• امروز : جمعه - ۱۱ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 1 March - 2024

برای کاهش وزن مجبورید انسولینی شوید

  • ۰۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۷
برای کاهش وزن مجبورید انسولینی شوید

از داروی دیابت اوزمپیک (Ozempic) یا سماگلوتید (semaglutide) به طور فزاینده‌ای برای مدیریت وزن استفاده می‌شود. اکنون، کمبودی وجود دارد که بر بیماران دیابت نوع ۲ که به آن نیاز دارند، تأثیر می‌گذارد.
دارویی به نام سماگلوتید که با نام‌های تجاری مختلف از جمله Ozempic و Wegovy به فروش می‌رسد.
با اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا، هیاهو در مورد این دارو‌ها کمبود هر دو را ایجاد کرده است. انتظار می‌رود چند ماه طول کشیده و باعث ایجاد نگرانی در میان بیماران دیابتی شود که برای کمک به کنترل قند خون خود به اوزمپیک متکی هستند.
متخصصان هشدار می‌دهند، مهم است که بفهمیم این‌ها دارو‌های معجزه آسا نیستند و خطراتی برای مصرف آن‌ها خارج از مصارف مورد نظرشان وجود دارد. در این جا آنچه شما باید در مورد سماگلوتید بدانید، از جمله نحوه عملکرد و خطرات آن نگاشته شده است.
آریانا چائو، مدیر پزشکی در مرکز اختلالات وزن و خوردن دانشگاه پنسیلوانیا، گفت: سماگلوتید با تقلید از هورمونی که به طور طبیعی هنگام مصرف غذا ترشح می‌شود، به کاهش قند خون کمک می‌کند.
این دارو که تزریقی تجویز می‌شود، به افراد کمک می‌کند مدت طولانی تری احساس سیری کنند؛ به تنظیم اشتها کمک می‌کند و گرسنگی و هوس را کاهش می‌دهد. تقاضای قابل توجهی برای این دارو وجود دارد.
در سال ۲۰۱۹، بیش از ۱۱ درصد جمعیت مبتلا به دیابت تشخیص داده شدند؛ در حالی که بیش از چهار نفر از هر ۱۰ بزرگسال در سال ۲۰۲۰ چاق بودند.
در سال ۲۰۱۷، سازمان غذا و داروی آمریکا Ozempic را برای استفاده در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ تایید کرد.
چائو گفت: این بیماران اغلب سطوح پایینی از انسولین دارند، هورمونی که به تجزیه غذا و تبدیل آن به سوختی که بدن می‌تواند استفاده کند، کمک می‌کند.
اوزمپیک به پانکراس سیگنال می‌دهد تا انسولین بیشتری تولید کند، که به کنترل سطح قند خون کمک می‌کند و همچنین گلوکاگون، هورمونی که سطح قند را افزایش می‌دهد، کاهش دهد.
این اتفاق، می‌تواند منجر به کاهش وزن شود؛ اما کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که Ozempic برای این منظور تایید نشده است.
 Wegovy سال گذشته برای بیماران چاق یا دارای اضافه وزن تأیید شد، اولین دارویی از سال ۲۰۱۴ که برای مدیریت وزن مزمن تأیید شد.
تفاوت بین این دو دارو در این است که Wegovy با دوز بالاتر سماگلوتید نسبت به Ozempic تجویز می‌شود.
چائو گفت: آزمایش‌های بالینی، کاهش وزن بیشتری را نشان می‌دهند، اما در کنترل قند خون در این دوز بالاتر پیشرفت‌های اندکی داشتند.
خطرات مصرف این دارو چیست؟
مانند هر دارویی ، ممکن است عوارضی نیز وجود داشته باشد.
چائو گفت: شایع‌ترین عوارض جانبی مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع، یبوست و اسهال و به ندرت پانکراتیت، بیماری کیسه صفرا و رتینوپاتی دیابتی است.
این دارو‌ها به‌طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته‌اند ، اما تأیید نسبتاً اخیر آن‌ها به این معنی است که محققان هنوز نمی‌دانند مصرف طولانی‌مدت آن‌ها چه تأثیری دارد.
همچنین اطلاعات کمی در مورد این که چه اتفاقی می‌افتد زمانی که مردم به طور ناگهانی مصرف آن‌ها را متوقف می‌کنند، وجود دارد.
در حالی که ممکن است در میان کمبود فعلی بسیاری از افراد مجبور به ترک مصرفش شوند.
تحقیقات نشان می‌دهند که قطع مصرف این دارو می‌تواند باعث بازگشت وزن بیماران شود، به خصوص اگر تغییری در شیوه زندگی خود ایجاد نکرده باشند.
سان کیم متخصص غدد استنفورد ، گفت: تقریباً در تمام مطالعات کاهش وزن ، این واقعاً به نحوه ی زندگی شما بستگی دارد.  تلاش شما در سبک زندگی تعیین می‌کند که چقدر وزن کم می‌کنید.
