از حاشیه‌ جلسات دولت و مجلس تا دستورات رئیس دستگاه قضا
از حاشیه‌ جلسات دولت و مجلس تا دستورات رئیس دستگاه قضا

به گزارش ایسنا، رهبر انقلاب اسلامی در پیامی با تشکر از فعالان دلسوز حوزه جمعیت، تلاش برای افزایش نسل و جوان شدن نیروی انسانی کشور و چاره‌جویی برای نجات کشور از آینده هولناک پیری جمعیت را سیاستی حیاتی و از ضروری‌ترین فرائض دانستند. وزرا در حاشیه جلسه هیات دولت چه گفتند؟ جلسه هیات دولت سیزدهم […]

به گزارش ایسنا، رهبر انقلاب اسلامی در پیامی با تشکر از فعالان دلسوز حوزه جمعیت، تلاش برای افزایش نسل و جوان شدن نیروی انسانی کشور و چاره‌جویی برای نجات کشور از آینده هولناک پیری جمعیت را سیاستی حیاتی و از ضروری‌ترین فرائض دانستند.

وزرا در حاشیه جلسه هیات دولت چه گفتند؟

جلسه هیات دولت سیزدهم صبح امروز به ریاست سید ابراهیم رئیسی برگزار شد. رئیس قوه مجریه در این جلسه خودکفایی در کالاهای اساسی را موضوعی راهبردی دانست و تأکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی با همکاری دیگر نهادها و از جمله مراکز علمی و دانش‌بنیان برنامه‌ریزی کند تا کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن در تولید کالاهای اساسی به خودکفایی برسد و دیگر نیازمند دیگر کشورها نباشیم.

در جلسه هیات دولت، اعضای کابینه ضمن بحث و تبادل نظر پیرامون مباحث مهم کشور، به بررسی تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی و تصمیم گیری درخصوص آنها پرداختند. پس از جلسه هم تعدادی از وزرا با حضور در حیاط ساختمان هیات دولت در جمع خبرنگاران به سوالات رسانه‌ها پاسخ دادند.

احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سوالی درباره «اعتراض مردم به دهک‌بندی‌ها» و این‌که آیا پایگاه داده‌ای وجود نداشته تا خطاهای دهک‌بندی‌ها کمتر شود؟ گفت: مسئله استحقاق‌سنجی، سال‌ها است از وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، به همین جهت تلاش‌هایی انجام شده و اطلاعات بسیار خوب اقتصادی از خانوارها در وزارت رفاه وجود دارد، اما این به این معنا نیست که هیچ خطایی وجود ندارد و در مترقی‌ترین نظام‌های اقتصادی هم ممکن است چون اطلاعات برخط نیست و ماه گذشته یا هفته گذشته خرید و فروش دارایی انجام شده، اما هنوز در سیستم ثبت نشده باشد خطایی وجود داشته باشد.

سید رضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت هم درباره انحصار واردات خودرو تصریح کرد: انحصاری نیست. کلیات آن در دولت مصوب شد و در مورد یکی از بندهای آن سوالاتی مطرح شد و  قرار شد کمیسیون اقتصادی آن را  بیشتر بررسی کند. در این آیین‌نامه انحصاری نداریم و دنبال این هستیم  که خودروی اقتصادی به جای خودروی گران‌قیمت و تجملاتی وارد شود و  تمرکز بیشتر بر واردات خودروی اقتصادی است.

همچنین عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به پرسشی درباره کندی اینترنت اظهار کرد: تکذیب می‌کنم که پهنای باند کشور را کاهش داده‌ایم. به اندازه نیاز کشور پهنای باند تامین می شود. کندی و تندی اینترنت باید ملاک داده باشد. الان مراجعی در دنیا هستند که سرعت اینترنت را می سنجند، دیروز اعلام شد رتبه ایران حتی یک پله افزایش داشته و به رتبه ۷۳ رسیده است.

جواد اوجی وزیر نفت هم با اعلام اینکه برنامه مطالعات روی میدان آرش تقریباً تکمیل شده از نصب سکو در میدان گازی آرش طی آینده ای نزدیک خبر داد.

