ایران برای احیای برجام باید شفاف سازی کند!
ایران برای احیای برجام باید شفاف سازی کند!

به گزارش خبرگزاری مهر، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با نشریه نیوزویک گفت که برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، مقامات تهران باید در مورد «اورانیوم [به زعمِ وی] اعلام نشده‌ای» که ادعا می‌شود به تازگی در دو سایت هسته‌ای ایران کشف شده، «شفاف سازی کند». گروسی در این باره گفت که […]

به گزارش خبرگزاری مهر، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با نشریه نیوزویک گفت که برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، مقامات تهران باید در مورد «اورانیوم [به زعمِ وی] اعلام نشده‌ای» که ادعا می‌شود به تازگی در دو سایت هسته‌ای ایران کشف شده، «شفاف سازی کند».

گروسی در این باره گفت که برای تعیین محل اورانیوم اعلام نشده (!) ایران «بحث‌های مفصل و فنی» لازم است و اینکه این موضوع به آینده این توافق «کاملاً مرتبط» است.

مدیرکل آژانس انرژی اتمی همچنین گفت نکاتی درباره ردِّ اورانیومی که ادعا می‌شود پیدا شده وجود دارد که «هنوز مبهم» است.

گروسی گفت: «لازم است بدانیم که چه اتفاقی در حال رخ دادن است، ما لازم است بدانیم که دقیقاً چه نوع فعالیت‌هایی باید اتفاق بیفتد، و همچنین لازم است بدانیم اگر موادی وجود دارد، این مواد اکنون کجاست؟»

گروسی در ادامه افزود: «چون اعلام نشده است. این یک بحث بسیار مفصل و فنی را ایجاب می‌کند که اتفاق نیفتاده است».

گفتنی است که ماه میلادی گذشته، خبرگزاری رویترز در گزارشی مدعی شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ذرات اورانیوم را در دو سایت هسته‌ای ایران- که در ماه آگوست و سپتامبر از آن بازرسی شده- پیدا کرده است.