اولین مانور امداد هوایی کلان شهر تهران برگزارشد
اولین مانور امداد هوایی کلان شهر تهران برگزارشد

به گزارش مهر، اولین مانور امداد هوایی کشور با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و با اخذ مجوز از ستاد ملی کرونا در استان تهران، قرارگاه ثارالله و ستاد کل نیروهای مسلح در پایتخت از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، با محوریت پایگاه یکم شکاری شهید لشگری مهرآباد و با همکاری نیروی هوایی ارتش، […]

به گزارش مهر، اولین مانور امداد هوایی کشور با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و با اخذ مجوز از ستاد ملی کرونا در استان تهران، قرارگاه ثارالله و ستاد کل نیروهای مسلح در پایتخت از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، با محوریت پایگاه یکم شکاری شهید لشگری مهرآباد و با همکاری نیروی هوایی ارتش، قرارگاه ثارالله، سازمان مدیریت بحران کشور، جمعیت هلال احمر، سازمان اورژانس، نیروی انتظامی (فاتب)، دانشگاه‌های علوم پزشکی، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی برگزار شد.

بر اساس سناریوی فرضی محل اجرای این مانور پایگاه یکم شکاری شهید لشگری، هلی پورت سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، هلی پورت سازمان اورژانس تهران و بیمارستان بعثت در نظر گرفته شد.

در این مانور با اعلام زلزله فرضی بر اساس سناریو پیش بینی شده در ساعت ۷:۳۰ صبح روز چهارشنبه ۲۰ اسفند با بزرگای ۶.۵ در مقیاس ریشتر با کانون گسل ری در نزدیکی تهران منجر به تخریب گسترده مناطق مختلف شهر تهران شد.

بر این اساس ستاد ویژه مدیریت بحران کلان شهر تهران پس از اعلام وقوع زلزله فرضی تشکیل و درخواست فعال سازی سامانه فرماندهی امداد هوایی از سازمان مدیریت بحران کشور توسط سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ارائه شد. با انجام این اقدام فعال سازی سامانه امداد هوایی شهر تهران از قرارگاه ثارالله به درخواست سازمان مدیریت بحران کشور انجام گرفت و پس از آن ارتباط قرارگاه ثارالله با پایگاه یکم شکاری برای آغاز فعالیت مانور برقرار شد.

همچنین به منظور اجرای فرآیند عملیاتی مانور، تخلیه نیروها از هواپیماهای باربری، رسیدگی به مجروحین صحرایی و انتقال آنها به هواپیماهای باربری و در نهایت تخلیه مجروحین در دستورکار قرار گرفت.

در این مانور با توجه به گستردگی سطح حادثه و فعال شدن ستاد ویژه مدیریت بحران کلان شهر تهران و پایگاه یکم شکاری با آغاز دستور عملیات توسط رضا کرمی محمدی رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در ستاد ویژه و امیر زال بیگی فرمانده پایگاه شکاری نوژه در محل پایگاه یکم شکاری شهید لشگری با رمز محمد رسول الله (ص) صادر شد و نیروهای امداد و نجات هلال احمر، اورژانس، آتش نشانی نسبت به استقرار تجهیزات و نیروهای خود در دو فروند هواپیمای c-130 و یک فروند هواپیمای ۷۰۷ و یک فروند هواپیمای ۷۴۷ متعلق به نیروی هوایی ارتش اقدام کردند.

همچنین فرود و برخاست یک فروند بالگرد اورژانس تهران جهت بارگیری و انتقال مجروحین، فرود یک فروند بالگرد MI-17 جمعیت هلال احمر به همراه تیم واکنش سریع، پرواز یک فروند بالگرد شینوک از محل پایگاه شکاری به بیمارستان بعثت و بازگشت به پایگاه در این مانور اجرا شد.

از جمله تجهیزات به کار گرفته شده در این مانور ۴ فروند هواپیمای بال ثابت، دو فروند بالگرد، ۴۴ خودروی سبک، ۱۵ خودرو متوسط و ۱۳ خودرو سنگین و … بود و با استفاده از ۸ سِت ابزارآلات فنی نجات و ۵ سِت ابزارآلات فنی پزشکی مانور امداد و نجات بیمارستان صحرایی در ارتفاعات مجاور پایگاه یکم شکاری با در نظر گرفتن سناریو برای ۳۰ مصدوم عملیاتی شد.
در این مانور هر یک از رؤسای و نمایندگان سازمان‌های تخصصی امداد و نجات و انتظامی به ارائه گزارش عملکرد سازمان متبوع خود پرداختند.