ایجاد پارک‌های علم و فناوری کشورهای عضو اتحادیه حاشیه اقیانوس هند
ایجاد پارک‌های علم و فناوری کشورهای عضو اتحادیه حاشیه اقیانوس هند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، دبیرخانه دومین نشست کارگروه اتحادیه حاشیه اقیانوس هند در خصوص علوم، فناوری و نوآوری، پیشنهاد ایجاد شبکه پارک‌های علم و فناوری بین المللی کشورهای عضو در راستای تبادل نظر و همکاری‌های فناوری و انتقال تکنولوژی را تصویب کرد. دومین جلسه کارگروه دانشگاه، […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، دبیرخانه دومین نشست کارگروه اتحادیه حاشیه اقیانوس هند در خصوص علوم، فناوری و نوآوری، پیشنهاد ایجاد شبکه پارک‌های علم و فناوری بین المللی کشورهای عضو در راستای تبادل نظر و همکاری‌های فناوری و انتقال تکنولوژی را تصویب کرد.
دومین جلسه کارگروه دانشگاه، علوم و نوآوری، اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) که در روزهای  ۷ و ۸  مهرماه ۱۴۰۱ در دهلی نو با حضور دکتر حسن زمانیان، معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، به عنوان نماینده کشور ایران برگزار شد.
در این جلسه دکتر حسن زمانیان رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران ضمن سخنرانی، پیشنهاداتی را در راستای همکاری‌های مشترک و پیشبرد اهداف اتحادیه ارائه کرد که پس از بررسی از طرف دبیرخانه اتحادیه مورد تصویب قرار گرفت.
نماینده ایران در این نشست پیشنهاد ایجاد شبکه پارک‌های علم و فناوری بین المللی کشورهای عضو در راستای تبادل نظر و همکاری‌های فناوری و انتقال تکنولوژی را مطرح و مورد استقبال و تصویب اعضا قرار گرفت.
دیگر عناوین پیشنهادی رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران که مورد تصویب قرار گرفت به شرح ذیل است:
۱-برگزاری اولین نشست وزرای علوم و تکنولوژی کشورهای عضو در تهران
۲-برگزاری همایش بین المللی روش‌ها و تکنیک های کاربردی کنترل ریزگردها
۳-برگزاری کارگاه بین المللی طراحی و بکارگیری مدل‌های ماهواره جهت شناسایی و تشخیص زلزله
۴- ایجاد شبکه آزمایشگاه‌های تشخیصی زمین شناسی و کانی‌های معدنی در ایران با همکاری آفریقای جنوبی و سایر کشورهای عضو
گفتنی است که طرح‌ها و برنامه‌های زیر نیز که قبل از برگزاری اجلاس، از طرف دفتر منطقه‌ای این اتحادیه در ایران  ارسال شده بود، مورد تصویب نهایی قرار گرفت:
برگزاری همایش بین‌المللی بررسی اثرات تغییرات آب و هوایی بر روی محیط اقیانوس‌ها در هفته اول اسفند ماه ۱۴۰۱ در محل سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، با اعتبارات اتحادیه و مشارکت سازمان و سازمان‌های ذیربط در کشور ایران
تصویب پروژه تحقیقاتی مطالعه آخرین فناوری‌های کاربردی در زمینه نمک‌زدایی و ارائه راه‌حل و مدل متناسب با سطح اقتصادی، اجتماعی و فناوری کشورهای عضو و با اعتبارات اتحادیه و اجرای سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران