• امروز : چهارشنبه - ۱۲ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 4 October - 2023

برای اجاره آپارتمان بازسازی شده به این نکات توجه کن.

  • 20 خرداد 1402 - 13:27
برای اجاره آپارتمان بازسازی شده به این نکات توجه کن.

اجاره آپارتمان بازسازی شده   

امروزه، با افزایش جمعیت و گسترش شهرنشینی از یک سو و همین طور کاهش ساخت و سازها از سوی دیگر، پدیده اجاره نشینی به یک امر متداول در شهرهای بزرگ و کوچک ایران تبدیل شده است؛ در واقع، کسانی که به هر دلیلی خانه‌ای برای خود خریداری نکرده‌اند؛ با توجه به نیاز و بودجه خود، در محله‌های مختلف و با متراژهای متفاوت، اقدام به اجاره آپارتمان می‌کنند؛ طبیعتاً فاکتورهای مختلفی در قیمت آپارتمان‌های اجاره‌ای دخیل هستند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تعداد سال‌هایی است که از ساخت آپارتمان مورد نظر گذشته است. در واقع آپارتمان‌های نوساز، اجاره بهای بیشتری دارند و برای آپارتمان‌های قدیمی، باید اجاره بهای کمتری بپردازید ولی یک راه سومی ‌هم وجود دارد که شما می‌توانید به کمک آن در یک آپارتمان شیک زندگی کنید ولی هزینه بالایی بابت اجاره بها نپردازید و آن هم اجاره آپارتمان بازسازی شده است.

در این مقاله با سایت گروه معماری رینو تصمیم گرفتیم تا به شما بگوییم که هنگام اجاره آپارتمان باید به چه نکاتی توجه کنید تا بعدها پشیمان نشوید. بنابراین اگر شما هم از آن دست خوانندگانی هستید که به دنبال خانه اجاره‌ای دلخواه خود می‌گردید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آپارتمان بازسازی شده

در مقدمه گفتیم که اجاره آپارتمان بازسازی شده برای مستاجران می‌تواند مقرون به صرفه‌تر تمام شود ولی اکنون در این بخش می‌خواهیم به شما بگوییم که اصلاً چرا موجران یا صاحبان آپارتمان‌های اجاره‌ای بهتر است خانه‌های خود را پیش از اجاره دادن، بازسازی کنند ولی قبل از آن تعریف مختصری از بازسازی آپارتمان ارائه می‌دهیم.

معمولاً به اقداماتی که به صورت جزئی یا کلی در یک خانه انجام می‌شود و به ایجاد تغییرات و نوسازی در آن منجر می‌شود؛ بازسازی می‌گویند. بازسازی می‌تواند در بخش‌های مختلف خانه انجام شود؛ بدین معنی که حتی یک نقاشی ساده دیوارهای آپارتمان هم بازسازی محسوب می‌شود و از سوی دیگر، به ایجاد تغییرات در پلان سازه و همین طور بخش‌های مختلف آن نیز بازسازی گفته می‌شود.

چرا بازسازی آپارتمان پیش از اجاره دادن آن مهم است؟

یکی از اصلی‌ترین دلایل برای بازسازی خانه، قدیمی ‌بودن آن است. هر چه سن یک بنا بالاتر باشد، میزان فرسودگی آن نیز بیشتر خواهد بود؛ بسیاری از آپارتمان‌های قدیمی ‌و فرسوده ممکن است قابل سکونت باشند ولی مسلماً مشکلاتی که به دلیل قدمت سازه در آن‌ها به وجود آمده است، می‌تواند بر کیفیت زندگی ساکنین تاثیر بگذارد؛ از سوی دیگر، قدمت یک آپارتمان می‌تواند موجبات تخریب بخش‌هایی از آن را فراهم کند؛ به همین دلیل بهتر است که موجران پیش از این که تصمیم به اجاره خانه خود بگیرند، آن را بازسازی کنند. 

