• امروز : شنبه - ۱۲ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 2 March - 2024

انواع دستگاه حضور  و  غیاب را بهتر بشناسید!

  • ۰۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۸
انواع دستگاه حضور  و  غیاب را بهتر بشناسید!

ثبت اتوماتیک تردد و محاسبه دقیق و عادلانه کارکرد پرسنل در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف از جمله چالش‌هایی است که با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و با کمک سیستمهای حضور و غیاب به راحتی قابل رفع است. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع دستگاه حضور و غیاب بپردازیم.

انواع دستگاه‌های حضور غیاب از لحاظ نحوه احراز هویت

کلید اصلی عملکرد دستگاه‌های کنترل ورود و خروج، احراز هویت در آنها است که به اشکال مختلفی صورت می‌گیرد و ماهیت هریک از انواع دستگاه های حضور غیاب را تشکیل می‌دهد. از نظر نحوه احراز هویت دستگاه‌های حضورغیاب به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

دستگاه حضور و غیاب پانچی

این مدل از دستگاه های حضور غیاب را باید اولین نسل از این دستگاه ها معرفی کرد. همانطور که از نامش مشخص است در دستگاه حضور و غیاب پانچی با قرار گرفتن کارت پانچ در اسلات مخصوص، تاریخ و زمان ورود و خروج پرسنل روی کارت ثبت می‌شود. این کارت‌ها به شکل جدول بندی شده از روزهای ماه در دو بخش ورود و خروج طراحی شده اند و برای محاسبه اطلاعات آنها کارت ها به صورت ماهانه جمع آوری و اطلاعات آنها در دفاتر مخصوص ثبت می شود.

دستگاه حضور غیاب رمزی یا کد

دستگاه‌های ساعتزنی که به صورت رمزی یا کد کار می کنند شامل دستگاه‌های کارت خوان و رمزی می‌شوند. در دستگاه های رمزی یا کد دار اصولا به هریک از پرسنل سازمان یک کد اختصاصی تعلق می‌گیرد که برای ثبت ساعت ورود یا خروج و سایر اطلاعات، کافی است کد اختصاصی پرسنل را در دستگاه وارد کنید.

سیستم حضور و غیاب کارتی

این دستگاه ها نسل بعدی دستگاه های کارتخوان بودند که شامل دستگاه های کارتی بدون تماس و دستگاه های تماسی می شود. کارتهای تماسی همان کارت های مغناطیسی قدیمی هستند که در بخش اسلات دستگاه قرار گرفته و به صورت پانچ یا ثبت اطلاعات روی کارت از آنها استفاده می شود. کارت های بدون تماس نیز شامل کارت های الکترونیکی می شود که با قرار دادن آن روی دستگاه، اطلاعات مربوطه از جمله مشخصات کاربر و ساعت ورود یا خروج او روی دستگاه اصلی اسکن می شود.

در حال حاضر استفاده از سیستم های پانچی منسوخ شده است و سیستم های کارتی رواج بیشتری دارد.

دستگاه حضور و غیاب آنلاین

این سیستم‌ها به صورت آنلاین تردد کاربران را ثبت کرده و بر پایه سیستم ابری می باشند.یک مزیت مهم سیستم آنلاین حضورغیاب، این است که نیازی به سخت افزار نیست و می توانید در هر مکان و زمان و با هرسیستمی اطلاعات ورود و خروج پرسنل خود را به صورت آنلاین و لحظه ای مشاهده کنید و همچنین دیگر نیازی نیست تا همانند دیگر سیستم ها، در پایان ماه اطلاعات دستگاه را به کامپیوتر منتقل نمایید.

دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک

مکانیزم ثبت تردد و اطلاعات ورود و خروج در چنین دستگاه هایی مبتنی بر استفاده از اجزای بدن از جمله اثر انگشت، چهره، عنبیه چشم، کف دست و … است. احتمال خطا و تقلب در دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک تقریبا صفر است و به همین دلیل است که از محبوبیت بسیاری در میان انواع مدل سیستم های حضوروغیاب برخوردار هستند. در ادامه به انواع مختلف این دستگاه‌ها و ویژگی آنها می‌پردازیم.

سیستم حضور و غیاب شناسایی اثر انگشت

در چنین دستگاه هایی از اثر انگشت به عنوان عامل شناسایی کاربر استفاده می شود. معمولا اطلاعات هویتی همه کارکنان با اسکن اثرانگشت آنها در دیتابیس اصلی ثبت می‌گردد. با هر بار قرار دادن انگشت کاربر در مقابل سنسور، دستگاه بعد از مقایسه‌ی اثر انگشت با نمونه اسکن شده در دیتابیس و تایید آن، اطلاعات ورود و خروج را ثبت می کند.  در زمان های مورد نیاز نیز می توان اطلاعات این دستگاه را به کمک  Usb یا ارتباط شبکه (Lan ) به نرم افزار مورد نظر منتقل کرد. به جرات میتوان دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی (Fingerprint Attendance Device) را از جمله پرطرفدارترین سیستم های بیومتریک در سال های اخیر دانست.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

در چنین دستگاه هایی اطلاعات هویتی کارکنان از طریق پردازش و اسکن چهره آنها و بررسی زوایای مختلف با ثبت جزئیات در دیتابیس ذخیره می شود. در زمان شناسایی، چهره فرد با نمونه ثبت شده مقایسه شده و در صورت تأیید، امکان ثبت تردد و از طرفی مجوز ورود و خروج و یا کنترل دسترسی به فرد داده می شود. استفاده از چنین سیستمی برای تشخیص هویت، با کمترین احتمال خطا و تقلب همراه است و به همین دلیل است که دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره (Face Recognition) محبوب ترین نوع دستگاه های حضور و  غیاب محسوب می شوند.

