• امروز : پنج شنبه - ۳ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 23 May - 2024

استاپ اوردر در فارکس چیست؟ راهنمای جامع برای مبتدیان بازار

  • ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۸
استاپ اوردر در فارکس چیست؟ راهنمای جامع برای مبتدیان بازار

استاپ اوردر Stop order یکی از انواع سفارشات در فارکس است. همان‌طور که می‌دانید معاملات فارکس، از مجموعه‌ای فعالیت‌ها تشکیل شده که در کنار هم انجام می‌شوند تا نتیجه نهایی یک معامله را مشخص کنند. شما به‌عنوان یک معامله‌گر نه‌تنها باید نحوه محاسبه سود را بدانید، بلکه باید نحوه توقف معامله، بستن سفارشات و معاملات را نیز بلد باشید و به‌موقع از آن‌ها استفاده کنید. در برخی از معاملات، یک دقیقه تاخیر می‌تواند منجربه ضررهای سنگین شود. در این مقاله با این دستور معاملاتی و کاربردهای آن بیشتر آشنا می‌شوید.

استاپ اوردر Stop order چیست؟

استاپ اوردر عملکرد ساده‌ای دارد و به راحتی می‌توانید آن را یاد بگیرید و در زمان‌های مناسب از آن استفاده کنید. این دستور زمانی توسط کارگزاری اجرا می‌شود که قیمت بازار به قیمت مشخص شده در Stop order برسد. زمانی که بازار به قیمت Stop order رسید، کارگزاری، سفارشی را به قیمت بازار باز می‌کند. قیمت Buy stop order ، بالاتر از قیمت فعلی بازار تعیین می‌شود. همچنین، Sell Stop Order کمتر از قیمت فعلی بازار انجام می‌شود.

 خرید یک دارایی در قیمت پایین‌ و فروش آن در بالاترین قیمت

خرید یک دارایی در قیمت پایین‌ و فروش آن در بالاترین قیمت، جزء اهداف اصلی هر معامله‌گر و سرمایه‌گذاری است. شاید از خودتان بپرسید چرا در Stop order این فرایند معکوس است؟ گاهی اوقات، پیش‌بینی می‌کنید که اگر قیمت از سطح خاصی عبور کند، برای مدتی به مسیر خود ادامه می‌دهد. فرض کنید که هر اونس طلا اکنون با قیمت ۱۵۲۰ دلار معامله می‌شود. شما پیش‌بینی می‌کنید که اگر قیمت به کمتر از ۱۵۰۰ دلار در هر اونس برسد، به ۱۴۵۰ دلار کاهش خواهد یافت. در این‌حالت، می‌توانید Sell Stop Order را در قیمت کمتر از ۱۵۰۰ دلار تنظیم کنید.

استاپ اوردر ممکن است برای ورود یا خروج از یک معامله استفاده شود. ریسک این دستور این است که تضمینی وجود ندارد که معامله را در قیمت سفارش شده انجام دهد. زمانی که قیمت به نرخ مشخص شده در Buy stop order رسید، سفارش مطابق با قیمت بازار انجام می‌شود. بنابراین خرید شما با بهترین سفارش فروش در آن لحظه اجرا می‌شود. در این‌حالت نباید انتظار داشته‌باشید که سفارش مطابق با قیمت تعیین شده توسط شما انجام شود. همچنین زمانی که بازار به قیمت Sell Stop Order می‌رسد، فروش شما با بهترین قیمت خرید در آن زمان اجرا می‌شود.

انواع استاپ اوردر Stop order در فارکس

از استاپ اوردر برای محدود کردن ضررهای احتمالی یا شروع معامله زمانی که قیمت بازار به یک سطح معین می‌رسد، استفاده می‌شود. این سفارش برای محافظت از معاملات شما از ضررهای احتمالی طراحی شده است و به شما این امکان را می‌دهد تا از تغییرات احتمالی قیمت بهره‌برداری کنید یا از این تغییرات، سرمایه خود را محافظت نمایید. در قسمت فوق به انواع استاپ اوردر اشاره شد، ولی قصد داریم در ادامه این بخش، انواع Stop order را با جزئیات کامل‌تری توضیح دهیم.

