آیا سفر به تفلیس ویزا می خواهد؟
آیا سفر به تفلیس ویزا می خواهد؟

از مهم ترین دغدغه هایی که افراد برای سفر یا اخذ اقامت در تفلیس دارند این است که آیا تفلیس ویزا می خواهد؟ به طور کلی روش های زیادی جهت اخذ اقامت در کشور گرجستان وجود دارد که برخی از آن ها شامل: تحصیل، ازدواج، سرمایه گذاری و کار است.

از مهم ترین دغدغه هایی که افراد برای سفر یا اخذ اقامت در تفلیس دارند این است که آیا تفلیس ویزا می خواهد؟ به طور کلی روش های زیادی جهت اخذ اقامت در کشور گرجستان وجود دارد که برخی از آن ها شامل: تحصیل، ازدواج، سرمایه گذاری و کار است. اما بنا بر قانونی که در ۱۵ فوریه ۲۰۱۶ مصادف با ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ وضع شد سفر به کشور گرجستان برای  افرادی که دارای پاسپورت ایرانی هستند و قصد اقامت به صورت توریستی در کشور گرجستان و شهر تفلیس را دارند احتیاج به ویزا نیست. افراد ایرانی می ‌توانند بدون ویزا به مدت ۴۵ روز به صورت توریستی به شهر تفلیس اقامت داشته باشند. اما شرایطی برای اقامت وجود دارد که باید از آن اطلاع داشته باشید.

انواع و شرایط ویزای تفلیس

بر اساس آشنایی با انواع ویزای کشور گرجستان و شهر تفلیس لازم است تا انواع ویزا را برای ورود به این کشور بشناسیم. به طور کلی ویزای گرجستان به سه دسته طبقه بندی می شود. این سه دسته شامل: ویزای تحصیلی، ویزای کاری و ویزای توریستی می شود. بنا به  قیمت و با توجه به روش های اخذ ویزا و شرایط و همچنین مدارک لازم برای ارائه هر یک از روش های اخذ ویزا با هم متفاوت است. با این حال کشور گرجستان برای صدور ویزا به صورت الکترونیکی عمل می کند به این صورت که دعوتنامه مورد تایید وزارت خارجه کشور گرجستان به راحتی برای افراد غیر بومی صادر خواهد شد. این ویزاها به صورت تک ورودی و چند ورودی و یا همچنین کوتاه مدت و بلند مدت خواهند بود.

 ویزای کوتاه مدت کشور گرجستان با در نظر گرفتن مدت اقامت درخواستی از طرف فرد به طور کلی برای مدت اقامت بیشتر از یک ماه صادر می شود نوع دیگری از این ویزا نیز وجود دارد که فقط برای کسانی صادر می شود که حداقل یک سال را در این کشور اقامت داشته اند. مدت این ویزا پنج ساله است و با اخذ آن می توان در یک بازه زمانی سه ماهه در این کشور اقامت داشت.

انواع ویزای گرجستان شهر تفلیس ویزای دیپلمات نوع A این ویزا مناسب مقامات عالی رتبه کشور خواهد بود به طور کلی این ویزا ۵ نوع مختلف دارد. برای اعزام همراه هیئت خارجی مانند خانواده افراد دیپلمات یافت افراد مقامات عالی‌رتبه کشور ویزای ویژه نوع B صادر می شود که این ویزا نیز از ۴ نوع دیگر تشکیل خواهد شد. یکی دیگر از ویزا های موجود که برای گردشگران صادر می شود تحت عنوان ویزای معمولی یا نوع C است.

