انواع روش های تزریق آمپول و سرم
انواع روش های تزریق آمپول و سرم

تزریقات در منزل همواره یکی از بهترین روش های درمان و مقابله با بیماری ها است. پزشکان این شیوه را به بیماران خود توصیه می کنند که به وسیله آن بتوانند سلامت خود را بازیابی کنند. به همین سبب بیشتر کسانی که در تهران زندگی می کنند از این خدمات استفاده می کنند. تزریقات در […]

تزریقات در منزل همواره یکی از بهترین روش های درمان و مقابله با بیماری ها است. پزشکان این شیوه را به بیماران خود توصیه می کنند که به وسیله آن بتوانند سلامت خود را بازیابی کنند. به همین سبب بیشتر کسانی که در تهران زندگی می کنند از این خدمات استفاده می کنند. تزریقات در تمام نقاط تهران در هر زمان توسط به طبیب فراهم شده است.

به عنوان مثال می توان به تزریقات در منزل زعفرانیه اشاره کرده که روز به روز در حال محبوبیت بیشتر در میان مردمان این ناحیه است. امروزه دیگر کمتری کسی برای تزریقات به درمانگاه ها مراجعه می کند.

همه کسانی که برای سلامتی خود ارزش قائل هستند از این شیوه درمان در منزل استفاده می کنند. تا بتوانند یک دوران با کیفیت و استاندارد را پشت سر بگذارند.

انواع روش های تزریق آمپول

تزریق آمپول شیوه های مختلفی دارد که باید توسط پرستار متخصص تشخیص داده شود. پرستاران تحصیل کرده توانایی این امر را دارند و می توانند به خوبی نحوه تزریق را تشخیص بدهند. بر این اساس افراد باید تمام تلاش خود را به کار بگیرند که تزریقات را به دست هر کسی نسپارند.

حتماً توجه کنند که کسی که تزریقات را انجام می دهد دارای تحصیلات و تجربه کافی باشد.  به این شکل می توانید انتظار داشته باشید وی روش های تزریق آمپول را به خوبی به کار ببرد.

  • تزریق عضلانی

اولین شیوه تزریقی که می خواهیم به آن اشاره کنیم و نام آن برای شما کاملاً آشنا است. بسیاری از شما از این شیوه برای دفعات زیادی استفاده کرده اید تا بتوانید دارو را به بدن خود برسانید. در تزریق عضلانی آمپول دارو به درون بافت عضلانی تزریق خواهد شد.

به این شکل دارو وارد بافت عضلانی می شود و با سرعت مناسب جذب بدن می شود. ویژگی این شیوه این است که با این شیوه دارو در بازه زمانی استانداردی جذب می شود.

به همین سبب دارو هایی که باید با سرعت مناسب وارد جریان اثرگذاری شوند باید با شیوه عضلانی تزریق شوند.

محل تزریقات عضلانی را پرستار به خوبی می تواند تشخیص دهد. محل تزریق در محدوده فوقانی و خارجی نشیمنگاه فرد می باشد. البته می توان تزریق عضلانی را در بخش ران یا حتی بازو انجام داد. زاویه ای که برای تزریق عضلانی انتخاب می شود بسیار مهم است و می تواند بر دریافت صحیح دارو اثر گذار باشد.

images 1664964235 - انواع روش های تزریق آمپول و سرم
  • تزریق وریدی

در شیوه تزریق وریدی دارو به سرعت وارد جریان خون خواهد شد. در این روش با سرنگ دارو را به صورت مستقیم به درون رگ تزریق خواهیم کرد. این روش در دریافت بسیاری از دارو ها مورد استفاده کادر درمان قرار می گیرد.

نکته مهم در زمینه تزریق وریدی پیدا کردن رگ به صورت صحیح است. البته اگر تزریقات را به یک پرستار ماهر واگذار کنید می توانید با اطمینان روند تزریقات وریدی را سپری کنید. البته امروزه دیگر از ابزاری به نام کانولا کمک گرفته می شود تا بتوان به بهترین شکل تزریق درون رگی را انجام داد.

بدون شک شما با این ابزار آشنا هستید زیرا اگر به مراکز درمانی مراجعه کنید برای شما وصل می شود. این ابزار یک سوزن دارد که درون رگ می رود و پس از اطمینان آن سوزن خارج می شود. در نهایت یک تیوب در رگ باقی می ماند که دارو را به درون رگ هدایت خواهد کرد.

  • تزریق زیر جلدی

در تزریقات زیر جلدی دارو به داخل لایه چربی زیری پوست وارد می شود. به این شکل دارو می تواند در بازه زمانی طولانی تری جذب شود. زیرا جریان خون در بافت چربی بسیار کم است و همین مسئله موجب جذب کم خواهد شد. به صورت کلی می توان گفت جذب دارو در تزریق زیر جلدی نسبت به عضلانی بسیار اندک است.

از تزریق زیر جلدی نیز برای بسیاری از دارو ها استفاده می شود. سوزن مورد استفاده در روش زیر جلدی کوچک خواهد بود که همین مسئله به تزریق اصولی و راحت کمک خواهد کرد.