این دستگاه از جمله دستگاه های جدید و شامل تکنولوژی پیشرفته بیومتریک است و از روش‌های هوشمند برای تشخیص هویت استفاده می‌کند.

 دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره از نظر تشخیص هویت در بالاترین سطح امنیت قرار دارد و به همین دلیل از جمله دستگاه‌های بسیار محبوب در میان انواع دستگاه های حضور و غیاب محسوب می‌شود.

سیستم حضور غیاب تشخیص عنبیه

این دستگاه از نظر مکانیسم و کارایی مشابه دستگاه‌های تشخیص چهره عمل می کند. الگوی تشخیص هویت در چنین دستگاهی، عنبیه چشم افراد است. هر فرد دارای عنبیه منحصر به خود است و همین مسئله است اساس احراز هویت در دستگاه های حضور و غیاب تشخیص عنبیه را شکل می دهد.

برای استفاده از این دستگاه  ابتدا مشخصات هویتی افراد با اسکن عنبیه آنها در دیتا بیس ثبت می شود و سپس در زمان استفاده از دستگاه فرد باید جلوی  دوربین دستگاه قرار گیرد و اطلاعات چشم او با داده‌های ذخیره شده در سیستم مقایسه و فرآیند تأیید هویت انجام شود.

دستگاه حضورغیاب تشخیص الگوهای کف دست

مکانیسم این دستگاه تأیید الگوی رگ‌های کف دست با کمک اشعه مادون قرمز است. این دستگاه سطح بالایی از دقت را در شناسایی هویت افراد به کار می‌گیرد.

شیوه عملکرد این دستگاه نیز به صورت تماسی است، برای احراز هویت دست کاربر روی اسکنر قرار می‌گیرد و با تأیید هویت بعد از مطابقت با نمونه ذخیره شده در دیتابیس، امکان ثبت زمان ورود و خروج یا مجوز دسترسی به کاربر داده می شود. امکان تقلب و خطا در این شیوه از ثبت داده‌ها بسیار اندک است و دستگاه های حضور و غیاب تشخیص کف دست از جمله دستگاه‌های مطمئن و ایمن محسوب می‌شوند.

منظور از دستگاه حضور و غیاب داینامیک چیست؟

منظور از دستگاه حضور غیاب داینامیک جدیدترین تکنولوژی دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره است که مجهز به هوش مصنوعی بوده و در صورت تفاوت در استایل و ظاهر کاربران از جمله ریش، آرایش، ماسک، عینک طبی و … امکان شناسایی و تأیید هویت را دارا است.

منظور از دستگاه ثبت تردد به صورت ترکیبی چیست؟

منظور از دستگاه‌های حضور و غیاب ترکیبی، دستگاه هایی است که در آنها برای تشخیص هویت کاربران از ترکیب همزمان چند فاکتور شناسایی مثل اثر انگشت و چهره، اثر انگشت و عنبیه و یا تشخیص چهره وکف دست و ترکیبات دیگر استفاده می شود. چنین دستگاه هایی سطح ایمنی عملکرد سیستم را به شکل فوق‌العاده‌ای بالاتر می‌برند و امکان تقلب در آنها تقریبا به صفر می‌رسد.

کدام نوع دستگاه حضور و غیاب برای کسب و کار ما مناسب است؟

برای این که بتوانید بهترین دستگاه حضور غیاب برای کسب و کار خود را انتخاب کنید باید به مواردی از جمله امکانات دستگاه، تعداد پرسنل، ایمنی دستگاه، محیط کار، خدمات پس از فروش و … توجه فرمایید و با توجه به نیاز مجموعه خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

مقایسه انواع دستگاه حضور و غیاب

از آنجایی که دستگاه های حضور و غیاب با امکانات، تجهیزات و عملکردهای مختلفی در بازار موجود هستند می‌توان آنها را از جهات مختلفی با هم مقایسه کرد که در ادامه این مقاله از سایت ایران اکسس (iranacs.com) به مقایسه آنها می‌پردازیم.

  • قیمت دستگاه : همانطور که مطالعه کردید انواع دستگاه‌های حضور و غیاب با مکانیسم‌های عملکردی متفاوتی در بازار وجود دارند. هرچه مکانیسم سیستم حضور  و  غیاب مدرن‌تر و ایمن‌تر باشد مطمئنا کارایی آن بهتر و در نتیجه قیمت آن …

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص انواع دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://iranacs.com/types-of-attendance-devices

برچسب ها : انواع دستگاه حضور و غیاب,انواع سیستم حضور و غیاب,انواع دستگاه کنترل تردد,انواع سیستم بیومتریک,دستگاه حضور و غیاب,دستگاه کنترل تردد,انواع اکسس کنترل,ایران اکسس,دستگاه انگشتی,دستگاه چهره,دستگاه عنبیه,دستگاه اسکن کف دست

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=185840

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.