استفاده از شیشه در داخل ساختمان چه ریسکی دارد؟
استفاده از شیشه در داخل ساختمان چه ریسکی دارد؟

استفاده از شیشه به علت ظرافت و شکنندگی که دارد، همیشه با تردید رو به رو بوده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی این متریال و استفاده از آن در ساختمان بپردازیم.

سال‌های سال است که شیشه به عنوان یکی از متریال‌های اصلی در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. درب و پنجره ها تنها یکی از کاربرد های شیشه در یک ساختمان هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی دیگر کاربردهای شیشه بپردازیم و امنیت استفاده از این متریال در سازه‌هایی مانند آسانسور یا پله و بصورت کلی سازه های شیشه ای که داخل ساختمان قراردارند را مورد بررسی قرار دهیم.

در سبک مدرن متریال‌های مختلف و بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند. شاید بتوان شیشه را به عنوان محبوب‌ترین متریال مدرن که مورد پسند همه افراد است معرفی کرد، اما جالب است بدانید که همواره نگرانی‌هایی در رابطه با استفاده از شیشه در ساختمان وجود دارد. این نگرانی‌ها حتی باعث شده است خیلی از افراد نسبت به جایگزین کردن شیشه با متریال دیگری متقاعد شوند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل نگرانی‌ها بپردازیم و این اطمینان را بدهیم که استفاده از شیشه هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند. اگر شما هم در رابطه با استفاده از شیشه در ساختمان خود تردید دارید، به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

دلایل محبوبیت متریال شیشه

شاید برایتان این سوال پیش آید که به چه دلیلی شیشه به این محبوبیت رسیده است؟ در واقع متریال شیشه مزایای بسیاری دارد که باعث استفاده زیاد از آن در ساختمان شده است. اگر بخواهیم به صورت موردی به این مزایا اشاره کنیم، باید بگوییم:

  • متریال بهترین انتخاب برای ورود نور به فضا است. 
  • شیشه به دلیل اینکه نور را به خوبی از خود عبور می‌دهد باعث می‌شود تا مصرف انرژی کمتر شود.
  • درست است که شیشه به عنوان شفاف‌ترین متریال صنعت ساخت و ساز حال حاضر شناخته می‌شود، اما در صورتی که شفافیت شیشه مدنظر نباشد، می‌توان از انواع شیشه‌های مات، مشجر یا طرح دار استفاده کرد.
  • شیشه متریال در دسترسی است، در صورت نیاز به آسانی یافت می‌شود و کارخانه‌های تولید کننده بسیاری از آن وجود دارد.
  • می‌توان ابعاد شیشه را تعیین کرد، به کارخانه ارائه داد و آن را به صورت سفارشی تحویل گرفت.

ایمنی استفاده از شیشه در ساختمان

به دلیل اینکه شیشه متریال شکننده‌ ایست و از ظرافت زیادی برخوردار است؛ ممکن است فکر کنید که استفاده از این متریال در ساختمان خطرناک است و در صورت بروز هرگونه آسیب، مشکلات جدی و حادی را به وجود ‌می‌آورد.

بله؛ شیشه‌های معمولی خطرناک هستند، اما لازم است به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان در یک ساختمان از شیشه‌های خام و معمولی استفاده نمی‌شود. عمده شیشه‌هایی که برای ساخت و ساز به کار می‌روند، شیشه‌های سکوریت لمینت است که در کارخانه و طی فرایندی خاص کاملاً مقاوم شده اند و حتی اگر بشکنند مشکلی را به وجود می‌آورند.

شیشه‌های لمینت، شیشه‌هایی هستن که از دو لایه شیشه و یک طلق لمینت بین آن‌ها تولید شده اند که این طلق باعث می‌شود هنگام شکست شیشه در جای خود باقی بماند و فرو نریزد.

شیشه‌های سکوریت در کارخانه و تحت حرارت مقاوم می‌شوند، این شیشه‌ها هنگام شکستن به قطعاتی ریز با لبه های خم تبدیل می‌شوند که هیچ برندگی نخواهند داشت.

images 1674654653 - استفاده از شیشه در داخل ساختمان چه ریسکی دارد؟

استفاده از شیشه در فضای داخلی

احتمالاً استفاده از شیشه را در نمای ساختمان و  سقف‌های شیشه ای دیده‌اید. در ادامه می‌خواهیم به برخی از استفاده‌های شیشه در فضای داخلی ساختمان بپردازیم که کمتر به آن پرداخته شده است.

آسانسور شیشه‌ای

آسانسور شیشه‌ ای یک سازه شیشه ای است که عموماً در خانه های دوبلکس و مجتمع‌های تجاری استفاده می‌شود. محبوبیت آسانسور شیشه‌ای به علت زیبایی بسیار ، ظاهر لوکس و دید خوبی که از داخل کابین به فضای بیرون دارد، است. سیستم محرکه آسانسور شیشه ای به دو نوع هیدرولیکی و کششی است.

پله شیشه ای

از دیگر استفاده های شیشه در فضای داخلی ساختمان می توان به راه پله و پله‌ شیشه ای اشاره کرد. این پله‌ها نیز معمولا در خانه های دوبلکس و ساختمان‌هایی با دو طبقه ارتفاع مورد استفاده قرار می‌گیرند و با اتصالات پنهان یا آشکار در انواع مارپیچ، مستقیم یا معلق اجرا می‌شوند.

images 1674654395 - استفاده از شیشه در داخل ساختمان چه ریسکی دارد؟

استخر شیشه ای

استخر شیشه ای به صورت تمام شیشه، کف شیشه و پنجره ای اجرا می‌شود که می‌توان متناسب با بودجه یکی از این انواع را انتخاب کرد و در ساختمان خود اجرا کرد. استخر های کف شیشه ای عموما در هتل‌ها یا پنت هاوس ها به کار می‌روند و احتمالا تصاویر آن را در سطح اینترنت دیده اید.

کلام آخر 

از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم. این مقاله توسط مجموعه نمادیزاین طراح و مجری تخصصی انواع سازه شیشه ای نگارش شده است. در صورتی که در این زمینه به مشاوره رایگان احتیاج دارید، یا سوالی دارید می‌توانید به وبسایت این شرکت مراجعه کرده و از طریق راه‌های ارتباطی با این تیم در تماس باشید.