستگاه‌های پایش هوا مشخص است که مازندران از سال‌های قبل درگیر آلودگی هوا شده است و تداوم این وضعیت آسمان آبی را از استان خواهد گرفت.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=210792

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.