انواع لیفتراک دستی موجود در بازار
انواع لیفتراک دستی موجود در بازار

استاکر یا لیفتراک دستی ابزاری تخصصی است که برای بلند کردن و جابجایی پالت ها در اطراف انبار استفاده می شود. انواع مختلفی از استاکر برای صنایع و کاربردهای مختلف موجود است. آنها به طور کلی جایگزین ارزان تری برای سرمایه گذاری در لیفتراک و سایر تجهیزات مشابه در نظر گرفته می شوند. و به […]

استاکر یا لیفتراک دستی ابزاری تخصصی است که برای بلند کردن و جابجایی پالت ها در اطراف انبار استفاده می شود. انواع مختلفی از استاکر برای صنایع و کاربردهای مختلف موجود است. آنها به طور کلی جایگزین ارزان تری برای سرمایه گذاری در لیفتراک و سایر تجهیزات مشابه در نظر گرفته می شوند. و به کار فیزیکی کمی بیشتر از لیفتراک نیاز دارند و این بسته به نوع انباری که استفاده می کنید متفاوت است. استاکرها همچنین برای انبارهایی با اندازه محدود ایده آل هستند، جایی که کارگران از آنها برای بلند کردن محصولات روی قفسه ها برای ذخیره سازی یا داخل وسایل نقلیه برای حمل و نقل استفاده می کنند. در ادامه با انواع لیفتراک دستی موجود در بازار آشنا خواهید شد.

استاکر دستی 

استاکر دستی ساده ترین و مقرون به صرفه ترین نوع است و معمولاً دارای ظرفیت بارگیری 2500 کیلوگرم است. از یک واگن فولادی با پمپ هیدرولیک تشکیل شده است و با پمپاژ دستی دسته به بالا و پایین، پالت ها و اقلام سنگین را بلند می کند. اپراتور با قرار دادن دو شاخک آن در زیر یک پالت و بلند کردن آن از روی زمین با استفاده از مکانیزم بالابر، با آن کار می کند. هنگامی که بار از زمین خارج شد، می توانید با استفاده از دسته آن را به صورت دستی به مقصد هدایت کنید.

مزیت استاکر دستی این است که به دلیل اندازه کوچک و وزن سبک به راحتی می توان آن را در عقب خودرو قرار داد. با این حال، برای جابجایی بار در فواصل طولانی‌ تر ایده‌ آل نیست، زیرا برای اپراتور کاملاً کار فشرده است. در فضاهای کوچکتر، جایی که ارتفاع بالابر خیلی زیاد نیست، استکر دستی یک راه حل کاملاً مناسب است.

واکی استاکر برقی

اینها به عنوان استاکرهای واکی نیز شناخته می شوند و اندازه آنها دو برابر استکرهای انبار دستی است. توسط یک باتری صنعتی یا یک بسته باتری روی برد تغذیه می شوند. کلمه “واکی” به پشته‌ ای اطلاق می‌ شود که اپراتور باید پشت یا کنار آن راه برود و این نوع دارای ظرفیت بار معمولی 2000 تا 2700 کیلوگرم است. مزایای استفاده از واکی استکر عمدتاً حول محور کمک الکتریکی هم برای رانندگی و هم برای بلند کردن می چرخد. همچنین اپراتور را قادر می‌ سازد تا بارها را با لمس یک دکمه بلند کند، نه با پمپ کردن یک دسته. بدون نیاز به فشار دستی تمام وزن بار یا پمپاژ بالابر، این یک راه حل بسیار کم کار است. همچنین اندازه آن نسبتاً کوچک است، بنابراین قابلیت مانور هنوز خوب است.

عیب اصلی این نوع استاکر این است که باتری آن باید مرتباً شارژ شود. همچنین نیاز به نگهداری بیشتری دارد، زیرا قطعات لیفتراک متحرک و وسایل الکترونیکی بیشتری وجود دارد که باید در مورد آنها فکر کنید. همانند استاکر دستی، اغلب برای جابجایی بارها در مسافت های طولانی تر انتخاب نامناسبی است زیرا اپراتور هنوز باید راه برود. حداکثر سرعت کم است، بنابراین خطر برخورد در مقایسه با یک انبار سواری کم است. استاکر واکی بیشتر در بارگیری اسکله ها یا مناطق استقرار و برای جابجایی بارها در فواصل متوسط استفاده می شود.

