اعتصاب، پروازهای فرودگاه “شارل دوگل” پاریس را زمین‌گیر کرد
اعتصاب، پروازهای فرودگاه “شارل دوگل” پاریس را زمین‌گیر کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، روز جمعه تعداد زیادی از کارکنان این فرودگاه در برابر یکی از ترمینال‌های آن اعتراضاتشان را به ویژه در پی قدرتمندتر شدن اهرمشان به سبب بالا گرفتن تقاضا برای سفرهای هوایی و کمبود نیرویی که بخشی از علتش همه‌گیری کووید -۱۹ بوده، برپا کردند تا افزایش حقوقشان […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، روز جمعه تعداد زیادی از کارکنان این فرودگاه در برابر یکی از ترمینال‌های آن اعتراضاتشان را به ویژه در پی قدرتمندتر شدن اهرمشان به سبب بالا گرفتن تقاضا برای سفرهای هوایی و کمبود نیرویی که بخشی از علتش همه‌گیری کووید -۱۹ بوده، برپا کردند تا افزایش حقوقشان را به منظور کاستن از فشار ناشی از تورم بالا مطالبه کنند.

اپراتور ADP متعلق به این فرودگاه به رویترز گفت که برآورد شد که ۱۰۰ پرواز، شامل ۵۰ پرواز ورودی و ۵۰ پرواز خروجی در اثر این اعتراضات لغو شود.

این وضعیت برخی مسافران را به تلاش برای پیدا کردن گزینه‌های جایگزین و تعدادی دیگر را هم به شتاب برای آمدن به فرودگاه با هدف اجتناب از اختلال‌ها واداشت و متعاقب آن صف‌هایی در داخل پایانه‌ها ایجاد شد.

فیلیپین تورنیه، مسافری که پروازی را برای کانکون مکزیک رزرو کرده بود، به رویترز گفت: “ما از ساعت ۳ صبح امروز اینجا هستیم و هنوز منتظریم. وضعیت به هیچ وجه خوب پیش نمی‌رود.”

افزایش هزینه‌های زندگی به خانواده‌ها در سراسر اروپا آسیب رسانده است. تورم در انگلیس در ماه گذشته میلادی به ۹.۱ درصد رسید که بالاترین میزان در چهار دهه اخیر است. این وضعیت به اعتصابات یا تهدیدات کارمندان و کارگران بخش‌های حمل و نقل، مدارس، خدمات پستی و بیمارستان‌ها به دست زدن به اعتصاب دامن زده است.

شرکت هواپیمایی اسکاندیناویایی SAS.ST و خلبانان آن روز جمعه تلاش داشتند تا مذاکراتی دقیقه نودی را برای جلوگیری از اعتصابی از نیمه شب که باعث فلج شدن بسیاری از عملیات‌ها می‌شد به نتیجه برسانند.

پس از اینکه بحران کووید به صنعت حمل و نقل مسافرتی ضربه زد، اپراتور ADP و اتحادیه‌های آن سال گذشته قراردادی را امضا کردند که مستلزم کاهش دستمزدها بود. اما کارگران می‌گویند دورنمای اقتصادی تغییر کرده است.

اتحادیه‌ها خواهان افزایش خالص ۳۰۰ یورویی دستمزدها در ماه هستند، در حالی که شرکت‌ها این مبلغ را رد کردند. اعتصابات امروز (شنبه) ادامه یافته و برآورد شد از هر پنج پرواز، یک پرواز بین ساعت ۰۵۰۰ تا ۱۲۰۰ به وقت گرینویچ لغو شده است.

دانیل برتونه که یکی از نماینده‌های اتحادیه‌ای شرکت‌کننده در مذاکرات با مقامات فرانسه است، گفت: در اولین گام به سوی توافق و به طور بالقوه تعیین شرایط سایر مذاکرات بر سر دستمزد در این بخش، اپراتور ADP در این هفته افزایش چهار درصدی دستمزد را پیشنهاد کرده بود.

انتهای پیام

منبع