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث شود یک آپارتمان مورد بازسازی قرار بگیرد، نقشه نامناسب یا به اصطلاح پلان نامناسب آن است. کاملاً طبیعی است که نقشه ساخت و سازها و طراحی‌های داخلی خانه‌ها با گذشت سالیان دستخوش تغییرات شود؛ به گونه‌ای که امروزه بسیاری از افراد دیگر نه تنهادکوراسیون داخلی چند دهه پیش را نمی‌پسندند، بلکه اصلاً حاضر نیستند در چنین خانه‌هایی زندگی کنند؛ بنابراین موجران برای این که بتوانند راحت‌تر برای خانه‌های خود مستاجر پیدا کنند، آن‌ها را بازسازی می‌کنند زیرا می‌دانند که اجاره آپارتمان بازسازی شده به نسبت با سرعت بیشتری قابل انجام است. این قبیل بازسازی‌ها گاهی به تغییر متراژ فضاهای موجود و حتی حذف یا اضافه فضاهای جدید به آپارتمان نیز ممکن است بیانجامد.

با این حال هنوز مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل بازسازی آپارتمان از سوی موجران را مورد بررسی قرار نداده‌ایم؛ بله درست حدس زده‌اید؛ طبیعتاً اجاره خانه بازسازی شده نسبت به خانه‌های قدیمی‌ که بازسازی در آن‌ها صورت نگرفته است، گران‌تر است. البته لازم به یادآوری است که این افزایش قیمت شامل بازسازی خانه می‌شود و نه تعمیرات آن، به عنوان مثال اگر لوله کشی یک آپارتمانی دچار مشکل باشد، این وظیفه موجر است که پیش از اجاره آپارتمان، آن را تعمیر و یا حتی کل سیستم لوله کشی را تعویض کند و این اقدام هم قرار نیست، اجاره بهای خانه را افزایش دهد؛ ولی داستان بازسازی آپارتمان متفاوت است و یک بازسازی اصولی می‌تواند نقش مهمی‌ در افزایش اجاره بهای آپارتمان داشته باشد.

 بازسازی اپارتمان

آیا بازسازی و تعمیرات، روی قیمت اجاره آپارتمان تاثیر دارد؟

اگر بخواهیم یک پاسخ کوتاه و صریح به این پرسش دهیم، پاسخ ما مثبت است؛ شما چه بخواهید خانه خود را به فروش بگذارید و چه بخواهید آن را اجاره دهید، بازسازی بخش‌هایی که نیاز به انجام این کار دارند، می‌تواند در قیمت آن تاثیرگذار باشد.

به عبارت دیگر وقتی یک خانه بازسازی شده را برای فروش می‌گذارید، خریدار با خود فکر می‌کند که نیازی به هزینه اضافه در خانه نیست و از طرف دیگر، خانه بازسازی شده نیز با توجه به کارهایی که در آن انجام شده است، شیک و مدرن به نظر می‌رسد؛ بنابراین، هم خانه شما راحت‌تر به فروش می‌رسد و هم قیمت بیشتری خواهد داشت.

وضعیت در مورد اجاره آپارتمان بازسازی شده هم بر همین منوال است؛ طبیعتاً شما به عنوان موجر توقع اجاره بهای بیشتری درخصوص آپارتمان بازسازی شده خود دارید و از سوی دیگر، کسانی که برای اجاره آپارتمان، از خانه شما بازدید می‌کنند؛ وقتی می‌بینند که بخش‌هایی از آن بازسازی شده است، رغبت بیشتری برای اجاره پیدا می‌کنند.

البته همان طور که پیشتر گفتیم، تعمیرات نمی‌تواند تاثیری بر قیمت خانه یا اجاره بهای آن داشته باشد زیرا مستاجر انتظار دارد وقتی خانه‌ای را اجاره می‌کند، همه قسمت‌های آن صحیح و سالم باشند.

بنابراین اگر آپارتمان قدیمی ‌دارید که از نظر مقاومت و همین طور سازه‌ای کاملاً قابل استفاده است، مطمئن باشید که یکی از بهترین روش‌های افزایش اجاره بهای آن، بازسازی است. حال، به هر میزان که این بازسازی گسترده‌تر باشد؛ طبیعتاً اثربخشی بیشتری بر روی اجاره بها خواهد داشت.

