اربیل: به حاکمیت همسایگان احترام می گذاریم
اربیل: به حاکمیت همسایگان احترام می گذاریم

به گزارش مهر، «صفین دیزایی» رئیس اداره روابط خارجه اقلیم کردستان عراق در گفتگو با آناتولی گفت: چاپ تمبر یادبود دیدار پاپ از اقلیم اقدامی نبود که از سوی اربیل تدارک دیده شده باشد. وی ادامه داد: طراحان گرافیک نمونه طرح های پیشنهادی خود را ارائه داده بودند حال آنکه چاپ نهایی باید تابع برخی قوانین باشد […]

به گزارش مهر، «صفین دیزایی» رئیس اداره روابط خارجه اقلیم کردستان عراق در گفتگو با آناتولی گفت: چاپ تمبر یادبود دیدار پاپ از اقلیم اقدامی نبود که از سوی اربیل تدارک دیده شده باشد.

وی ادامه داد: طراحان گرافیک نمونه طرح های پیشنهادی خود را ارائه داده بودند حال آنکه چاپ نهایی باید تابع برخی قوانین باشد و طرح های ابتدایی باید در نهایت مجوز دولت را بگیرد.

دیزایی در ادامه افزود: ما به حاکمیت کشورهای همسایه شامل ایران، ترکیه و سوریه احترام کامل می گذاریم و متقابلاً از آنها نیز چنین انتظاری داریم.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که مشکل پیش آمده از راه تفاهم و حسن نیت حل و فصل شود.

به گزارش مهر، انتشار یک تمبر توسط اقلیم کردستان عراق به مناسبت سفر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق موجب بروز جنجال در روابط این منطقه با ایران شد و تهران به این اقدام اعتراض کرد.

در تصاویری که روز چهارشنبه ۲۰ اسفند در شبکه‌های اجتماعی از این تمبر و نقشه روی آن منتشر شد، اقلیم کردستان عراق به حدی بزرگ به تصویر کشیده شده است که علاوه بر بخش‌های کردنشین سوریه و ترکیه، استان‌های غربی ایران نیز در آن گنجانده شده است.

اقدام دولت اقلیم کردستان عراق با اعتراض ایران روبرو شد و سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران خواستار جمع‌آوری این تمبر شد.

سعید خطیب‌زاده در این زمینه گفت که ضمن اعتراض به دولت عراق، خواستار جمع‌آوری و اصلاح فوری این اقدام غیردوستانه شده‌ایم.

وی با اشاره به این تمبر گفت: آنچه در فضای عمومی منتشر شده، خلاف اصول و قواعد بین‌الملل است.

وزارت خارجه ترکیه نیز به این اقدام اقلیم کردستان اعتراض کرد و خواستار «جبران این اشتباه بزرگ» از سوی دولت این منطقه شد.