آیا گسترش ویروس فلج اطفال امکان پذیر است؟
آیا گسترش ویروس فلج اطفال امکان پذیر است؟

با توجه به اینکه آمریکا در سپتامبر ۱۹۹۴ ریشه کنی بیماری فلج اطفال را اعلام کرد، بسیاری از مردم این کشور در مورد این بیماری و علائم آن آگاهی ندارند. همچنین آگاهی محدودی در مورد چگونگی گسترش این ویروس وجود دارد. انتقال بیماری فلج اطفال طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات […]

با توجه به اینکه آمریکا در سپتامبر ۱۹۹۴ ریشه کنی بیماری فلج اطفال را اعلام کرد، بسیاری از مردم این کشور در مورد این بیماری و علائم آن آگاهی ندارند. همچنین آگاهی محدودی در مورد چگونگی گسترش این ویروس وجود دارد.
انتقال بیماری فلج اطفال
طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده، ویروس فلج اطفال از طریق تماس فردی و روش‌های دیگر از جمله مسیر انتقال دهانی-مدفوعی یا ترشحات منتقل می شود. ویروس فلج اطفال بسیار مسری است و می‌تواند غذا و آب را در شرایط غیربهداشتی آلوده کند. زمانی که فرد با مدفوع بیمار تماس پیدا کند، انتقال آن اجتناب ناپذیر است.
این مرکز تاکید کرد: فرد آلوده به ویروس فلج اطفال تقریبا بلافاصله قبل از بروز علائم و تا دو هفته پس از آن می‌تواند افراد دیگر را آلوده کند. زمانیکه ویروس وارد دهان شد، میتواند برای چند هفته در روده باقی بماند. در افراد بدون علامت نیز احتمال انتقال ویروس به دیگران وجود دارد.
پیش تر، مقامات بهداشت نیویورک ویروس فلج اطفال را در نمونه فاضلاب گرفته شده در منطقه راکلند و مناطق مجاور شناسایی کردند. شناسایی ویروس در نمونه فاضلاب دو هفته پس از آن انجام شد که ایالات متحده اولین مورد ابتلا به بیماری فلج اطفال را در مدت یک دهه گزارش کرد.
این هفته انگلیس نیز پس از کشف نشانه‌هایی از فلج اطفال در نمونه‌های فاضلاب در چندین منطقه لندن، واکسیناسیون فوری همه کودکان زیر ۱۰ سال را آغاز کرد.
علائم بیماری فلج اطفال
طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده بیشتر افراد آلوده به ویروس فلج اطفال دچار علائم آشکار نخواهند شد. در افرادی که علائم بیماری ظاهر می شود، نشانه‌ها متفاوت است. از هر چهار نفر حدود یک نفر دچار علائمی مشابه با آنفلوآنزا همچون گلو درد، تب، حالت تهوع، سردرد، احساس خستگی و دل درد میشود. معمولا این علائم دو تا پنج روز طول می‌کشد تا اینکه خود به خود از بین بروند.
دپارتمان بهداشت ایالت نیویورک اعلام کرد که علائم خفیف و شبه آنفلوآنزای فلج اطفال تا ۳۰ روز طول می‌کشد تا ظاهر شوند. هرچند، حتی پیش از بروز علائم، فرد مبتلا می‌تواند ویروس را به دیگران منتقل و آنان را آلوده کند.
پیشگیری از بیماری
در بحبوحه ظهور مجدد این ویروس، کارشناسان آمریکایی از عموم مردم به ویژه در مکان‌هایی که اخیرا بیماری فلج اطفال شناسایی شده، درخواست کرده که اقدامات احتیاطی را انجام دهند و واکسینه شوند. در کشور‌های خارج از ایالات متحده واکسن خوراکی موجود است و تنها واکسن غیرفعال ویروس فلج اطفال که از طریق تزریق انجام می‌شود در ایالات متحده موجود است.
علاوه بر واکسیناسیون، افراد می‌توانند با رعایت بهداشت دست‌ها و شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون از انتقال ویروس جلوگیری کنند.