برخی استان‌ها مقابل ورود مرغ به تهران مقاومت می‌کنند
برخی استان‌ها مقابل ورود مرغ به تهران مقاومت می‌کنند

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی کمالی، سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران در گفتگویی رادیویی در مورد مدیریت تورم و انتظارات تورمی در بازار کالاهای اساسی با بیان اینکه مصرف مرغ در ایران عمدتاً به صورت مرغ گرم است، گفت: با توجه به اینکه در صورت منجمد کردن، از قیمت مرغ کاسته می‌شود لذا مرغداران […]

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی کمالی، سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران در گفتگویی رادیویی در مورد مدیریت تورم و انتظارات تورمی در بازار کالاهای اساسی با بیان اینکه مصرف مرغ در ایران عمدتاً به صورت مرغ گرم است، گفت: با توجه به اینکه در صورت منجمد کردن، از قیمت مرغ کاسته می‌شود لذا مرغداران هم مرغ را منجمد نمی‌کنند و به صورت گرم به بازار عرضه می‌کنند.

وی با بیان اینکه مناسبت‌ها و فصل‌ها بر قیمت مرغ تأثیرگذار است، افزود: مرغداران نزدیک ایام نوروز به دلیل افزایش تقاضا جوجه‌ریزی را طوری تنظیم می‌کنند که نیاز شب عید تأمین شود و لذا همیشه در بهمن ماه شاهد تراکم جوجه‌ریزی و افزایش قیمت هستیم.

سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران با اشاره به افزایش قیمت جوجه طی پنج روز اخیر گفت: قیمت جوجه در روز چهارشنبه به ۴,۲۰۰ تومان رسید.

کمالی همچنین در مورد تأثیر افزایش قیمت نهاده‌ها بر قیمت مرغ نیز این طور توضیح داد: متأسفانه نحوه تأمین و توزیع نهاده‌های دامی به گونه‌ای است که مرغدار مجبور می‌شود نهاده را از بازار آزاد تهیه کند و این روند، هزینه‌های تولید را افزایش داده است.

وی به دلیل دیگر تنش در بازار مرغ اشاره و اظهار کرد: از ابتدای امسال شاهد یک درگیری بین تولیدکنندگان با کارگروه تنظیم بازار بر سر قیمت‌ها بودیم چون معمولاً یک فاصله ۲۵۰۰ تومانی بین قیمت مصوب کارگروه با هزینه‌های تولید وجود دارد.

سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران بر ضرورت ایجاد بازار کاملاً رقابتی تأکید کرد و گفت: هر جا که تعداد تولیدکننده و مصرف کننده زیاد باشد و تأثیر معناداری هم بر بازار نداشته باشند یعنی یک بازار رقابتی شکل گرفته است.

کمالی تصریح کرد: ما از ابتدای سال فقط قیمت گذاری و تهدید کردیم اما بازار در نهایت، کار خودش را کرد و حتی وضع بدتر هم شد و از طرفی برخی استان‌ها هم تصمیم مستقل می‌گیرند و مرغ را وارد تهران نمی‌کنند.

سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران با انتقاد از اینکه دخالت دولت و دستگاه‌های نظارتی همراه با جریان بازار نیست گفت: مشکل عمده امسال ما عدم هماهنگی بین ساختارهای مختلف دولت بود، از طرفی وظایف وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت واگذار شد و از طرف دیگر هم بانک مرکزی برای تأمین ارز هماهنگ نبود و همین باعث عقب ماندن تولید شد.