بحران کم‌تحرکی در انتظار ساختار اجتماعی ایران / آمار تلخ دیابت و فشار خون ایرانیان!
بحران کم‌تحرکی در انتظار ساختار اجتماعی ایران / آمار تلخ دیابت و فشار خون ایرانیان!

به گزارش ایسنا، افشین ملایی در آیین رونمایی از طرح ملی لیگ آمادگی جسمانی باشگاه های کشور با اشاره به اینکه فدراسیون ورزش های همگانی تمام دغدغه خود را برای ایجاد حساسیت در عناصر حاکمیتی و چهره های شاخص کشور به کار گرفته تا ملت ایران را در جریان بحران پیش‌رو قرار گیرند، اظهار کرد: […]

به گزارش ایسنا، افشین ملایی در آیین رونمایی از طرح ملی لیگ آمادگی جسمانی باشگاه های کشور با اشاره به اینکه فدراسیون ورزش های همگانی تمام دغدغه خود را برای ایجاد حساسیت در عناصر حاکمیتی و چهره های شاخص کشور به کار گرفته تا ملت ایران را در جریان بحران پیش‌رو قرار گیرند، اظهار کرد: موفقیت در بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیازمند سلامت و تندرستی مردم و است و با یک جامعه ناسالم از نظر جسمانی نمی توان در شاخص های کلان موفق بود.

وی ادامه داد: بر اساس آمار در سلامت ملت ایران غفلت به عمل آمده است و به دلیل سیاست غیر هوشمندانه جامعه مبتلا به کم تحرکی شده است، مسئله ای که عامل اصلی مرگ و میر در چند سال گذشته است.

رییس فدراسیون ورزش های همگانی با بیان اینکه در کشور ما بیش از ۵ میلیون نفر دچار دیابت و ۸ میلیون نفر در مرحله پیش دیابت قرار دارند، عنوان کرد: این میزان از جمعیت ۸۴ میلیون نفری، آمار تلخ و تکان دهنده است و متاسفانه از منابع مالی که باید صرف درمان شود، ۴ میلیارد دلار به صورت مستقیم و غیر مستقیم صرفا هزینه درمان این بیماری می شود.

ملایی با بیان اینکه بیش از ۳۰ میلیون ایرانی ایرانی در معرض فشار خون بالا هستند، عنوان کرد: توسعه ورزش همگانی به عنوان اولویت اصلی در راس سیاست ها قرار نگرفته است و اگر همین مسیر را ادامه دهیم رسالت ورزش کشور را تحت الشعاع قرار داده‌ایم.

وی افزود: فرهنگ ورزش کردن در کشور باید توسعه پیدا کند باید بدانیم که قبل کرونا صرفا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار ورزشکار سازمان یافته داشته ایم که کمتر از ۴ درصد جمعیت کشور است و سوال اینجاست که چرا سایر افراد به صورت منظم و سازمان دهی شده ورزش نکنند؟

رییس فدراسیون ورزش های همگانی با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت های مختلف برای توسعه ورزش همگانی استفاده کنیم و در مسیر توسعه سلامت و تندرستی ملی گام برداریم، گفت: فدراسیون های ورزشی باید با تقویت رویکرد قهرمانی به گسترش مخاطبان خود کمک کنند.

ملایی ادامه داد: در کشور آلمان بیش از ۹۱ هزار باشگاه و ۱۱ میلیون ورزشکار سازمان دهی شده فعالیت می کنند و در بهترین حالت کشور ما دارای ۲۶ هزار باشگاه است! بنابراین مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران باید به مقوله سلامت به صورت ویژه توجه کنند و در صورتی که به بحران کم تحرکی توجه نشود، حادثه متروپل در انتظار ساختار اجتماعی کشور خواهد بود.

همچنین حسین توکلی، قهرمان اسبق المپیک در رشته وزنه برداری در ادامه این مراسم با اشاره به اینکه همه افراد نمی توانند ورزش حرفه ای را دنبال کنند، گفت: مردم باید از امکان ورزش کردن برخوردار باشند و این اتفاق سلامت جسمانی و روانی جامعه را به دنبال خواهد داشت.

جزییات برگزاری طرح ملی لیگ آمادگی جسمانی باشگاه های ایران

فرخ کیا، رییس انجمن آمادگی جسمانی با اشاره به اینکه طرح ملی لیگ آمادگی جسمانی باشگاه های کشور از چهارم تیر ماه در بخش بانوان و آقایان برگزار می‌شود، گفت: این رویداد در در چهار فاز برگزار می شود که مرحله اول در سطح باشگاه ها برگزار و در پایان مرحله اول به یکصد باشگاه برتر مشخص می شوند و در فاز دوم طرح به  صورت متمرکز از سوی تمامی باشگاه ها در سطح شهرستان ها دنبال می‌شود و تیم های خود را شرکت می دهند و  مرحله سوم این طرح در سطح استانی خواهد بود و مرحله چهارم به صورت المپیاد در سطح کشور برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع