«بایدن» برای لغو تحریم‌های ایران گام‌های یکجانبه‌ای برنمی‌دارد
«بایدن» برای لغو تحریم‌های ایران گام‌های یکجانبه‌ای برنمی‌دارد

به گزارش مهر، «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران در نخستین گفتگو از زمان انتصاب به این سمت امروز چهارشنبه در گفتگویی اختصاصی با پایگاه خبری اکسیوس اعلام کرد: انتخابات ماه ژوئن در ایران در تصمیم گیری پیرامون اینکه چگونه مذاکرات هسته‌ای با ایران ادامه یابد، عامل مهمی به شمار نمی‌آید. نماینده آمریکا در […]

به گزارش مهر، «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران در نخستین گفتگو از زمان انتصاب به این سمت امروز چهارشنبه در گفتگویی اختصاصی با پایگاه خبری اکسیوس اعلام کرد: انتخابات ماه ژوئن در ایران در تصمیم گیری پیرامون اینکه چگونه مذاکرات هسته‌ای با ایران ادامه یابد، عامل مهمی به شمار نمی‌آید.

نماینده آمریکا در امور ایران در این خصوص گفت: قصد نداریم سرعت این روند را بر اساس انتخاباتِ ایران قرار دهیم. بلکه این روند به مقدار هماهنگی با دفاع از منافع و امنیت ملی ایالات متحده بستگی خواهد داشت. به عبارت دیگر ما قصد شتاب دادن یا کُند کردن امور را با توجه به انتخابات (آتی ریاست جمهوری) ایران نداریم.

وی در این باره اضافه کرد: آشکارا به ایران گفته‌ایم که آماده مشارکت در روند جدی دیپلماتیک برای دستیابی به هدف بازگشت دوجانبه به پایبندی به توافق هسته‌ای (برجام) هستیم. از دید ما مذاکرات مستقیم موثرتر است و کمتر در معرض سوءتفاهم قرار دارد، هر چند از نظر ما اصل این موضوع از اهمیت بیشتری نسبت به شکل و روش اجرای آن برخوردار است.

«رابرت مالی» در این باره اضافه کرد: رییس جمهور بایدن برای لغو تحریم‌ها گام‌های یکجانبه ای را برنمی دارد؛ بلکه هرگونه اقدام اساسی از سوی آمریکا باید به عنوان بخشی از فرایندی باشد که دو طرف در آن اقداماتی را انجام دهند.

این در حالیست که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز دوشنبه اعلام کرد: روز ۷ مارس (۱۷ اسفند ماه)، آژانس اتمی تأیید کرد که ایران تزریق UF۶ به سومین آبشار شامل ۱۷۴ دستگاه سانتریفیوژ IR-۲m را آغاز کرده است. چهارمین آبشار سانتریفیوژی نصب شد، اما هنوز UF۶ طبیعی به آن تزریق نشده است؛ نصب پنجمین آبشار سانتریفیوژهای IR-۲m در جریان است و نصب ششمین آبشار سانتریفیوژهای IR-۲m هنوز آغاز نشده است.

ایران روز پنجم اسفند اعلام کرد که مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی، در اعتراض به تداوم تحریم‌های آمریکا و اجرا نشدن مفاد برجام از سوی طرف اروپایی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند و دیگر اجازه نظارت‌های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) نیز پیشتر با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از تصمیم ایران درباره توقف پروتکل الحاقی، حمایت خود را از تفاهم به دست آمده میان تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تداوم نظارت و راستی‌آزمایی‌های ضروری در ایران اعلام کردند.

نکته قابل توجه آن است که در بیانیه این سه کشور اروپایی به نقض صریح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی آمریکا هیچ‌گونه اشاره‌ای نشده است.

از سوی دیگر، جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا از لحظه ورود به کاخ سفید در ۲۰ ژانویه (اول بهمن)، عملاً هیچ گام محسوسی در راستای بازگشت به برجام برنداشته و به انجام چند اقدام عوام فریبانه کفایت کرده است؛ حال آنکه او موظف به جبران اشتباه دولت قبلی واشنگتن در خصوص برجام است.

شایان ذکر است که توافقنامه هسته‌ای ایران با نام رسمی «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) در سال ۲۰۱۵ به امضای ایران و گروه ۱+۵ (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای ۳.۶۷ درصد است و در ازای آن، سایر طرف‌های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران شدند.

به رغم رضایت تمام طرف‌ها از مفاد این توافقنامه، دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در ۸ ماه می ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ماه سال ۹۷) به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره وضع کرد که این اقدام واشنگتن در کنار انفعال طرف‌های اروپایی و عدم اقدام مستقلانه آنها در جهت جبران پیامدهای این خروج، مقامات تهران را واداشت تا طبق مادتین ۲۶ و ۳۶ برجام در روندی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دهند.

دولت جدید آمریکا در تلاش است تا وانمود کند به دنبال بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران موسوم به برجام است؛ اما در عمل به بهانه‌های مختلف از انجام این کار سرباز می‌زند.

گفتنی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرده بود که تصمیم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعلیق اجرای پروتکل الحاقی کاملاً مطابق با متن برجام بوده و این تصمیم در راستای ادامه نقض توافق هسته‌ای از سوی آمریکا و انفعال سه کشور اروپاییِ متعهد در برجام در عمل به تعهداتشان صورت گرفته است.