ابتکار سعودی در یمن ادامه جنگ و ارتکاب جنایات جنگی است
ابتکار سعودی در یمن ادامه جنگ و ارتکاب جنایات جنگی است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسیره، «حسن ایرلو» سفیر جمهوری اسلامی ایران در صنعاء به طرح ادعایی عربستان سعودی برای برقراری آتش بس در یمن واکنش نشان داد. بر اساس این گزارش، وی در این خصوص اعلام کرد: ابتکار سعودی در یمن پروژه جنگ دائم و ادامه اشغال و جنایات جنگی است و […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسیره، «حسن ایرلو» سفیر جمهوری اسلامی ایران در صنعاء به طرح ادعایی عربستان سعودی برای برقراری آتش بس در یمن واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص اعلام کرد: ابتکار سعودی در یمن پروژه جنگ دائم و ادامه اشغال و جنایات جنگی است و پایان جنگ نیست. وی یادآور شد: ابتکار واقعی یعنی توقف کامل جنگ، لغو کامل محاصره و پایان دادن به اشغالگری.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن در ادامه اظهارات خود افزود: نیروهای نظامی سعودی باید از یمن خارج شوند. افزون بر این، سعودیها باید به حمایت از مزدوران و تکفیریها به وسیله پول و سلاح پایان دهند.

‌پیشتر فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی از ابتکار عمل ریاض برای آتش بس در یمن خبر داد و گفت که این آتش بس با نظارت سازمان ملل و موافقت انصارالله اجرایی می‌شود. با این حال، سخنگوی جنبش أنصارالله به طرح عربستان سعودی واکنشی نشان داد.

در همین راستا، «محمد عبدالسلام» اعلام کرد: عربستان، خود بخشی از تجاوز به یمن است. هر طرحی که این نکته را در نظر نگیرد که یمن در معرض تجاوز و محاصره قرار گرفته، غیرجدی است و چیز جدیدی ندارد.

امروز سه شنبه نیز «خالد بن سلمان بن عبدالعزیز» فرزند پادشاه عربستان و معاون وزیر دفاع این کشور سخنانی را در خصوص طرح ادعایی ریاض برای برقراری آتش بس در یمن مطرح کرد. وی ابراز امیدواری کرد که یمنی‌ها طرح ادعایی ریاض برای برقراری آتش بس در کشورشان را بپذیرند.

این مقام سعودی بدون اشاره به تجاوزگری‌های کشورش در یمن طی سالهای گذشته، مدعی شد: ابتکار عمل ریاض در راستای پایان بخشیدن به جنگ یمن است. مقامات یمنی صراحتاً اعلام کرده اند که تا زمان عدم پایان تجاوز نظامی و محاصره توسط عربستان سعودی، هیچ طرح صلحی را نمی پذیرند.