انجام تله‌گذاری پشه ائدس در فرودگاه امام
انجام تله‌گذاری پشه ائدس در فرودگاه امام

پشه آئدس که ناقل بیماری های خطرناک و کشنده ای از جمله تب دنگی، زیکا و چیکونگونیا است در مناطق استوایی جهان به ویژه آسیای جنوب شرقی وجود دارد و به تازگی شیوع بالای آن در برخی از کشورها از طریق جا به جایی کالا در سفرها گزارش شده است . تب، استخوان درد شدید، […]

پشه آئدس که ناقل بیماری های خطرناک و کشنده ای از جمله تب دنگی، زیکا و چیکونگونیا است در مناطق استوایی جهان به ویژه آسیای جنوب شرقی وجود دارد و به تازگی شیوع بالای آن در برخی از کشورها از طریق جا به جایی کالا در سفرها گزارش شده است .

تب، استخوان درد شدید، سردرد، حساسیت‌های پوستی و درد در ماهیچه و مفاصل و در نهایت خونریزی چشم، ناخن ها و دست ها از نشانه‌های بیماری پشه آئدس است که به علت درد شدید به عنوان تب استخوان شکن نیز شناخته شده است.

به گفته کارشناسان، این پشه‌های ناقل، مانداب‌های کوچک همچون آب جمع شده زیر گلدان یا لاستیک‌های رها شده در محیط و به طور کلی ظروف کوچک دست ساز انسان (مانند: ظروف جمع آوری آب کولرهای گازی) را به عنوان زیستگاه‌های ترجیحی خود برای تخمگذاری انتخاب می کنند و چنانچه پشه والد آلوده به ویروس باشد تخم‌ها نیز آلوده خواهند بود.

نیش زدن پشه آئدس منجر به تب دنگی یا تب استخوان شکن می شود و فرد در صورت گزیدگی، پس از گذشت چند روز از علائم سطحی، احساس بهبود موقت کرده و سپس به طور کاملا ناگهانی دچار کما و بعد مرگ خواهد شد.

از این رو ،به منظور مراقبت انسانی و چک حشره شناسی و  با توجه به اهمیت برنامه نظام مراقبت بیماری های منتقله از پشه آئدس ( تب دنگی، چیکونگونیا و زیکا ) و قرارگیری کشور ایران بر روی کمربند آئدس و امکان اپیدمی در صورت کنترل نکردن و مراقبت مطلوب در کانون های مورد نظر، با حضور کارشناسان حشره شناسی شبکه بهداشت و درمان شهرستان ری، مستقر در مرکز خدمات جامع سلامت شبانه روزی حسن آباد، تله گذاری و مراقبت حشره شناسی پشه ائدس در فرودگاه امام خمینی انجام شد.

ویژگی های فیزیکی پشه آئدس

پشه های ائدس با بدن باریک و معمولی سیاه، الگوهای منحصر به فرد پوسته های روشن و تیره در شکم و قفسه سینه و نوارهای روشن و تیره متناوب روی پاها از سایر انواع پشه متمایز می شوند.

پشه‌ آئدس ماده بیشتر با شکل شکم که به یک نقطه در نوک آن می رسد و با دست های فک بالا متمایز می شوند که کوتاه تر از پروبوسیس هستند. پشه های آئدس به طور مشخص بدن خود را پایین و موازی با زمین نگه می دارند .

روزانه به طور میانگین ۲۵ هزار مسافر در غالب ۱۷۰ پرواز از فرودگاه بین المللی امام خمینی تردد دارند.

منبع