Buy stop order

در معاملات بازار فارکس، استاپ اوردر خرید زمانی استفاده می‌شود که شما بخواهید یک دارایی را با قیمتی بالاتر از ارزش فعلی بازار خریداری کنید. به‌عنوان مثال، اگر دارایی X با قیمت ۱۹۰۰۰ دلار معامله شود و شما انتظار داشته‌باشید که قیمت آن به ۲۰۱۰۰ دلار می‌رسد و از آن نیز فراتر می‌رود، می‌توانید Buy stop order را با قیمت ۲۰۱۰۰ دلار تنظیم کنید. اگر قیمت دارایی X به ۲۰۱۰۰ دلار (یا بالاتر) برسد، این دستور آغاز می‌شود. در این معاملات، پایین‌تر از قیمت خرید را به‌عنوان توقف ضرر stop loss مشخص می‌کنید تا زمانی که قیمت برخلاف تحلیل شما حرکت کرد، جلوی ضرر شما را بگیرد. در معاملات Buy stop order بروکر موظف است معامله را انجام دهد و سود آن را به سرمایه شما اضافه کند. از این دستور زمانی می‌توانید استفاده کنید که کاملاً مطمئن باشید قیمت یک دارایی پس از عبور از سطح مقاومتی به افزایش خود ادامه می‌دهد. بهترین بروکر برای ایرانیان بروکری است که این دستورات را در زمان صحیح باز میک‌کند تا معامله‌گر بتواند استراتژی‌های خود را پیاده‌سازی نماید.

Sell Stop Order

استاپ اوردر فروش یا همان Sell Stop Order زمانی استفاده می‌شود که شما بخواهید دارایی را به قیمتی کمتر از قیمت فعلی بفروشید. به‌عنوان مثال، اگر دارایی X با قیمت ۲۰۰۰۰ دلار معامله ‌شود و بخواهید ضرر احتمالی خود را با فروش دارایی کاهش دهید، می‌توانید Sell Stop Order را در قیمت ۱۸۹۵۰ دلار تنظیم کنید. البته با توجه به تحلیلی که انجام داده‌اید، به این نتیجه رسیدید که قیمت دارایی به ۱۸۹۵۰ دلار کاهش می‌یابد. با استفاده از این دستور اگر قیمت دارایی X به ۱۸۹۵۰ دلار یا کمتر از ۱۸۹۵۰ دلار برسد، دستور توقف فروش آغاز می‌شود و کارگزاری موظف است معامله را انجام دهد.

باید این موضوع را در نظر بگیرید که Sell Stop Order برای جلوگیری از زیان بیشتر در صورتی که قیمت دارایی به زیر سطح حمایت معین کاهش پیدا کند، استفاده می‌شود. با تنظیم Sell Stop Order، می‌توانید به‌طور خودکار دارایی‌های خود را زمانی که قیمت به سطح هدف خود می‌رسد، بفروشید و زیان‌های احتمالی را به حداقل برسانید. درک این دستورات کمک می‌کند تا مدیریت ریسک بهتری داشته‌باشید.

Stop-Loss Order چیست؟

از این دستور می‌توانید استفاده کنید و ضررهای معاملات خود را کاهش دهید. استاپ اوردر ضرر، ریسک معاملات شما را کنترل می‌کند و باعث می‌شود کمترین ضرر را در بازار پرتلاطم فارکس تجربه کنید.

منظور از Stop Limit چیست؟

سفارش Stop Limit یک روش مدرن برای ثبت سفارش در معاملات فارکس محسوب می‌شود. در این روش سفارش خرید یا فروشی که ثبت کرده‌اید، درست در همان زمان اجرا نمی‌شود، زیرا در این سبک سفارشات، محدوده قیمت مشخصی را برای معامله تعیین می‌کنید و اگر قیمت به این حد برسد، صرافی معامله شما را انجام می‌دهد. این سفارش شامل دو قیمت است که در ادامه با این دو بیشتر آشنا می‌شوید.

Stop price

به‌عنوان محدوده قیمتی شناخته می‌شود که شما آن را تعیین می‌کنید و بروکر نیز موظف است تا در صورتی که قیمت به آن رسید، سفارش شما را به‌صورت خودکار فعال کند.

Limit price

در سفارش Limit price، گزینه Limitدرواقع قیمتی است که می‌خواهید معامله خود را در آن انجام دهید. به‌عبارت دیگر، شما به صرافی سفارش می‌دهید تا در صورت رسیدن قیمت بازار به Stop ، معامله شما را با قیمت Limit price انجام دهد.

با استفاده از Stop Limit ، می‌توانید معاملات خود را با تعیین حداکثر یا حداقل قیمت کنترل کنید. با این کار مطمئن می‌شوید حتی زمانی که مشغول کارهای دیگر هستید، معامله شما به‌صورت خودکار با قیمت‌های مورد نظر شما باز یا بسته می‌شود.

بیایید نحوه عملکرد این نوع سفارش را با یک مثال توضیح دهیم: فرض کنید دارایی X را با قیمت ۲۷۰۰۰ دلار خریداری کرده‌اید و می‌خواهید آن را به قیمت ۳۰۰۰۰ دلار بفروشید. اگر قیمت تا ۲۶۰۰۰ دلار کاهش پیدا کند، شما دیگر نمی‌خواهید بیشتر از این ضرر کنید، پس به همین جهت Stop Limit را به‌عنوان بهترین گزینه برای جلوگیری از ضرر خود انتخاب می‌کنید. برای ثبت سفارش Stop Limit قیمت استاپ را روی ۲۶۰۰۰ دلار و قیمت لیمیت را روی ۲۵۹۹۰ دلار تعیین می‌کنید.

با انجام این کار، زمانی که قیمت دارایی X به ۲۶۰۰۰ دلار برسد، صرافی به‌طور خودکار سفارش فروش با قیمت ۲۵۹۹۰ دلار را در لیست سفارشات ثبت می‌کند. بنابراین از این طریق ضررهای خود را محدود می‌کنید و از ضررهای بیشتر جلوگیری می‌کنید، حتی زمانی که به تلفن هوشمند یا کامپیوتر شخصی خود دسترسی نداشته‌باشید.

تفاوت Stop order و Stop Limit

استاپ اوردر

استاپ اوردر یک نوع سفارش است که به شما در تنظیم معاملاتی که قصد انجام آن را دارید، کمک می‌کند. این سفارش زمانی فعال می‌شود که قیمت بازار به سطحی مشخص برسد. این سفارش به یک سفارش بازار تبدیل می‌شود و در قیمت بازار به صورت لحظه‌ای به اجرا درمی‌آید. Stop order معمولاً برای محافظت از سرمایه یا ذخیره سود مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال، اگر شما یک دارایی را در قیمت ۱۰۰ دلار بخرید و بخواهید ضرر خود را محدود کنید، می‌توانید یک Sell Stop Order در قیمت ۹۰ دلار قرار دهید. این کار به این معناست که اگر قیمت به ۹۰ دلار یا پایین‌تر از آن برسد، سفارش شما به یک سفارش بازار تبدیل شده و در قیمت بازار فروخته می‌شود.

 stop limit نیز زمانی فعال می‌شود که قیمت بازار به یک سطح مشخص برسد

stop limit

سفارش stop limit نیز زمانی فعال می‌شود که قیمت بازار به یک سطح مشخص برسد؛ اما در این‌حالت، دستور Order به یک سفارش stop limit تبدیل می‌شود و فقط در قیمت مورد نظر شما یا بهتر از آن اجرا می‌شود. از این نوع سفارش می‌توانید برای کنترل بیشتر روی قیمت استفاده کنید. برای مثال، اگر شما یک دارایی را در قیمت ۱۰۰ دلار بخرید و بخواهید زیان خود را محدود کنید، می‌توانید یک سفارشSell Stop Order در قیمت ۹۰ دلار و قیمت محدود ۸۸ دلار قرار دهید.

این کار به این معناست که اگر قیمت به ۹۰ دلار یا پایین‌تر از آن برسد، سفارش شما به یک سفارش محدود تبدیل شده و فقط در قیمت ۸۸ دلار یا بالاتر فروخته می‌شود. البته اگر بازار به سرعت رو به کاهش باشد و قیمت زیر ۸۸ دلار برود، در این صورت ممکن است سفارش شما اجرا نشود.

