• امروز : یکشنبه - ۲۱ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 11 June - 2023

باتری ups چند ساعت ذخیره برق دارد؟

  • 12 اردیبهشت 1402 - 11:48
باتری ups چند ساعت ذخیره برق دارد؟

چرا استفاده از باتری UPS اهمیت دارد؟

باتری‌های یو پی اس می‌توانند در مراکز، سازمان‌ها، اداره‌ها و بیمارستان‌ها و در نقاطی که نوسانات برق وجود دارد، از دستگاه‌های الکترونیکی که به آن‌ها وصل می‌باشد محافظت نماید. 
این دستگاه با استفاده از باتری یو پی اس خود در هنگام وصل بودن برق انرژی را در خود ذخیره می‌کند و در هنگامی که جریان برق شهری قطع می‌شود، این انرژی را می‌تواند در اختیار دستگاه‌های الکتریکی متصل به آن قرار بدهد. در همین راستا استفاده از  برند باتری ایبیزا با قیمت مناسبی که دارد می‌تواند کمک کننده باشد.

باتری ups چند ساعت ذخیره برق دارد؟

مدت زمان ذخیره برق باتری‌های یو پی اس صرفاً برای هر دستگاه یو پی اس در زمان کار و به صورت جداگانه محاسبه می‌گردد و به هیچ عنوان نمی‌تواند ربطی به توان یو پی اسی که خریداری کرده‌اید و همچنین به نوع یو پی اس داشته باشد.
 به عبارت دیگر مدت زمان ذخیره برق باتری‌های یو پی اس فقط به مصرف کننده‌هایی که به دستگاه یو پی اس متصل هستند و به خود باتری مربوط می‌باشد.
 در حالت کلی می‌توانیم بگوییم که مدت بک آپ یا ذخیره برق باتری‌های یو پی اس می‌تواند به دو عامل بستگی داشته باشد. 
عامل اول ظرفیت یا آمپر ساعت باتری‌های یو پی اس می‌باشد و عامل دوم، میزان بار متصل به یو پی‌ اس (یعنی در محدوده مجاز میزان توان کاری دستگاه چه میزان است) بستگی دارد.
تصور نمایید که یک دستگاه یو پی اس ۳KVA با  PF =0/9 خریداری کرده‌اید. این می‌تواند به این معنا باشد که می‌توانید ۲۷۰۰ وات از دستگاه استفاده نمایید، یا به عبارت دیگر میزان حداکثر مصرف کننده‌ای که مجاز هستید به دستگاه یو پی اس وصل کنید، نباید بیشتر از ۲۷۰۰ وات شود. البته این موضوع هیچ ارتباطی به میزان ذخیره برق دستگاه یو پی اس ندارد. 

 باتری ups چند ساعت ذخیره برق دارد؟


اما به جهت مشخص کردن این میزان به تعداد مصرف کننده‌ها نیاز خواهید داشت. به عبارتی می‌توانیم بگوییم که هر چقدر میزان این ظرفیت برای باتری‌های یو پی اس بیشتر باشد، زمان پشتیبانی و ذخیره برق دستگاه یو پی اس طولانی‌تر خواهد شد. 
اما مسئله دوم میزان مصرف کننده‌های دستگاه نیز می‌باشد. هر چقدر میزان مصرف دستگاه‌هایی که به یو پی اس متصل است بیشتر باشد، باتری‌ها زودتر تخلیه خواهد شد و طبعاً زمان ذخیره برق نیز کوتاه‌تر می‌گردد.