این ویزا از مرسوم ترین ویزاهای است که بسیاری از مسافران و گردشگران اقدام به اخذ آن می کنند. در صورتی که قصد مهاجرت یا تحصیل در کشور گرجستان و یا شهر تفلیس را دارید می توانید از ویزای مهاجرتی یا ویزا نوع D استفاده کنید. توجه داشته باشید با سفر به کشور گرجستان با تور تفلیس ارزان نیازی به اخذ ویزا نخواهید داشت. در نهایت اگر دسته معاملات بازرگانی با کشور گرجستان را دارید می توانید از ویزای ترانزیت یا ویزای نوع T کشور گرجستان استفاده نمایید.

images 1671449297 - آیا سفر به تفلیس ویزا می خواهد؟

ویزای تحصیلی

 افراد بسیار زیادی هستند که برای ادامه تحصیل دانشگاه های کشور گرجستان را انتخاب می کنند چرا که تحصیل در یک کشور اوراسیایی هزینه بسیار کمتری به همراه خواهد داشت. برای اخذ ویزای تحصیلی کشور گرجستان و شهر تفلیس باید سرپرست قانونی  خود را به این کشور معرفی کنید. همچنین برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین دکتری نیازمند دو تا چهار سال زمان هستید.

 ویزای کاری

 یکی از ویزاهای کشور گرجستان، ویزای کاری است که در این نوع از ویزا حتماً باید یک کارفرمای گرجی  به شما درخواست یک همکاری شغلی را دهد. سپس شما می توانید با ارائه مدارک  به مراکز مورد نظر اقدام به دریافت ویزای کاری کشور گرجستان و همچنین شهر تفلیس نمایید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری شامل: گواهی سوء پیشینه و ارائه مدارک مورد نیاز به پیشنهاد شغلی خواهد بود. همچنین ارائه مدارک مربوط به سابقه کاری در صورت نیاز از دیگر مدارک مورد نیاز برای اخذ این ویزا است.

 ویزای درمانی گرجستان

یکی دیگر از روش های اخذ ویزا برای کشور گرجستان و شهر تفلیس استفاده از خدمات پزشکی در این کشوراست. تمامی افرادی که قصد استفاده از امکانات و تجهیزات پزشکی در کشور گرجستان را دارند می توانند با اخذ ویزای درمانی کشور گرجستان اقدام به درمان در این کشور نمایند. در صورتی مداوای بیمار در کشور گرجستان بیش از ۹۰ روز به طول بیانجامد فرد می تواند اقدام به دریافت ویزای درمان کند.

images 1671449302 - آیا سفر به تفلیس ویزا می خواهد؟

نحوه اخذ ویزای تفلیس برای ایرانیان

با توجه به قانون گذاری که در ۱۵ فوریه ۲۰۱۶ میلادی انجام شد و طبق قراردادی که بین دولت ایران و همچنین دولت گرجستان به امضا رسید، ایرانیان جهت سفر به کشور گرجستان و شهر تفلیس نیازی به اخذ ویزا ندارند. با این حال جواب این سوال که سفر به تفلیس ویزا می خواهد مشخص می شود. کشور گرجستان جزو معدود کشورهایی شد که برای سفر به آن احتیاج به ویزا نیست این موضوع سبب شد تا در وقت و انرژی به صورت چشمگیری صرفه جویی شود و به دلیل اینکه سفر به این کشور بسیار آسان است.

شهر تفلیس یکی از مقاصد گردشگری مهم شناخته شد و افراد زیادی سالانه به واسطه تور گرجستان از شهرهای مختلف کشور گرجستان مانند تفلیس و شهر زیبای باتومی دیدن  می کنند. تمامی افرادی که به دنبال سفر به کشور گرجستان هستند باید مدارک خود را که شامل گذرنامه و ووچر هتل است، جهت ارائه همراه داشته باشند. لازم به ذکر است گذرنامه باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد. مدت زمان خروج از کشور حداکثر شش هفته خواهد بود که متقاضیان تور باتومی می توانند در فرودگاه گرجستان اقدام به دریافت مجوز ورود به این کشور کنند. 

کلام پایانی

 بسیاری از افرادی که قصد سفر به کشور گرجستان را دارند و می خواهند از شهرهای مانند باتومی و تفلیس دیدن کنند به دنبال جواب این سوال هستند که آیا تفلیس ویزا می خواهد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت با توجه به قوانینی که برای مسافران و گردشگران در کشور گرجستان وضع  گردیده است ایرانیان نیازی به اخذ ویزا برای ورود به این کشور ندارند. توجه داشته باشید در این صورت  حداکثر ۶ هفته می توانید به عنوان توریست و گردشگر از شهرهای مختلف کشور گرجستان دیدن کنید.