انتقاد شدید آلمان از برنامه توسعه زرادخانه های هسته ای بریتانیا
انتقاد شدید آلمان از برنامه توسعه زرادخانه های هسته ای بریتانیا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویچه وله، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان در گفتگو با دویچه وله از سیاست جدید دولت بریتانیا در خصوص توسعه زرادخانه‌های هسته‌ای خود انتقاد کرد. بر اساس این گزارش، هایکو ماس در جریان سخنان خود و در پاسخ به تصمیم «بوریس جانسون»، نخست وزیر بریتانیا برای برداشتن […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویچه وله، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان در گفتگو با دویچه وله از سیاست جدید دولت بریتانیا در خصوص توسعه زرادخانه‌های هسته‌ای خود انتقاد کرد.

بر اساس این گزارش، هایکو ماس در جریان سخنان خود و در پاسخ به تصمیم «بوریس جانسون»، نخست وزیر بریتانیا برای برداشتن محدودیت افزایش و تولید تسلیحات هسته‌ای پس از سی سال اعلام کرد: ما نمی‌خواهیم اجازه رشد و افزایش تسلیحات هسته‌ای را بدهیم. اگر شما خواستار چنین اتفاقی نیستید، نباید آنها را گسترش دهید.‌

وی همچنین با اشاره به تعداد موجود زرادخانه و تسلیحات هسته‌ای موجود در جهان، همین تعداد فعلی را نیز بسیار زیاد خوانده و گفت که به همین دلیل دولت آلمان خواستار زیاد تر شدن این تعداد تسلیحات هسته‌ای در جهان نیست.

وزیر خارجه آلمان همچنین تاکید کرد: گذشته نشان داده که اگر یک طرف اقدام به افزایش تسلیحات هسته‌ای خود کند، طرف دیگر نیز دست به اقدام مشابه خواهد زد و این همان فاجعه رقابت بر سر تسلیحات هسته‌ای است که طی چهار دهه گذشته شاهد آن بوده‌ایم.

لازم به ذکر است دولت بریتانیا اخیراً اقدام به نصب موشک‌های «تریدنت» خود بر روی چهار فروند زیر دریایی کرده که یک فروند از آنها به صورت دائم و مداوم در حال گشت زنی در آب‌های اطراف این کشور است تا در صورت بروز هر گونه حمله به بریتانیا وارد عمل شود. بر اساس تصمیم اخیر لندن، تعداد زرادخانه‌های هسته‌ای این کشور نیز از ۱۸۰ به ۲۴۰ عدد افزایش خواهد یافت.

وی همچنین در پاسخ به این سوال خبرنگار دویچه وله که اگر بریتانیا مرتکب این اشتباه (افزایش زرادخانه‌های هسته‌ای) شود، آیا آلمان نیز دست به توسعه آنها خواهد زد یا خیر، گفت: این چیزی است که شما می‌خواهید، ما نمی‌توانیم دست به افزایش تعداد آنها (زرادخانه‌ها) بزنیم.

وزیر خارجه آلمان همچنین با تاکید بر لزوم پایبندی کشورها به مقررات بین المللی تاکید کرد: بدون رعایت مقررات بین المللی، ماهر روز شاهد کشورهایی خواهیم بود که احساس نیاز بیشتری به تسلیحات هسته‌ای در راستای افزایش توان بازدارندگی خود هستند. متأسفانه این همان چیزی است که اکنون شاهد رخ دادن آن هستیم.