• امروز : سه شنبه - ۵ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 25 June - 2024

اهالی فرهنگ و هنر از شهدای خدمت گفتند/خاطره کارگردان از محل سانحه

  • ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۲
اهالی فرهنگ و هنر از شهدای خدمت گفتند/خاطره کارگردان از محل سانحه

به گزارش خبرنگار مهر، گرامیداشت یاد و خاطره خادمان ملت ایران به همت اهالی فرهنگ و هنر در قالب ویژه‌برنامه شب خاطره «شهدای خدمت» با حضور چهره‌هایی چون حمید نیلی، وحید یامین‌پور، کوروش زارعی، امیر عبدالحسینی و … روز پنجشنبه سوم خرداد در فضای باز حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.
در ابتدای مراسم که اجرای آن بر عهده نجم‌الدین شریعتی بود، مارش عزا نواخته شد.
در بخش ابتدایی مراسم، گفت‌وگو با فضه‌سادات حسینی پیرامون شخصیت سید شهیدان خدمت انجام شد.فضه سادات حسینی به عنوان اولین سخنران گفت: سال‌ها است به دلیل تحصیل در دانشگاه امام صادق (ع) با خانواده ایشان در ارتباط بودم. به واقع فکر می‌کنم پدرم را از دست دادم. ما قدر ایشان را ندانستیم.
در سوگ مردی که خادم الرضا بود
وی به ذکر خاطرات متعددی از شهید جمهور پرداخت و گفت: تواضع ایشان خاص بود. توجه ایشان به بانوان در آستان قدس رضوی بسیار زیاد بود. حالا باید از مظلومیت این مرد و کارهایی که کرد صحبت کنیم. امام رضا (ع) رئیس جمهور هشتم ما را در شب ولادت خود از ما گرفت، مردی که خادم‌الرضا بود.
حسینی تصریح کرد: صبح یکشنبه با خانم علم‌الهدی همسر رئیس جمهور در برنامه‌ای حضور داشتم و دیدم که ایشان حال مساعدی ندارد. ساعت ۱۷ روز یکشنبه وقتی به سازمان صدا و سیما رسیدم، دیدم همه در تب و تاب هستند. به ما گفتند لباس‌های مشکی خود را بیاورید و حتی ۲ مدل خبر برای ساعت ۲۱ تنظیم شده بود. خبرهای ضد و نقیض زیاد بود ولی هر چه دعا کردیم مستجاب نشد. آرزو می‌کردم گفتن خبر تلخ به من سپرده نشود.
وی یادآور شد: ایشان در عرصه سیاست با خدا معامله کرد و پای کار مردم و به فکر خدمت به مردم بود.

این مجری تلویزیون اظهار کرد: ما نسل عجیبی هستیم و داغ بسیار دیدیم. ۵۰ روز سخت در پیش داریم. دعا می‌کنیم کسی که برای ریاست جمهوری می‌آید راه شهید رئیسی را ادامه دهد و خادم ولایت باشد.
سپس تصاویری از شهید امیرعبداللهیان و سخنان وی در حمایت از مردم مظلوم غزه در سازمان ملل و جلسات بین‌المللی دیگر پخش شد.
سپس حجت‌الاسلام فخرزاده نویسنده و وقایع‌نگار هشت سال دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، به ذکر سخنانی درباره شخصیت شهید حسین امیرعبداللهیان پرداخت. وی در ابتدای سخنان خود خاطره‌ای از فتح خرمشهر ذکر کرد.
وقایع نگاری خاطرات وزیر امورخارجه از بحران سوریه
وی که ۴۰ سال است وقایع‌نگاری می‌کند، به کتاب «صبح شام» اشاره کرد و گفت: شهید سلیمانی در زمان حیاتشان به شهید امیرعبداللهیان فرموده بودند که خاطرات خود را از سوریه بگوید تا مردم این خاطرات را بخوانند. از این رو بنده چند جلسه با ایشان گفت‌وگو کردم و خاطرات ایشان از بحران سوریه و داعش را در قالب این کتاب جمع کردم.
در ادامه نوجوانان دهه هشتادی و نودی از استان البرز به اجرای سرود پرداختند.
سپس محمدرضا طهماسبی نیز روی صحنه حضور پیدا کرد و در حالی که اشک می‌ریخت، گفت: با جمع شاعرها خدمت ایشان رفتیم و با جمله «نهار خوردید» با ایشان شوخی کردیم و ایشان خندید. خدا ما را ببخشد.
وی اظهار کرد: ما ۱۴۰۰ سال است در آخرالزمان هستیم و بعد از رفتن آیت‌الله بهجت، رفتن خوبان بیشتر شده است.
طهماسبی در ادامه شعری را که برای شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی سروده بود، قرائت کرد.
جنس شهادت آیت‌الله رئیسی شاعرانه بود
در ادامه بابک خواجه‌پاشا کارگردان سینما و تلویزیون نیز بر صحنه حضور پیدا کرد و گفت: ۳۵ سالم که بود پدرم دیابت داشت و هر ۲ پایش را قطع کرده بودیم. روزی که او برای دیالیز بردم به من گفت که شرمنده‌ام به تو و بچه‌ها نرسیدم. از دیالیز برنگشت و من حسرت خوردم که از او عذرخواهی نکردم. نمی‌دانم خدا به ما فرصتی می‌دهد که از شهید رئیسی بابت سخنانی که به زبان آوردیم عذرخواهی کنیم.
وی یادآور شد: جنس شهادت آیت‌الله رئیسی شاعرانه بود. برای فیلم اولم ماشین فروختم و پول قرض کردم. در دل به امام رضا (ع) گفتم شرمنده خانواده‌ام نشوم. صبح روز بعد فیلمنامه‌ای درباره یک خادم‌الرضا به دستم رسید. الان هم برای سید خادم‌الرضا دور هم جمع شده‌ایم.
خواجه‌پاشا به ذکر خاطره ملاقاتی با شهید آیت‌الله آل‌هاشم پرداخت و گفت: ایشان در آن ملاقات گفت که تاریخ سینمای ایران از زمان فعالیت شهید آوینی شروع می‌شود.
وی تصریح کرد: شهید آل‌هاشم برای همه اقشار پدر بود و به هنرمند و غیر هنرمند توجه می‌کرد. مسئولان‌مان باید از چنین بزرگانی یاد بگیرند.
سپس قطعه شعری را که به زبان آذری برای شهید آیت‌الله آل‌هاشم سروده بود، قرائت کرد.
در ادامه این مراسم مرشد محسن میرزاعلی با همراهی گروه سنج و دمام به اجرا پرداخت.
وی گفت: شب ولادت امام رضا (ع) در حرم بودم که خبر سانحه بالگرد آمد. همه در حرم دست به دعا بردند و اشک ریختند تا آیت‌الله رئیسی و همراهان‌شان سلامت باشند. آقای رئیسی شهادت‌تان مبارک، خوش به حال‌تان، عجب عزتی.
وی در ادامه به ذکر روضه‌ای برای امام حسین (ع) پرداخت.
در ادامه وحید یامین‌پور نیز روی صحنه رفت و گفت: آیت‌الله رئیسی ساده و صمیمی بود ولی این انتخابش بود. در جلساتی به ایشان اصرار می‌کردم به نکته‌ای اشاره کند که دفاع از دولت است، گوش می‌کردند ولی می‌گفتند با وجود اینکه آن نکته درست است ولی اهل زدن این حرف‌ها نیستم.
وی یادآور شد: معنای سیاست در جهان مدرن امروزی یعنی چاپلوسی و نمایش اما آیت‌الله رئیسی صادق بود. خدا از ایشان دفاع کرد و شهادت دفاع خداوند از ایشان است.

شهید رئیسی از جنس حاج‌قاسم بود
سپس عبدالحمید قدیریان از هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی نیز به ایراد سخنانی پرداخت و گفت: حضرت امام (ره) فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد. اگر این جمله را به عنوان یک استراتژی و با نگاه توحیدی در نظر بگیریم، حادثه اخیر شکل دیگری پیدا می‌کند. همه با شهید آیت‌الله رئیسی ۳ سال خاطره داریم.
وی ادامه داد: شهید رئیسی از جنس حاج‌قاسم بود. این انقلاب به پشتوانه الهی پیش می‌رود.
علیرضا غزوه دیگر سخنران این برنامه بود. وی گفت: هفته پیش در چنین زمانی شهید امیرعبداللهیان به نمایشگاه بین‌المللی کتاب آمد و با هم صحبت کردیم و این آخرین ملاقات من با ایشان بود. آیت‌الله آل‌هاشم نیز در چندین شبِ شعری که در تبریز برگزار کردیم، حضور پیدا کرد. از دست مبارک آیت‌الله رئیسی نیز نشان خادمی خود برای امام رضا (ع) را گرفتم.
وی سپس شعری را که برای شهید جمهور سروده بود، قرائت کرد.
در بخش دیگری از این مراسم امیر داسارگر کارگردان سینما نیز به ایراد سخنانی پرداخت و گفت: سال ۹۷ مشغول فیلمبرداری «منطقه پرواز ممنوع» در منطقه جنگل‌های ارسباران بودیم. حاج‌آقا آل‌هاشم نزدیک ۲۰۰ کیلومتر راه را طی کردند و به لوکیشن ما آمدند تا مشکلات ما را حل کنند. کمتر کسی چنین کاری می‌کند. انسان مخلصی بود. خدا را شکر که به برکت انقلاب چنین شخصیت‌هایی داریم.
بخش پایانی این برنامه پیش از اذان مغرب و عشاء به اجرای سرود اختصاص داشت. بعد از اذان نیز برای حاضران نقالی و تعزیه اجرا شد.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=209885

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.