آیا معلم‌ها می‌توانند مهاجرت کنند؟
آیا معلم‌ها می‌توانند مهاجرت کنند؟

مهاجرت، دری تازه رو به دنیاهای جدید برای رشد و پیشرفت است. با این حال همه نمی‌توانند در شرایط یکسان برای این موضوع اقدام کنند. مهاجرت معلمان، یکی از موضوعاتی است که همواره با چالش‌های زیادی رو به روست. اکثر کسانی که در این قشر فعالیت دارند، معتقدند که تنها راه مهاجرت فرهنگیان، استفاده از امکان […]

مهاجرت، دری تازه رو به دنیاهای جدید برای رشد و پیشرفت است. با این حال همه نمی‌توانند در شرایط یکسان برای این موضوع اقدام کنند. مهاجرت معلمان، یکی از موضوعاتی است که همواره با چالش‌های زیادی رو به روست. 
اکثر کسانی که در این قشر فعالیت دارند، معتقدند که تنها راه مهاجرت فرهنگیان، استفاده از امکان اعزام به خارج است که آن هم برای هر کسی فراهم نیست. اما بهتر است بدانید که راه‌های گوناگونی برای این کار وجود دارد که حتی بسیار ساده‌تر و سریع‌تر هم به نتیجه خواهد رسید. 

شرایط مهاجرت معلمان ایرانی

از هر قشری که باشید، پیش از مهاجرت باید شرایط خاصی را فراهم کنید تا کشور مبدا پذیرای شما باشد. برای مهاجرت معلمان هم باید پیش‌زمینه‌هایی فراهم شود؛ از دریافت مدرک زبان گرفته تا دریافت پذیرش شغلی یا تحصیلی! 
در ابتدا، باید زبان کشور مقصد را یاد بگیرید. اگر هنوز کشور موردنظرتان را انتخاب نکرده‌اید، بهتر است سراغ یادگیری صحبت به زبان انگلیسی بروید؛ زیرا در اغلب کشورها کاربرد دارد. آموزش مکالمه زبان انگلیسی سفیر، می‌تواند شما را در این راستا بسیار کمک کند. 
در صورتی که قصد مهاجرت کاری یا تحصیلی را داشته باشید، باید مهارت‌های زبانی خود را فراتر از مکالمه ببرید. زیرا در محیط حرفه‌ای، نیاز به تمام مهارت‌های زبانی خواهید داشت. به همین دلیل اگر قصد مهاجرت دارید، قدم اول این است که در کلاس خصوصی زبان انگلیسی شرکت کنید و سطح زبان عمومی خود را بهبود ببخشید. 
شرایط عمومی مهاجرت معلم‌ها، تا حد زیادی بستگی به کشور مقصد و هدف مهاجرتی دارد. به عنوان مثال، برای مهاجرت معلمان به امارات، مدرک انگلیسی چندان کاربردی نخواهد داشت. اما اگر هدف شما مهاجرت به کانادا و اشتغال در حوزه تدریس انگلیسی باشد، باید در دوره TTC (تربیت مدرس) شرکت کنید.
در کل، داشتن شرایط زیر الزامی است:
•    کسب مدرک معتبر زبان کشور مقصد ( انگلیسی اولویت دارد)
•    تعیین هدف اصلی از مهاجرت (کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری و…)
•    نداشتن تعهد شغلی خاص به کشور ایران
•    کسب مهارت‌های لازم برای اشتغال در کشور مقصد

روش‌های مهاجرت معلمان 

اگر معلم هستید و سابقه کافی برای دریافت اعزام به خارج از سوی اداره آموزش و پرورش را ندارید، می‌توانید با یکی از روش‌های زیر برای مهاجرت اقدام کنید:

مهاجرت تحصیلی

اولین راه، این است که برای ادامه تحصیل اقدام کنید. البته مهاجرت معلمان با این روش، شرایط خاص خود را دارد. نخست اینکه برای درس خواندن در هر مقطعی، محدودیت‌های سنی خاصی دارید. همچنین، حتما باید مدرک انگلیسی یا زبان‌های دیگر را داشته باشید. 
از سویی، عموما با مدرک دانشگاه فرهنگیان ایران، کار سختی برای مهاجرت خواهید داشت و باید مدرک دانشگاهی دیگری نیز در ایران داشته باشید. همچنین، در صورت علاقه می‌توانید در مراکز تربیت معلم در کشورهای دیگر آزمون دهید و درس بخوانید تا در این کشورها، تدریس کنید.