نکات مهمی ‌که پیش از اجاره آپارتمان باید مد نظر داشت.

اگر شما از آن دست افرادی هستید که بارها خانه اجاره کرده‌اند، حتماً با یک سری ریزه کاری‌ها در زمینه اجاره خانه آشنا هستید، ولی اگر به هر دلیلی برای بار اول است که می‌خواهید اقدام به اجاره آپارتمان کنید، حتماً باید به موارد خاصی پیش از اجاره آپارتمان توجه داشته باشید تا بعدها با مشکلات کوچک و بزرگ مواجه نشوید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین نکاتی که پیش از اجاره آپارتمان باید مد نظر داشته باشید، اشاره می‌کنیم:

توجه به سال ساخت آپارتمان اجاره‌ای

یکی از اولین و مهم‌ترین نکاتی که در هنگام اجاره خانه باید به آن توجه کنید، پرس و جو در خصوص سال ساخت خانه است؛ مسلماً برای همه مستاجران، اجاره یک خانه نوساز بسیار جذاب و خواستنی است ولی از طرفی، اجاره خانه نوساز بسیار گران‌تر از خانه‌های قدیمی ‌است.

از سوی دیگر خانه‌های قدیمی‌ هم مشکلات خاص خود را دارند؛ این گونه آپارتمان‌ها ممکن است از نظر تاسیساتی مانند لوله‌های آب و فاضلاب، یا سیم کشی برق و تلفن دچار مشکلاتی باشند و یا این که به دلیل قدمت ساخت، دیوار برخی از اتاق‌ها نم داشته باشد و … بنابراین، اجاره آپارتمان‌های قدیمی، نیاز به دقت و توجه بیشتری دارد.  

به همین دلیل است که بسیاری از مستاجران به دنبال اجاره آپارتمان بازسازی شده می‌گردند چون هم به‌ اندازه خانه‌های نوساز قیمت بالایی ندارد و هم این که مانند خانه‌های قدیمی، مشکلات اساسی و زیربنایی در آن‌ها دیده نمی‌شود.

 اپارتمان بازسازی شده

توجه به تعداد واحدها و تعداد طبقات

یکی دیگر از مواردی که در هنگام اجاره آپارتمان باید مدنظر قرار دهید، تعداد طبقات ساختمان و تعداد واحدهای آن است. اگر تعداد طبقات ساختمان زیاد باشد و آپارتمان مورد اجاره شما هم در طبقات بالا قرار گرفته باشد، بهتر است ساختمان آسانسور داشته باشد؛ البته ممکن است این موضوع در ابتدا چندان مهم به نظر نرسد ولی وقتی با دست‌های پر از خرید قرار باشد چندین طبقه را بالا بروید، حتماً به شما سخت خواهد گذشت.

از طرفی تعداد واحدهای ساختمان نیز مهم است؛ طبیعتاً به هر میزان که تعداد واحدها کمتر باشد، آسایش شما بیشتر است زیرا تعداد بالای واحدها در هر طبقه به معنی تعداد افراد بیشتر ساکن در آن طبقه و رفت و آمد و سر و صدای بیشتر است.

توجه به متریال به کار رفته در آپارتمان

شاید اگر قصد خرید آپارتمانی را داشته باشید، توجه به جزئیاتی مانند شیرآلات و کلید و پریزهای برق آن قدرها مهم نباشد زیرا شما می‌توانید آن‌ها را تعویض کنید ولی برای اجاره آپارتمان، موضوع فرق می‌کند؛ زیرا شما وظیفه‌ای در قبال تعمیر یا تعویض آنچه در آپارتمان به کار رفته است، ندارید؛ از این رو بهتر است در همان بدو امر به متریال به کار رفته مانند کابینت‌ها، شیرآلات و غیره دقت کنید تا نه تنها سالم و قابل استفاده باشند؛ بلکه باب سلیقه و خواست شما هم باشند.