از طرفی محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از احتمال تمدید سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در پی یک روز تعطیلی به خاطر آلودگی هوا خبر داد.

علیرضا زاکانی شهردار تهران هم در حاشیه جلسه هیات دولت درباره نارضایتی‌های اخیر رانندگان خطوط اتوبوسرانی عنوان کرد: نارضایتی‌های اخیر مربوط به ۳۰۰ نفر از رانندگان خطوط اتوبوسرانی بود که از دیروز در حال ارائه خدمت هستند.

گزارش تصویری جلسه امروز هیات دولت را می‌توانید در این لینک ببینید.

در جلسه مجلس شورای اسلامی چه خبر بود؟

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی که دیروز به دلیل آلودگی هوا برگزار نشد، امروز به ریاست محمدباقر قالیباف در بهارستان برگزار شد. ادامه بررسی طرح شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها، طرح توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق کشور، طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری و طرح نحوه تشکیل و فعالیت تشکل‌های صنفی و تخصصی در دستور کار مجلس قرار داشت.

همچنین نمایندگان طرح الحاق یک تبصره به عنوان تبصره (۵) به ماده(۳۷) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، طرح تبیین وضعیت شاخص‌های اقتصادی در پایان هر دولت و گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه اجرای قانون تقسیمات کشوری را مورد بررسی قرار دادند.

همچنین امروز مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی بیمه‌های اجتماعی در قانون اساسی پرداخت و در این گزارش بر بر ضرورت اصلاح نظام تامین اجتماعی کشور تاکید کرد.

مصوبات مجلس

مکلف کردن مدیران و مسئولان دستگاه‌ها به شفاف‌سازی تحصیلات، سوابق و نحوه بکارگیری خود، مخالفت با شفافیت جلسات هیات رئیسه، موافقت با شفافیت آراء هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، هیات وزیران و شوراهای اسلامی شهر و روستا و لزوم انتشار مشروح مذاکرات آن‌ها و موافقت با دو فوریت طرح کنترل و ساماندهی اجاره‌بهای املاک مسکونی از مصوبات جلسه علنی ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ مجلس بود.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب شفافیت آرای نمایندگان در طرح شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها گفت که مجلس شفافیت را از خود آغاز کرد و این بخشی از طرح جامع «شفافیت قوای سه‌گانه» است.

اخطارها، تذکرات و نطق‌های نمایندگان مجلس

علی بابایی‌کارنامی نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی با انتقاد از عدم اعلام وصول استیضاح برخی از وزرا خواستار رسیدگی رئیس مجلس شورای اسلامی به این موضوع شد.

سید مرتضی حسینی نماینده مردم میانه در تذکری با تاکید بر لزوم تشکیل هر چه سریع‌تر کمیسیون مشترک قضایی مجلس و قوه قضاییه گفت: از آقای قالیباف درخواست دارم تا تشکیل جلسات کمیسیون مشترک قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی را حتماً در اولویت قرار دهد و این کمیسیون تشکیل شود.

علی خضریان نماینده مردم تهران به عنوان متقاضی دو فوریت طرح کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی یکی از بزرگترین نگرانی‌های بخش عمده مردم و مستأجران را موضوع کنترل اجاره‌بهای املاک مسکونی عنوان و اظهار کرد: مجلس به دنبال این است که با کنترل بازار اجاره‌ها بخش عمده‌ای از سبد معیشتی مردم به نفع اقشار مستضعف و برخلاف منافع همیشگی دلالان تأمین کند.

احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز در نطق میان دستور خود گفت: مناقشه‌ای بر سر چرایی جراحی اقتصادی دولت سیزدهم نیست، اما در شیوه اجرا و چگونگی آن نقد جدی وجود دارد.

همچنین سید جلیل میرمحمدی میبدی نماینده مردم تفت و میبد در تذکری شفاهی تأکید کرد:‌ انتظار می‌رود نظارت جدی بر بازار اعمال کنند تا اقلام اساسی مردم با قیمت ثابت به دست آن‌ها برسد.