اما به هر حال باید این تزریق توسط یک پرستار انجام شود. تا از بروز هر علائمی به صورت کامل جلوگیری شود.

images 1664964258 - انواع روش های تزریق آمپول و سرم
  • تزریق داخل جلدی

شیوه تزریق داخل جلدی نسبت به سه شیوه دیگر که نام بردیم کاربرد کمتری دارد. اما این باعث نمی شود که کاربرد آن را نادیده بگیریم و از کنار آن بگذریم. تزریق داخل جلدی به لایه های میانی پوست انجام می شود. بدون شک شما از این شیوه استفاده کرده اید و آن را تجربه کرده اید.

برخی از کاربرد های آن شامل واکسیناسیون، تست آلرژی و غیره می باشد. شما اولین تجربه تزریق آمپول به صورت داخل جلدی را با تزریق واکسن هایتان در دوران کودکی کسب کرده اید.

 تزریق سرم

در ابتدا انواع روش تزریق آمپول را بررسی کردیم و با آن ها آشنا شدیم. سرم ها نیز انواع مختلفی دارند که شامل سرم نمکی، سرم قندی، سرم قندی نمکی و غیره می شوند.

این سرم ها با توجه به شرایط بیمار مورد استفاده قرار می گیرند. البته توجه کنید تشخیص استفاده از کدام سرم به عهده پزشک متخصص است. به همین علت نباید در تصمیم گیری پزشک دخالت کنید.

  • تزریق سرم نقش مهمی در درمان بیماری دارد. با این شیوه دارو به سرعت وارد جریان خون می شود. ورود مستقیم دارو به جریان خون موجب افزایش اثرگذاری آن خواهد شد.

روند تزریق سرم به وسیله ست سرم انجام می شود. ست سرم شامل اجزای مختلفی است که باید با کیفیت باشد. اگر تجهیزات مورد استفاده در تزریقات سرم با کیفیت باشند. برای بیمار هیچگونه مشکل و عارضه ای ناشی از تزریق غیر اصولی پیش نخواهد آمد.

images 1664964295 - انواع روش های تزریق آمپول و سرم

تزریقات در منزل به صورت شبانه روزی

این که همه افراد بتوانند در هر زمانی که خواستند تزریقات را دریافت کنند. یک مزیت مهم و ضروری است که می تواند در روند سلامتی آن ها مؤثر باشد. بیشتر مراکزی که در تهران تزریقات ارائه می کنند ساعت فعالیت خود را به محدود به ساعات اداری می کنند.

این یعنی افرادی که می خواهند تزریق را در شب انجام دهند نمی توانند به این مراکز مراجعه کنند. زیرا این مراکز در ساعات بامداد و شب فعالیت نمی کنند.

به همین سبب تمام بیماران خاص باید این موارد را در نظر بگیرند. زیرا اگر این افراد در لحظه نیاز به تزریقات دارو داشته باشند. باید بتوانند در لحظه آن را دریافت کنند و نیازشان را به تزریق آمپول رفع کنند.

پس برای این موضوع باید از خدمات یک مرکز درمان در منزل استفاده کنند. این مرکز باید تمام خدمات خود را به صورت 24 ساعته ارائه کند. تا همه افراد بتوانند در هر شرایطی که قرار دارند از این شیوه درمانی استفاده کنند.

بگذارید یک منطقه دیگر در تهران را بررسی کنیم که مردمانش تزریق را به صورت شبانه روزی از طریق به طبیب دریافت می کنند. تزریقات در منزل فرمانیه خدمتی از سوی این مجموعه است. این شیوه موجب شده است بیشتر کسانی که در منطقه فرمانیه زندگی می کنند از این خدمات استفاده کنند.

اگر این افراد در شب نیازمند تزریقات شوند. نمی توانند به کلینیک های موجود در این ناحیه مراجعه کنند. زیرا بیشتر این مراکز تعطیل هستند و خدماتشان را به صورت شبانه روزی ارائه نمی کنند.

برای بهره مند شدن از تزریقات در منزل به صورت شبانه روزی می توانید با سامانه پشتیبانی به طبیب تماس بگیرید. به این سبب می توانید از مشاوره رایگان بهره مند شوید. در این مشاوره شما می توانید به تمام سوالات خود پاسخ کامل دهید. پس اگر سوالی ذهن شما را مشغول کرده است حتماً با پشتیبانان به طبیب تماس بگیرید.

images 1664964333 1024x576 - انواع روش های تزریق آمپول و سرم

چرا به طبیب؟

این که از میان این همه مرکز تزریقاتی از خدمات به طبیب استفاده کنیم نیاز به توجیه دارد. شما باید یک مرکز را بررسی کامل کنید تا متوجه نقات ضعف و قوت آن بشوید. مراکز زیادی در تهران حضور دارند که این امور را برای شما فراهم کرده اند. اما باید بتوانید در کمال آرامش سلامتتان را به آن مرکز واگذار کنید.

به طبیب با به کار بردن کادر درمانی ماهر و تجهیزات استاندارد خدمات تخصصی پرستاری در منزل را ارائه می کند. به همین سبب شما با اطمینان خاطر کافی از خدمات این مجموعه استفاده کنید.

تمام کادر درمانی حاضر در این مجموعه در بهترین دانشگاه های کشور تحصیل کرده اند. همچنین تمام ابزار هایی که برای تزریقات در منزل مورد استفاده قرار می گیرند دارای کیفیت بالایی هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه این امور باید به سایت درمان در منزل به طبیب به نشانی www.behtabib.com مراجعه کنید. به این شکل می توانید اطلاعات کافی در زمینه تزریقات و امور مراقبتی کسب کنید. 

منبع : https://behtabib.com/injections-at-home