شیرآلات

توجه به فضای داخلی آپارتمان

به طور معمول وقتی می‌خواهید آپارتمانی را اجاره کنید، متراژ و تعداد اتاق خواب‌های آن را بر اساس تعداد نفرات تعیین می‌کنید ولی مسلماً هر چقدر متراژ آپارتمان یا تعداد خواب‌های آن بیشتر باشد، اجاره بها نیز بیشتر خواهد بود؛ به همین دلیل، اگر بودجه مختصری دارید، بهتر است در هنگام اجاره خانه، سعی کنید فضایی را انتخاب کنید که هر چند به ‌اندازه کافی بزرگ نیست ولی کاربردی باشد؛ بدین منظور می‌توانید فضای اتاق‌ها را در هنگام بازدید پیش از اجاره، به گونه‌ای تصور کنید که لوازم و وسایل خود را در آن‌ها چیده‌اید؛ در این حالت بهتر می‌توانید متوجه شوید که خانه مورد نظر به درد شما می‌خورد یا خیر.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه، آشپزخانه است؛ به ویژه اگر جزو خانواده‌هایی هستید که رفت و آمد زیادی با فامیل و دوستان خود دارید، این فضا باید دارای اهمیت بیشتری برای شما باشد؛ بنابراین سعی کنید آپارتمانی را اجاره کنید که آشپزخانه بزرگی داشته باشد.

 بازسازی پارکینگ

توجه به پارکینگ آپارتمان

امروزه اغلب خانواده‌ها وسیله نقلیه شخصی دارند؛ بنابراین برای حفظ امنیت خودروی خود و همین طور تسهیل پارک آن، بهتر است خانه‌ای را اجاره کنید که حتماً پارکینگ داشته باشد.

در صورتی که پارکینگ خانه‌ای که اجاره می‌کنید، فضای کافی برای پارک کردن دو خودرو داشته باشد که بسیار عالی است زیرا در این صورت می‌توانید در مواقعی که میهمان دارید؛ پارکینگ اضافی را به خودروی میهمان خود اختصاص دهید.

بهتر است در هنگام بازدید پیش از اجاره ساختمان، به همراه مالک آپارتمان به پارکینگ خودروها بروید تا او به وضوح پارکینگ شما را نشانتان دهد؛ در این صورت توجه کنید که پارک کردن در فضای اختصاص داده شده به شما دشوار نباشد و از طرفی پارکینگ شما، در اصطلاح مزاحم نداشته باشد.

توجه به در ورودی و راه پله‌ها

توجه به در ورودی و همین طور راه پله‌ها بیشتر برای مواقع اسباب کشی و یا به طور کلی، حمل و نقل اسباب و وسایل دارای اهمیت است. گاهی ورودی ساختمان و همین طور راه پله‌ها به ‌اندازه‌ای باریک و تنگ است که حتی ممکن است شما نتوانید اسباب و وسایلی مانند یخچال را از آن‌ها رد کنید؛ بنابراین پیش از اجاره خانه به این نکات دقت کنید؛ همچنین می‌توانید از همسایه‌ها درخصوص تجربیاتی که در این زمینه دارند هم پرس و جو کنید.

سخن پایانی

امروزه اجاره آپارتمان در شهرهای بزرگ و کوچک یک امر متداول است ولی برای بسیاری از افراد که تجربه کمی ‌در این امر دارند؛ ممکن است خیلی راحت نباشد.

به طورکلی مبلغ اجاره آپارتمان بازسازی شده نسبت به آپارتمان نوساز کمتر و نسبت به آپارتمان قدیمی، بیشتر است.

در هنگام اجاره آپارتمان بهتر است به تعداد طبقات و واحدها، متریال به کار رفته در آپارتمان، پارکینگ و … توجه ویژه داشته باشید تا بعدها دچار دردسر نشوید.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=193911

برچسب ها

ثبت دیدگاه

  1. ممنون برای این مقاله مفید و به درد بخور

  2. تو این اوضاع اقتصادی خیلی خوب میشه اگه ادم اینجور خونه گیر بیاره

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.