حسن همتی نماینده مردم شاهین‌دژ هم در تذکری شفاهی تاکید کرد: اعلام اسامی ابربدهکاران دردی از مردم دوا نمی‌کند. چطور مردم برای دریافت وام ازدواج یا معیشتی باید چندین ماه رفت و آمد کنند اما به اقشاری خاص هزاران میلیارد تومان به یکباره داده می‌شود. باید این افراد محاکمه شوند.

از طرفی حبیب‌الله دهمرده نماینده مردم زابل در تذکری بر ضرورت انجام اقداماتی برای جلوگیری از تخلیه تنگه احد سیستان تاکید کرد.

سید کریم حسینی نماینده مردم اهواز و باوی هم در تذکری به وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در استان خوزستان سالانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن گندم و ۷۷ هزار تن کلزا از کشاورزان خریداری می‌شود که این میزان بالاتر از تعهد کشاورزان است.

همچنین محمدعلی محسنی بندپی نماینده مردم نوشهر و چالوس در تذکری خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و رفاهی کارکنان و بازنشستگان نیروی انتظامی با قید دو فوریت در مجلس شد.

نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد و کلات در نطق میان دستور خود با مستثنی کردن داوطلبان عدم دریافت یارانه و ایرانی‌هایی که دائما خارج از کشور زندگی می‌کنند، بر لزوم پرداخت یارانه برای آحاد مردم ایران تأکید کرد.

از سوی دیگر ذبیح‌الله اعظمی نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در تذکری شفاهی با اشاره به مسئولیت حفظ و حراست از آثار فرهنگی و تاریخی کشور خواستار کنار گذاشتن طرح استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج‌ها در مجلس شد.

علی آذری نماینده مردم قوچان هم در نطق میان دستور خود گفت: برای برداشتن گام های استوار اصلاحات اقتصادی کشور باید گذشته را درست شناخت و از تجربه ها درس گرفت.

همچنین محمدرضا دشتی‌اردکانی نماینده مردم اردکان میراث فرهنگی را یکی از مظاهر قدرت ملی دانست و گفت که باید موضوع میراث فرهنگی در گفتمان اقتصادی و فرهنگی کشور ارتقاء پیدا کند.

ناصر حسینی‌پور نماینده مردم گچساران در تذکری بر لزوم تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام بخش آب و اجرای عدالت در توزیع اعتبارات بین طرح‌های عمرانی بخش آب تاکید کرد.

غنی نظری نماینده مردم خلخال و کوثر هم در تذکری از وزیر ارتباطات خواست تا برای جبران عقب‌ماندگی‌ها در زمینه نصب و تجهیز دکل‌های مخابراتی اقدامی سریع انجام دهد.

حسین حسین‌زاده نماینده مردم لارستان در نطق میان دستور خود گفت: معیشت مردم خط قرمز دولت و مجلس است و همه باید مراقبت کنیم تا مردم دچار آسیب نشوند.

علیرضا ورناصری نماینده مردم مسجدسلیمان در نطق میان دستور خود از مسئولان خواست که هر چه سریع‌تر به درخواست‌های مردم، جهت ثبت‌نام یارانه جدید مورد رسیدگی قرار گیرد.

احسان ارکانی نماینده مردم نیشابور و عضو کمیسیون برنامه و بودجه با قدردانی از رئیس قوه مجریه برای داشتن جسارت در انجام اصلاحات اقتصادی تاکید کرد که باید دولت نظارت جدی‌تری برای رفع کمبود اقلام در بازار و کنترل تورم داشته باشد.

همچنین بهزاد رحیمی نماینده مردم سقز به سه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش در ارتباط با حوزه انتخابیه‌اش تذکر داد.

معین‌الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در تذکری شفاهی با بیان اینکه اصلاح ساختاری یک ضرورت تاریخی است، گفت: مگر قرار نبود بر اساس مصوبه مجلس سبد غذایی مورد نیاز خانوارها از طریق کالابرگ با قیمت شهریور ۱۴۰۰ قرار داده شود؟ این شوک تورمی را چگونه توجیه می‌کنید؟

مجتبی بخشی‌پور نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و دالاهو در تذکری با اشاره به گرفتاری مردم استان کرمانشاه در بحران ریزگردها خواستار شناسایی منشأ ریزگردهای ورودی به کشور شد.