 مهاجرت کاری

بهترین ایده مهاجرتی، روش کاری است؛ زیرا در این روش نیازی به کسب فاند تحصیلی یا هزینه‌های سنگین اولیه نخواهید داشت. با این حال برای مهاجرت معلمان به صورت کاری، باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:
•    با شرکت در دوره TTC، بتوانید در کشورهای دیگر زبان انگلیسی تدریس کنید. 
•    در آزمون‌های مهارت تدریس کشور مقصد شرکت کرده و رشته تخصصی خود را درس بدهید. 
•    مدرک اداری دریافت کنید و در بخش اداری مدارس خارجی مشغول به کار شوید. 
•    مهارت فنی، هنری و تخصصی دیگری بیاموزید و با آن کسب درآمد داشته باشید. 
در حالت کلی، برای مهاجرت معلمان به امارات و دیگر کشورهای عربی، استفاده از روش کاری بسیار به صرفه است. زیرا در این کشورها، درآمد معلمان بسیار بالاست. همچنین می‌توانید با تدریس زبان انگلیسی یا حتی فارسی در این کشورها درآمد خوبی به دست آورید. 

مهاجرت سرمایه‌گذاری

اگر سرمایه خوبی در ایران داشته باشید، آسان‌ترین راه مهاجرتی برای شما همین است. مهاجرت معلمان به کانادا یا آلمان با این روش بسیار ساده است. کافی است مقدار سرمایه موردنیاز برای دریافت اقامت از کشور مبدا را جست و جو کنید و بر اساس آن اقدام نمایید. 
در این حالت، احتمالا نیاز دارید که یک مهارت تخصصی دیگر مانند کشاورزی، صنعت، ساخت و ساز و دیگر انواع تولیدات را در ایران انجام دهید. مزیت روش سرمایه‌گذاری، این است که روند آن بسیار سریع است و نیازی به پروسه طولانی دریافت مدرک دانشگاهی یا پذیرش ندارد. 

مهاجرت با مهارت و استعداد هنری و ورزشی

اگر در زمینه‌های هنری و ورزشی، جزو سرآمدان هستید، می‌توانید برای مهاجرت اقدام کنید. عموما مهاجرت معلمان به صورت مستقیم، کار ساده‌ای نیست، به همین دلیل همواره استفاده از راه‌های میانبر و تمرکز روی مهارت‌های خاص توصیه می‌شود. مهاجرت معلمان به آلمان و دیگر کشورهای اروپایی با استفاده از مهارت هنری به راحتی امکان‌پذیر است. 

فاکتورهای مهم مهاجرت معلمان

اگر می‌خواهید به عنوان یک معلم، از ایران بروید، به فاکتورهای زیر توجه کنید:
•    کشورهای اسپانیا، آلمان، کانادا، ژاپن، چین، تایلند و کره جنوبی، از نظر سطح درآمد و رفاه معلمان عالی هستند.
•    باید حداقل مدرک کارشناسی ارشد برای مهاجرت داشته باشید. 
•    اگر قصد تدریس دارید، نیاز به مدرک تربیت مدرس و تجربه تدریس خواهید داشت. 

بهترین کلاس آمادگی معلمان برای مهاجرت

ایده‌آل‌ترین حالت مهاجرت برای بسیاری از معلمان، این است که در کشور مقصد نیز دوباره به تدریس ادامه دهند. اگر به شغل خود علاقمند باشید، دوست ندارید به سادگی آن را کنار بگذارید. بهترین ایده برای حفظ شغل معلمی در کشورهای دیگر، این است که به تدریس زبان انگلیسی بپردازید. 
با شرکت در دوره TTC موسسه سفیر، مهارت شما در زمینه تدریس انگلیسی تایید می‌شود. با این مدرک، می‌توانید در هرجای دنیا که باشید، به تدریس انگلیسی بپردازید و درآمد کسب کنید. 
از سویی، اگر می‌خواهید به حرفه دیگری بپردازید، باز هم زبان انگلیسی به شما بسیار کمک خواهد کرد. زیرا با کمک آن، ارتباطات شما سریع‌تر شکل خواهند گرفت. به همین منظور، شرکت در دوره‌های یادگیری عمومی زبان انگلیسی موسسه سفیر را به شما توصیه می‌کنیم. 

نتیجه‌گیری

معلمان هم مانند هر قشر دیگری در جامعه، می‌توانند برای مهاجرت اقدام کنند. اگر شما هم جزو این گروه هستید، باید بدانید که مهم‌ترین مرحله برای مهاجرت معلمان، دریافت مدرک زبان انگلیسی است. برای دریافت این مدرک، باید در کلاس خصوصی یا عمومی زبان شرکت کنید. 
اگر هنوز کلاس مناسب خود را انتخاب نکرده‌اید، به سایت سفیر به آدرس Gosafir.com مراجعه کنید یا با شماره 02184346 تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.