استراتژی استاپ اوردر

شما برای مدیریت ریسک معاملات خود می‌توانید از استاپ اوردر استفاده کنید. این دستور طوری طراحی شده‌ که وقتی بازار به سطح قیمت مشخصی که شما تعیین می‌کنید، می‌رسد و به آن برخورد می‌کند، باعث بسته شدن موقعیت شما به‌طور خودکار می‌شود. به این‌ترتیب می‌توانید ضررهای خود را محدود کنید یا سود خود را بدون نیاز به نظارت مداوم بر بازار ذخیره نمایید.

با توجه به سبک معاملاتی، اهداف و شرایط بازار، استراتژی‌های مختلفی برای استفاده از استاپ اوردر، جهت به حداکثر رساندن مدیریت ریسک وجود دارد. در اینجا به برخی از رایج‌ترین آن‌ها اشاره شده است:

تریلینگ استاپ

تریلینگ استاپ در واقع دستور توقفی است که خود را با توجه به حرکت بازار، به‌صورت اتوماتیک تنظیم می‌کند. به‌عنوان مثال، اگر شما یک موقعیت خرید دارید و بازار به سمت بالا صعود پیدا می‌کند، تریلینگ استاپ نیز هم‌جهت با آن به بالا می‌رود، اما اگر بازار پایین بیاید، تریلینگ استاپ در همان سطح باقی می‌ماند. این به شما امکان می‌دهد روند را دنبال و از سود خود در برابر برگشت روند بازار محافظت کنید.

توقف تضمین شده guaranteed stop loss order

استاپ اوردر تضمینی، دستور توقفی است که تضمین می‌کند موقعیت شما را در همان سطح قیمتی که تعیین کرده‌اید، بدون توجه به هر گونه نوسان یا لغزش بازار بسته می‌شود. این بدان معناست که در صورت شکاف یا افزایش قیمت در بازار، می‌توانید از ضرر بیشتر از حد انتظار جلوگیری کنید. با این‌حال، توقف تضمین شده معمولاً با هزینه اضافی یا اسپرد بالا همراه است.

 Stop-Limit

هنگامی که بازار به قیمت توقف می‌رسد، یک سفارش stop limit را برای بستن موقعیت شما ایجاد می‌کند. این‌حالت تنها در صورتی که قیمت بازار در محدوده شما قرار داشته‌باشد، اجرا می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر شما یک موقعیت خرید دارید و یک سفارش حد مجاز با قیمت توقف ۱.۱۰۰۰ و محدوده ۱۰ پیپ تنظیم می‌کنید، موقعیت شما تنها در صورتی بسته می‌شود که بازار به ۱.۱۰۰۰ سقوط کند و بین ۱.۰۹۹۰ و ۱.۱۰۰۰ باقی بماند. این می‌تواند به شما کمک کند از لغزش جلوگیری کنید و قیمت اجرایی بهتری داشته‌باشید، ولی نباید از ریسک این سفارش نیز غافل شوید، زیرا خطر پر نشدن سفارش نیز وجود دارد.

 توقف مبتنی بر زمان

توقف مبتنی بر زمان، دستور توقفی است که پس از سپری شدن مدت زمان معینی، بدون توجه به قیمت بازار موقعیت شما را می‌بندد. مثلاً اگر یک استراتژی معاملاتی کوتاه مدت داشته‌باشید و یک توقف مبتنی بر زمان را یک ساعت تعیین کنید، موقعیت شما پس از یک ساعت به‌طور خودکار close می‌شود، چه در سود و چه در زیان باشید. این می‌تواند به شما کمک کند به برنامه معاملاتی خود پایبند باشید و از معامله بیش‌ازحد یا نگه‌داشتن موقعیت‌های بیش‌ازحد طولانی جلوگیری کنید.

نتیجه گیری

استاپ اوردر نوعی سفارش است که از طریق آن می‌توانید یک دارایی را هر زمانی که قیمت آن به سطح مشخصی برسد، بخرید یا بفروشید. دستور توقف ضرر به شما کمک می‌کند تا زمانی که قیمت برخلاف تحلیل شما حرکت می‌کند، ضرر را به حداقل برسانید. همچنین از این دستور می‌توانید برای گرفتن سودهای خود از معاملات استفاده کنید. سفارشات استاپ اوردر می‌تواند به شما در مدیریت ریسک و پاداش و همچنین خودکارسازی تصمیمات معاملاتی کمک کند.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=209359

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.