کاربرد باتری Ups چیست؟

دستگاه یو پی اس صرفاً به جهت حفاظت کردن از نوع خاصی از تجهیزات محدود نمی‌باشد. اما به طور معمول می‌توانیم بگوییم که بهترین باتری یو پی اس می‌تواند از رایانه‌ها و تجهیزات ارتباطی، مخابراتی، مراکز داده و یا حتی سایر تجهیزات الکتریکی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، محافظت نماید.
 در صورتی که اختلالی در برق به صورت غیر منتظره رخ بدهد، همان طور که می‌دانید موجب ایجاد صدمات، تلفات و اختلال در کسب و کار و یا حتی از دست دادن اطلاعات می‌گردد. اما در صورتی که از دستگاه یو پی اس استفاده شود، با در اختیار قرار دادن برق و انرژی ذخیره شده خود می‌تواند در حفظ این داده‌ها نقش بسیار جدی را ایفا نماید.
علاوه بر آن یو پی اس می‌تواند در صنعت برق در مخابرات در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، کارخانجات صنعتی، خودروسازی، پتروشیمی و پالایشگاه و همچنین، مناطق حساس و مناطق صنعتی مورد استفاده قرار بگیرد. در این مراکز به دلیل این که نوسانات برق می‌تواند خسارت‌های بسیار جبران‌ناپذیری را وارد کند، استفاده از دستگاه یو پی اس لازم و رایج می‌باشد.

باتری UPS چند ساعت کار می‌کند؟

همان طور که ذکر کردیم، میزان کار کردن باتری‌های یو پی اس نسبت به هر دستگاه و عوامل مختلف می‌تواند متفاوت باشد. با استفاده کردن از فرمول زیر می‌توانید مدت زمانی که دستگاه یو پی اس کار می‌کند و یا برق دهی می‌کند را تخمین بزنید. البته زمان به دست آمده از این فرمول بر حسب ساعت می‌باشد.

(Vbat x AH / P) x 0.7 = Backup time 
البته به صورت دقیق نمی‌توانیم مدت زمان کار کردن دستگاه یو پی اس و باتری یو پی اس را بگوییم. زیرا می‌تواند عوامل مختلفی مانند کیفیت باتری و یا تغییر مقدار مصرف در دستگاه‌های مختلف متفاوت باشد. 
علاوه بر این که در طول مدت زمان، باتری‌ها به مرور فرسوده می‌شوند و به نسبت آن ظرفیت آن‌ها دچار کاهش می‌گردد و به همان میزان نیز مدت زمان کار کردن آن‌ها کاهش می‌یابد.

 باتری ups چند ساعت کار می کند

چگونه عمر باتری ups را حفظ کنیم؟

به جهت افزایش عمر باتری یو پی اس نکاتی وجود دارند که با رعایت کردن آن‌ها و همچنین با مراقبت صحیح از باتری‌های یو پی اس می‌توان عمر آن‌ها را حفظ نماییم. 
یکی از این نکات نصب دستگاه یو پی اس در مکان مناسب می‌باشد. دما تاثیر بسیار زیادی در طول عمر باتری‌های یو پی اس دارد. علاوه بر آن تعمیر و نگهداری منظم باتری‌های یو پی اس نیز می‌تواند برای افزایش طول عمر و همچنین، استفاده حداکثری از آن‌ها بهترین راه باشد.
 مهم‌ترین ویژگی که به منظور حفظ طول عمر باتری یو پی اس و همچنین، تعمیر و نگهداری آن باید دقت داشته باشید، پیگیری دما و فرکانس چرخش آن می‌باشد. 
 
توجه به میزان ذخیره سازی نیز می‌تواند یک عامل مهم در طول عمر باتری‌های یو پی اس باشد. زیرا در صورتی که از یک باتری یو پی اس استفاده نکنید، چرخه  عمر باتری خود به خود کاهش خواهد یافت. در صورتی که باتری را هر سه ماه یک بار شارژ نکنید، حتی در صورتی که از آن استفاده نکرده باشید، ظرفیت خود را از دست خواهد داد.

دلیل شارژ نشدن باتری یو پی اس چیست؟

شارژ نشدن باتری‌های یو پی اس می‌تواند به علت خرابی باتری باشد. علاوه بر آن گذشت زمان که باعث افزایش یافتن مقاومت داخل باتری می‌گردد نیز می‌تواند قابلیت شارژ شدن باتری را نابود نماید.
 همچنین در صورتی که شارژر باتری خراب شود، باتری یو پی اس شارژ نخواهد شد. در صورتی که ذخیره باتری از بین برود، یعنی زمانی که باتری بلا استفاده باقی بماند، انرژی خود را از دست داده و شارژ نخواهد شد.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=191734

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.