استاکر رایدر

استاکر رایدر از بسیاری جهات شبیه به واکی استاکر است، اما یک ویژگی اضافی دارد، سکوی سواری. انرژی آن توسط یک باتری صنعتی داخلی تامین می شود. مزیت اصلی آن که آن را متمایز می کند؛ این واقعیت است که اپراتور می تواند به سادگی بر روی سکوی سواری قدم بگذارد، نه اینکه مجبور باشد پشت یا کنار آن راه برود. این باعث می‌ شود که استکر رایدر برای جابه‌جایی بار در مسافت‌ های طولانی‌ تر در مقایسه با استاکر واکی یا دستی انتخاب بهتری باشد.

نقطه ضعف استاکر رایدر، عدم حفاظتی است که برای اپراتور ارائه می شود. به دلیل نحوه طراحی آن، اپراتورها تا حدودی وضعیت نامناسبی دارند و در معرض خطرات محیطی در محل کار قرار دارند. استاکر رایدر سنگین وزن است، بنابراین پتانسیل ایجاد جراحت یا آسیب به هر سازه ای که با آن برخورد کند را دارد. آنها یک راه حل ایده آل برای جابجایی مکرر در فواصل طولانی تر هستند و اغلب در محیط های انبار بزرگ و کارخانه های تولیدی یافت می شوند.

استاکر مرکز رایدر

این مدل ها شبیه به استاکرهای رایدر هستند، اما با ایمنی و ویژگی های ارگونومیک بیشتری در آن گنجانده شده است. آنها اپراتور را قادر می سازند تا به جای اینکه فقط به طرفین باشد، کاملاً رو به جلو یا عقب باشد. احتمال آسیب رساندن به اپراتور کمتر است زیرا کل دستگاه توسط شاسی آن از دو طرف محافظت می شود. با این حال، استاکر مکز رایدر نسبت به سایر موارد ذکر شده تا کنون کمتر قابل مانور است و حفاظت اپراتور هنوز جزئی است زیرا او در معرض مکانیزم بلند کردن قرار می گیرد.

مرکز رایدر به بهترین وجه برای محیط‌ هایی که ماشین در آن بیشتر اوقات در خطوط مستقیم هدایت می‌ شود، بخصوص زمانی که فضا محدود است، استفاده می‌ شود. صنایعی مانند انبارداری عمومی، تولید عمومی و جابجایی نوشیدنی ها از کاربردهای رایج برای رایدر مرکزی هستند.

استاکر باسکول دار

استاکر باسکول دار کاملاً منحصر به فرد است زیرا شامل ویژگی نمایش وزن کل باری است که بلند می کند. این یک ویژگی مفید برای بسیاری از محفظه های بارگیری و طبقات کارخانه است، که به بخش خاصی از هر صنعتی که نیاز به پیگیری وزن دقیق هر بار دارد، ارائه می دهد. در برخی موارد، یک چاپگر نیز با استکرها تعبیه شده است تا وزن و سایر مشخصات به راحتی قابل چاپ باشد.

استاکر واکی کانتر بالانس

این دستگاه پیشرفته یک واحد با قابلیت بالابر بالا، با انرژی الکترونیکی با شاسی سنگین وزن و یک دکل بالابر است. برای جلوگیری از واژگونی با استفاده از باتری صنعتی، فولاد و اجزای ماشین به عنوان تعادل در برابر هر باری که برداشته می شود، طراحی شده است. این می تواند بارهای بیش از 2.5 متر را تحمل کند، و طراحی متعادل با استفاده در راهروهای باریک در مقایسه با استاکر استرادل سازگار است. این به این دلیل است که شامل بازوهای بیرونی که خارج از بدن هستند نمی شود.

از بین تمام استکرهای مختلف واکی، دکل تعادلی دارای بالاترین دکل بالابر است. آنها معمولاً از حدود 2600 میلی متر تا ارتفاع 5800 میلی متر متغیر هستند. می توانید انتظار داشته باشید که استاکر واکی متوازن بیشترین طول کل را داشته باشد، بنابراین به شعاع چرخشی زیادی نیاز دارد. به همین دلیل برای انبارهای عمومی خاصی از محیط های تولیدی مناسب است و اغلب در داروخانه ها و سردخانه ها استفاده می شود.

استاکر واکی استرادل

این نوع استکر کاملاً شبیه به نوع باسکول دار است، با این تفاوت که دارای بازوهای برافکن است که با هدف کاهش بیشتر خطر واژگونی دستگاه در هنگام بلند کردن بار سنگین انجام می شود. تغییراتی برای استکرهای واکی استرادل وجود دارد، از جمله یک کالسکه برای استفاده در راهروهای باریکتر.

استاکرهای واکی استرادل معمولاً در برنامه‌ های قفسه‌ بندی انتخابی سطح پایین تا متوسط، مانند یک انبار کوچک استفاده می‌ شوند. ارتفاع بلند کردن این استکرها معمولاً بین 2600 میلی متر تا حدود 4800 میلی متر است و مدل های مختلفی برای انتخاب وجود دارد.

استاکر ALL-TERRAIN

یک استاکر انبار همه‌ جانبه برای حمل بارهای حداکثر 900 تا 11000 کیلوگرم طراحی شده است. سبک وزن است اما بسیار مستحکم با یک قاب لوله ای قوی است که می تواند یک بار توزیع شده را تحمل کند. با چرخ های بزرگ می تواند روی اکثر سطوح حرکت کند. این شامل یک دسته 3 حالته است که می تواند در موقعیت های بالا، پایین و خنثی قفل شود و بیشتر در چاله های شن، نهالستان ها و سایت های ساختمانی استفاده می شود.

انواع لیفتراک های دستی

تغییرات مختلفی در طراحی استکرهای انبار وجود دارد که آنها را برای کاربردهای خاص مناسب می کند. در اینجا 4 مورد از رایج ترین گزینه هایی که پیدا خواهید کرد آورده شده است.

استاکر قابل تنظیم:

با یک پشته قابل تنظیم، شاخک ها را می توان به عرض های وسیع تر و باریک تر منتقل کرد. این به ویژه برای صنایعی که پالت ها در اندازه های مختلف هستند مفید است. برندهای مختلف مدل هایی با طراحی قابل تنظیم ارائه می دهند.

استاکر ضد زنگ:

برخی از جک های پالت به طور خاص از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند. اینها گالوانیزه می شوند تا در برابر رطوبت مقاوم تر شوند. این امر به ویژه زمانی مهم است که استکر شما اغلب در معرض عناصر قرار می گیرد یا زمانی که مواد خورنده در حال جابجایی هستند. به همین دلیل، نوع فولاد ضد زنگ اغلب در آزمایشگاه‌ ها و هر محیطی در فضای باز استفاده می‌ شود.

استاکر باریک:

استاکرهای انبار باریک به گونه ای طراحی شده اند که ظرفیت بارگیری یکسانی را داشته باشند. حدود 2500 کیلوگرم اما با این نوع، عرض کلی به طور قابل توجهی کمتر است – شاید تا 22 سانتیمتر از عرض کاهش یابد. اینها برای کاربردهای خاص در فضاهای تنگ یا جاهایی که از پالت های کوچکتر استفاده می شود مفید هستند.

مینی استاکر:

نوع مینی به گونه ای طراحی شده است که بسیار سبک وزن و مانور آن آسان باشد. وزن آن به 31 کیلوگرم می رسد، به این معنی که حمل آن آسان است و به اندازه کافی فشرده است تا مستقیماً در یک وسیله نقلیه بارگیری شود. هیچ پمپ هیدرولیکی در این نوع وجود ندارد، بنابراین در درجه اول برای جابجایی بارها به اطراف استفاده می شود اما آن را بالا نمی برد. این همچنین به این معنی است که حداقل تعمیر و نگهداری وجود دارد و شما نشت روغن را تجربه نخواهید کرد یا نیازی به تعویض مهر و موم ندارید. ظرفیت بارگیری معمولی یک مینی استکر حدود 500 کیلوگرم است.

همه این مدل ها نقاط قوت و ضعف خود را دارند، بنابراین شما باید نیازهای محیط خاص خود را بسنجید تا مطمئن شوید که کدام نوع جک برای شما بهترین است. در هر صورت، آنها یک ابزار ضروری برای جابجایی بارهای سنگین در اطراف تأسیسات شما هستند.