همچنین مهدی سعادتی بیشه‌سری نماینده مردم بابل در تذکری شفاهی از وزیر صمت درخواست کرد که برای ساماندهی کیفیت خودروهای تولید داخل اقدام کند.

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم هم در تذکری شفاهی از اعزام تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به کانادا برای انجام یک بازی دوستانه انتقاد کرد.

در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی ۲۲۶ نماینده مجلس در بیانیه‌‎ای از اقدامات وزیر نفت و کارکنان این وزارت‌خانه تقدیر و تشکر کردند.

تذکرات کتبی نمایندگان مجلس در جلسه امروز را می‌توانید در این لینک ببینید.

سایر اخبار

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای رئیس قوه قضاییه در بیست و یکمین همایش سراسری دادستان‌های مراکز استان‌ها به بیان توصیه‌هایی خطاب به دادستان‌ها پرداخت و این توصیه‌ها را به منزله بخشنامه لازم‌الاجرا معرفی کرد. «رسیدگی سریع و دقیق به پرونده‌های ضدامنیتی که در مقاطع خاص تشکیل می‌شوند»؛ «اعمال حداکثری اعطای ارفاقات قانونی برای محکومین واجد شرایط در عین توجه به این مهم که ترحم و ارفاق قانونی به افراد شرور و سارق که امنیت و آرامش مردم را برهم می‌زنند ظلم به دیگران است»؛ «توجه تمام و کمال به موازین شرعی و قانونی در انجام تحقیقات ، بازرسی‌ها، جلب‌ها و بازجویی‌ها و نظارت ویژه بر کار ضابطین در این حوزه‌ها»؛ «تحصیل و جمع‌آوری ادله قبل از احضار افراد مگر در موارد ضروری و مسائل امنیتی که امکان صَرف زمان برای جمع‌آوری تحقیقات وجود ندارد»؛ «صدور دستورات صریح و شفاف به ضابط و کارشناس و پیگیری انجام این دستورات در زمان مشخص و همچنین مالایُطاق نبودن دستورات صادره به کارشناس و ضابط» ؛ «پیگیری اجرای احکام قطعی صادره و انعکاس دلایل عدم اجرای حکم قطعی» ؛ «اتخاذ تدابیر ویژه و پیشگیرانه در موضوعات و پرونده‌هایی که ممکن است شکات زیادی پیدا کنند» ؛ «مشورت و همکاری با مسئولان استانی در عین داشتن استقلال قضات» ؛ «نظارت و دقت بر احکامی که محدودیت ایجاد میکند ، نحوه و مدت نگهداری اموال توقیف و پلمپ شده» ؛ «توجه قاضی اجرای احکام یا دادستان به انجام اعتراض به‌موقع و منطبق با ضوابط نسبت به احکامی که خلاف شرع و قانون تشخیص می‌دهند» و «اهتمام دادستان‌ها به اعمال نظارت مستمر فیزیکی و سیستمی به زیرمجموعه‌های خود و شعب دادیاری، بازپرسی و اجرای احکام» و «مساعدت به همکاران قضایی و صیانت از آنها در جهت پیشگیری از لغزش» ۱۲ دستوری بود که رئیس قوه قضاییه در این نشست خطاب به دادستان‌های مراکز استان‌ها صادر کرد.

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان صبح امروز در جلسه شورای نگهبان با آرزوی موفقیت برای دولت سیزدهم گفت: اقدامی که دولت برای اصلاح نظام اقتصادی کشور آغاز کرده، کاری است که اغلب کارشناسان بر ضرورت آن اتفاق نظر دارند. امید است مردم صبور و با بصیرت ایران اسلامی همچون همیشه با بی‌توجهی به فضاسازی‌های صورت گرفته توسط دشمنان این سرزمین، موجب دلگرمی خادمان واقعی خود شوند.

