برش لیزری فلزات چیست و چه مزیت هایی دارد؟
برش لیزری فلزات چیست و چه مزیت هایی دارد؟

استفاده از لیزر در صنعت باعث شده تا کاربردهای نوآورانه ای در تمام بخش ها ایجاد شود. مزایای برش لیزری نسبت به سایر فرآیندها باعث شده است که استفاده از این فرایند طرفداران زیادی داشته باشد. علاوه بر این، این فرآیند جداسازی حرارتی انعطاف پذیر و به صورت خودکار انجام می شود.در برش قطعات ورق، […]

استفاده از لیزر در صنعت باعث شده تا کاربردهای نوآورانه ای در تمام بخش ها ایجاد شود. مزایای برش لیزری نسبت به سایر فرآیندها باعث شده است که استفاده از این فرایند طرفداران زیادی داشته باشد. علاوه بر این، این فرآیند جداسازی حرارتی انعطاف پذیر و به صورت خودکار انجام می شود.
در برش قطعات ورق، برش لیزری به دلیل دقت و سرعت ، یکی از پرکاربردترین روش ها در فرآیندهای بخش صنعتی است. 
در برش ورق و لوله فلزی از لیزر به عنوان ابزار اصلی از طریق یک درایو کاملا رباتیک استفاده می شود. بدین ترتیب فشار مکانیکی و تماس روی مواد از بین رفته و با لیزری که از طریق نازل هدایت می‌شود، برش‌هایی با دقت بسیار بالا ایجاد می ‌شود. با یک سیستم دقیق از آینه ها و یک لنز فوکوس، پرتو نور به سمت سر برش دستگاه هدایت می شود. پس از تماس با سطح قطعه، به آن حرارت می دهد تا ذوب یا بخار شود. پرتو مواد را جدا می کند، بنابراین برش های دقیقی ایجاد می شود.

چه پارامترهایی برای برش لیزری باید در نظر گرفته شوند؟

در برش لیزری متغیرهای مختلفی وجود دارد که بر روند و نتیجه نهایی تأثیر می گذارند از جمله:
– موقعیت و قطر کانون که  شدت پرتو و شکل برش را تعیین می کند.
– قدرت لیزر :  برای غلبه بر نقطه ای که ماده در آن شروع به ذوب شدن می کند، باید انرژی لازم در هر سطح ایجاد شود.
– قطر نازل: شکل و مقدار جت گاز به این پارامتر مهم بستگی دارد.
– حالت عملکرد : به شما اجازه می دهد تا کنترل کنید که لیزر به طور مداوم یا به صورت ضربانی بر روی قطعه اعمال شود.
– سرعت برش : سرعت  با توجه به نوع ماده، ضخامت آن و نوع برش متفاوت خواهد بود.  تناسب برای جلوگیری از ظاهر ناهمواری یا فرورفتگی ضروری است.
– گازها و فشار برش:  گازهای مختلف (مانند دی اکسید کربن، اکسیژن، نیتروژن یا آرگون) از طریق نازل ها با فشار متغیر اعمال می شود.

برش لیزری چگونه کار می کند؟

برش لیزری تکنیکی است که از طریق انرژی حرارتی برای جداسازی قطعات ورق فلز استفاده می شود.
در طول فرآیند برش، پرتو لیزر ، نور را روی نقطه ای از سطح ماده کار متمرکز می کند و دمای آن را تا ذوب شدن یا تبخیر شدن بالا می برد.  هنگامی که پرتو لیزر از سطح عبور کرد، فرآیند برش شروع شده و پرتو لیزر را در نقاطی که مطابق با هندسه انتخاب شده تعیین شده است، هدایت می کند تا مواد کاملاً جدا شوند.
پس از پایان فرآیند برش، از طریق ماشین آلات تخصصی و با تکنولوژی بالا، از گاز تحت فشار (اکسیژن، نیتروژن یاCO2 ) برای استخراج مواد حاصل استفاده می شود.

چه موادی را می توان با لیزر برش داد؟

فناوری برش لیزری پردازش بسیاری از مواد پلاستیکی، نساجی، آلی یا فلزی را ممکن می سازد.
بسته به ماشین آلات مورد استفاده و جنس قطعه، می توان آن را تحت فرآیندهای مختلفی مانند برش، حکاکی، علامت گذاری و غیره قرار داد.
برش لیزری امکان پردازش قطعات ورق فلزی و مواد فلزی مانند موارد زیر را فراهم می سازد:
– ورق های فولادی
– فولاد ضد زنگ
– آلومینیوم
– کروم
– فلزات گرانبها
– فلز رنگ شده
– برنج
– فلز مس
– تیتانیوم

مزایای برش لیزری

از جمله دلایل مزایای برش لیزری در فرآیندهای برش قطعات ورق فلزی در بخش صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– دقت بالا :  برش لیزری امکان برش اشکال هندسی مختلف مانند برش نامنظم، ظریف یا با خطوط پیچیده را می دهد.  این نوع برش برای پیش برش یا پیرایش مواد اضافی مناسب است.
– تطبیق پذیری : از برش لیزری می توان برای جداسازی مواد آلی و معدنی مختلف، از جمله ورق فلز یا موادی که ساخت قطعات با هندسه های مختلف از ورق های فولادی، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم را امکان پذیر می کند، استفاده کرد .
سادگی کار :  فرآیند برش لیزری برای ساخت قطعات نیازی به قالب های برش ندارد و علاوه بر این، امکان تنظیمات سیلوئت را فراهم می کند.
– کارایی زیاد :  پس از استفاده از لیزر، نیازی به انجام پس ‌فرآوری قطعه مانند آب ‌بندی یا سنباده‌کاری نیست، بنابراین باعث صرفه‌جویی در زمان در فرآیند ساخت می ‌شود.

برش لیزری چه کاربردهایی دارد؟

امروزه از برش لیزر در صنایع مختلف از الکترونیک گرفته تا پزشکی، صنایع خودروسازی و هوافضا و غیره استفاده می شود.
یکی از رایج ترین کاربردهای این روش برش فلز (فولاد، آلومینیوم و …) است. اگرچه از لیزر برای برش سرامیک، سیلیکون و سایر فلزات غیر فلزی مانند مقوا نیز استفاده می شود.
شاید یکی از جالب ترین کارایی برش لیزری استفاده از برش لیزر برای جراحی است که در آن لیزر جایگزین اسکالپل می شود. این کار به ویژه در روش هایی که نیاز به دقت بالایی دارند مانند جراحی چشم مفید است.

برای اطلاع از قیمت و یا درخواست خدمات برش لیزر آهن در کرج و خدمات برش لیزر گالوانیزه در تهران ، با پارما لیزر تماس بگیرید.
09121593108  –  www.parmagroup.ir