اگر پایه‌های تغییر نحوه زندگی خود مانند غذا مناسب ، ورزش کافی و خواب اصولی را دارید ، خوب خواهید بود. در غیر این صورت، ممکن است ۲۰ درصد از وزن کاهش یافته در سال را دوباره به دست آورید.
این دارو‌ها همچنین می‌توانند فوق العاده گران باشند، به خصوص بدون بیمه.
کیم گفت: یک قلم تزریق می‌تواند بیش از ۱۰۰۰ دلار هزینه داشته باشد.
استفاده از این دارو بدون برچسب به چه معنا است؟
استفاده از دارو بدون برچسب به معنای استفاده از آن به روشی غیر از هدف آن و هدف مورد تایید FDA است که ممکن است ایمن یا موثر نباشد.
اما Ozempic فقط برای بیماران دیابتی نوع ۲ تایید شده است و Wegovy فقط برای بیمارانی با BMI بالاتر از ۳۰ یا ۲۷ در صورت داشتن بیماری همراه با وزن مانند فشار خون بالا تایید شده است.
چائو گفت: هیچ شواهد علمی برای نشان دادن این که آیا این دارو برای کسانی که با معیار‌های نشانه‌های برچسب مورد تأیید FDA مطابقت ندارند، مؤثر یا مفید خواهد بود وجود ندارد.
ما همچنین از عوارض جانبی یا خطرات در این جمعیت‌ها اطلاعی نداریم و ممکن است واکنش‌های دارویی ناشناخته‌ای وجود داشته باشد. چاقی یک بیماری مزمن است. قرار نیست این دارو‌ها یک راه حل سریع باشند.
حتی اگر معیار‌ها را رعایت کنید ، کارشناسان نسبت به تلاش برای تهیه دارو بدون نسخه با سفر به کشور‌هایی که به آن‌ها نیازی ندارند، هشدار می‌دهند.
چائو گفت: وقتی دارو تحت نظارت یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی استفاده نمی‌شود، ممکن است سوء استفاده شود. ممکن است اتفاقات نامطلوب جدی تری هم رخ دهد.
کارشناسان همچنین استدلال می‌کنند که با سخت شدن دسترسی به Ozempic ، بیماران دیابتی باید اولین نفر در صف دریافت باشند.
کیم گفت: چیزی که من نگران آن هستم و امیدوارم موقتی باشد، مسئله زنجیره تأمین است. اگر مجبور بودم تریاژ و اولویت بندی کنم ، ترجیح می‌دهم در دسترس برای افرادی که به آن نیاز دارند، باشد.
رابرت گابی، مدیر ارشد علمی و پزشکی انجمن دیابت آمریکا، گفت: این سازمان درباره کمبود اوزمپیک ، بسیار نگران کننده است.
او گفت: این دارو ابزار مهمی برای افراد مبتلا به دیابت بوده است. نه تنها گلوکز و وزن خون را کاهش می‌دهد؛ بلکه نشان داده شده است که حملات قلبی یکی از علل اصلی مرگ و میر افراد مبتلا به دیابت را کاهش می‌دهد.
با این حال، کیم گفت: تجویز دارو‌هایی مانند اوزمپیک و ویگووی برای بیمارانی که ناامید از رویکردی جدید برای کاهش وزن هستند، می‌تواند به او احساس «شبیه یک ابرقهرمان» بدهد.
زمانی که بیماران این دارو را امتحان می‌کنند، اغلب روش‌هایی مانند Weight Watchers و پیروی از توصیه‌های متخصصان تغذیه را امتحان کرده اند.
او گفت: در این صورت، دارو‌هایی مانند Ozempic و Wegovy می‌توانند گزینه‌ای عالی باشند. چیزی که من می‌بینم این است که گاهی اوقات زمانی که آن‌ها در کاهش وزن موفق می‌شوند، واقعاً به سبک زندگی آن‌ها نیز کمک می‌کند، و سپس آن‌ها می‌توانند فعال‌تر باشند.
کاهش وزن سخت است. هفتاد و پنج درصد از جمعیت آمریکا اضافه وزن یا چاقی دارند.
چائو موافق است که این دارو‌ها جایگزین خوبی برای کسانی هستند که نمی‌توانند ۵ درصد از وزن بدن خود را در عرض حدود سه ماه پس از ایجاد تغییر در سبک زندگی کاهش دهند.
با این حال، او توصیه می‌کند قبل از روی آوردن به دارو، این رویکرد‌ها را امتحان کنید.
او گفت: بیماران باید مطمئن شوند که روی یک الگوی غذایی سالم، کاهش کالری و همچنین افزایش فعالیت بدنی به عنوان اولین خط تمرکز دارند. مهم است که آن‌ها بدانند، حتی اگر دارو مصرف می‌کنند، این یک راه حل قطعی نیست، آن‌ها همچنان باید در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنند.
منبع: سایت نشنال جئوگرافیک ساینس

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=185610

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.