مجتبی قهرمانی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از توقیف یک فروند کشتی خارجی حامل سوخت قاچاق در آب‌های خلیج‌فارس خبر داد. در بازرسی از این شناور بیش از ۵۵۰ هزار لیتر سوخت قاچاق کشف و ضبط شده است و ۷ نفر خدمه آن نیز پس از دستگیری، جهت تکمیل روند تحقیقات در بازداشت به سر می‌برند.

امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش هم از درگیری تیم اسکورت نیروی دریایی ارتش با دزدان دریایی در مسیر دریای سرخ خبر داد و گفت: تیم اسکورت نیروی دریایی ارتش بامداد امروز پس از دریافت پیام کمک از سوی کشتی یرانی مبنی بر حمله قایق‌های ناشناس در دریای سرخ سریعا وارد منطقه و با قایق‌های مهاجم درگیر شد.

از طرفی محمد خلیل‌زاده سرپرست دادسرای ناحیه ۱۱ تهران از ورود دادستانی به ساماندهی وضعیت پاساژ علاءالدین خبر داد و گفت: ساماندهی وضعیت پاساژ علاءالدین، رفع مشکلات ترافیکی اطراف آن و پیشگیری از وقوع جرایم و تخلفات مرتبط با فعالیت این مکان تجاری با مطالبه‌گری از سازمان‌های مسئول در دستور کار دادستانی تهران قرار گرفته است.

سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سفری یک روزه به استان گلستان با استقبال رسمی استاندار و اعضای شورای تامین استان به منظور بازدید میدانی از زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های سپاه نینوا و دیدار با جمعی از نخبگان و فعالان اقشار بسیج وارد گرگان شد.

صبح امروز افتتاحیه یازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با محور  پیشرفت، آغاز، اجرا و تقسیم کار ملی به دو صورت حضوری و مجازی برگزار شد. این کنفرانس و نشست‌های تخصصی آن طی دو روز  ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱  برگزار می‌شود.

در سیاست خارجی هم ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری هفتگی خود با بیان اینکه مسائل اندکی در مذاکرات وین باقی مانده است، گفت: ما همچنان در حال بررسی امکان دستیابی به بازگشت متقابل به پایبندی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هستیم، چراکه این کار هنوز هم در راستای منافع ما است و برنامه هسته‌ای ایران را بار دیگر محدود خواهد کرد.

همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در یک نشست خبری با اشاره به اینکه پیش‌نویس توافق در وین از دو ماه قبل آماده بود، عنوان کرد: مسائل فرا برجامی مانع توافق شده است.

از طرفی امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی با نفتالی بنت نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بر تعهد کشورش برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ تاکید کرد و گفت: مصمم به احیای برجام هستیم.

امروز خاویر سولانا دبیرکل اسبق ائتلاف ناتو و مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه کارل بیلدت نخست وزیر سابق سوئد به‌طور مشترک یادداشتی را در روزنامه واشنگتن پست درباره اهمیت بازگشت به برجام منتشر کردند و در آن هشدار دادند که اگر آمریکا و غرب نتوانند برجام را احیا کنند، تنش‌ها با ایران افزایش خواهد یافت.

امروز همچنین نشست خبر آلنا دوهان گزارشگر ویژه سازمان ملل درمورد تاثیر منفی اقدامات یکجانبه قهرآمیز بر بهره‌مندی از حقوق بشر ظهر در تهران برگزار شد و دوهان در این نشست تاکید کرد: تحریم‌ها مخرب‌ترین تاثیر را روی اقشار آسیب‌پذیر و شهروندان عادی ایران داشته است.

از سوی دیگر خبرگزاری آسوشیتد پرس در گزارشی عنوان کرد که مریم شاملو محقق ایرانی-کانادایی در حوزه دیابت که قصد گذراندن دوره فلوشیپ دوساله خود را در دانشگاه پزشکی هاروارد آمریکا داشته است به دلیل تبار ایرانی‌ خود، با ممانعت ماموران اداره گمرگ و حفاظت مرزی ایالات متحده نتوانسته وارد آمریکا شود.

انتهای پیام

منبع