• امروز : یکشنبه - ۲ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 24 September - 2023

برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل

  • 08 آبان 1401 - 13:27
برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل با رقابت نزدیک بین ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری کنونی و لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری سابق برگزار شده است.
هر دوی آنها سیاستمداران مشهور برزیلی هستند که در میان مردم این کشور طرفدارانی بسیاری دارند.
این رای گیری تعیین می‌کند که آیا این چهارمین دموکراسی بزرگ جهان همچنان سیاست‌های راست گرای افراطی خود را ادامه می‌دهد یا به سیاستگذاری‌های چپگرای لولا داسیلوا باز می‌گردد.
انتظار می‌رود که بیش از ۱۲۰ میلیون برزیلی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند اما به دلیل آنکه این رای گیری به صورت الکترونیکی در حال برگزاری است، نتایج نهایی معمولا ظرف چند ساعت پس از بسته شدن حوزه‌های رای در دسترس خواهد بود که احتمالا اواخر غروب به وقت محلی است.
همچنین در اکثر نظرسنجی‌ها لولا داسیلوا پیشرو است.
چندین ماه بود که به نظر می‌رسید لولا داسیلوا به راحتی می‌تواند پیروز انتخابات ریاست جمهوری باشد اما در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری برزیل که دوم اکتبر ۲۰۲۲ برگزار شد، داسلیوا از میان ۱۱ کاندیدای انتخابات با ۴۸ درصد آرا اول شد و بولسونارو ۴۳ درصد را کسب کرد و نشان داد که نظرسنجی‌ها فقط درباره جایگاه مردمی داسیلوا اغراق کرده‌اند.
بیش از ۱۵۰ میلیون برزیلی واجد شرایط شرکت در این انتخابات هستند اما حدود ۲۰ درصد از رای دهندگان در دور نخست، رای ممتنع دادند.
داسیلوا منتقد اصلی سیاستگذاری‌های بولسونارو در مقابله با کرونا بوده و گفته که رئیس جمهوری برزیل در درمان افراد نیازمند جامعه ناکام بوده است.
وی همچنین بولسونارو را مخالف جنگل‌های بارانی آمازون دانسته و ادله خود را بر این اساس دانسته که او مقام‌های محیط زیستی را از سر راه برداشته و بر از میان برداشتن و نابودی جنگل‌ها اهتمام ورزیده است.
در این میان، بولسونارو چندین ماه پیش از رای گیری مدعی شد که ماشین‌های الکترونیک رای گیری باعث تقلب هستند اما هرگز ادله‌ای برای اثبات این ادعا ارائه نکرد و برخی این گمانه را مطرح کرده‌اند که در صورت نزدیک بودن آرا و شکست بولسونارو، وی از پذیرش شکست خودداری کند.
انتهای پیام

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=185858

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.