بهترین بازی برای تقویت حافظه ( معرفی 4 بازی پرطرفدار )
بهترین بازی برای تقویت حافظه ( معرفی 4 بازی پرطرفدار )

بازی های فکری تخته نرد و شطرنج جز بازی های فکری هستند که از جذابیت خاصی برخوردارند و علاوه ایجاد سرگرمی باعث تقویت حافظه می شوند.

امروزه یکی از دغدغه های زندگی انسانها تقویت حافظه در سنین مختلف به خصوص در بزرگسالی است. یکی از راههای تقویت حافظه انجام فعالیت های سرگرم کننده و بازی کردن در اوقات فراغت است. بازی علاوه بر اینکه عملکرد مغز را تقویت می کند به عنوان فعالیتی مفید و سرگرم کننده در اوقات فراغت به حساب می آید.

فواید بازی کردن برای گروه های سنی مختلف

بازی فعالیتی است که باعث رشد ذهنی و فکری افراد می شود. بازی را می توان به عنوان فعالیتی که تمامی گروه های سنی بدان علاقه دارند دانست و نتایج مثبتی به همراه دارد که در ادامه بدان می پردازیم.

 • بازی کردن فعالیتی است که همراه با ترشح اندورفین است حس بهتری را به انسان می بخشد
 • بازی عملکرد مغز را تقویت می کند و باعث تقویت حافظه می شود
 • بازی به خصوص برای کودکان به رشد خلاقیت آنان کمک می کند
 • بازی باعث ایجاد صمیمیت و شادی در میان اعضای خانواده می شود
 • تقویت قوه تخیل
 • تقویت مهارت های اجتماعی
 • تخلیه هیجانات
 • پیشگیری از آلزایمر و فراموشی
 • کاهش استرس و تنش های عصبی
 • مهارت فردی و اجتماعی
 • بهبود ارتباطات کلامی

معرفی بهترین بازی های فکری برای تقویت حافظه

همه بازی های فکری در یک سطح نیستند و ممکن است نتایجی را که انتظار دارید دریافت نکنید. پس بهتر است با اطلاعات کافی از بازی های فکری استفاده کنید. بازی های فکری را که باعث تقویت حافظه می شوند را می توانید در این بخش مطالعه کنید.

بازی هیجان انگیز تخته نرد

images 1669807004 - بهترین بازی برای تقویت حافظه ( معرفی 4 بازی پرطرفدار )

یکی از بازی‌های بسیار قدیمی و البته جذاب که قدمت آن در ایران به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد باز می‌گردد، بازی تخته نرد است. طراحی صفحه این بازی به شکل مار بوده و دارای ۳۰ مهره با دو عدد تاس می‌باشد. در بازی فوق که آن را می‌توان به‌عنوان بهترین بازی فکری برای تقویت حافظه دانست، بازیکنان بایستی مهره‌ها را در خانه خود جمع‌آوری کرده و سپس آن‌ها را از تخته خارج نمایند. در حقیقت بازیکنی که بتواند در مدت زمان کوتاه‌تری مهره‌های خود را خارج کند، پیروز این بازی خواهد بود.

این بازی با مزیت‌های فراوانی از جمله کاهش استرس، بهبود عملکرد حافظه، کم شدن احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر، تقویت مهارت‌های شناختی و… به همراه است. این بازی همچون سایر بازی های فکری از قوانین خاصی برخوردار است و با یادگیری قوانین تخته نرد می توانید بر این بازی مسلط شوید. برای این منظور بهتر است اصول و قوانین بازی تخته نرد را به صورت عملی به کار ببندید تا علاوه بر گذراندن اوقات فراغت به تقویت حافظه خود نیز کمک کنید.

بازی فکر بکر

شاید شما هم جزء کسانی باشید که با این بازی آشنایی دارید. اگر با بازی جذاب فکر‌بکر آشنایی ندارید، این بخش را حتما بخوانید. در بازی فکر‌بکر افراد بایستی کار رمزگشایی را با موفقیت انجام دهند. مهره‌های رنگی، و میخ‌های راهنما برای حدس رمز که به رنگ سیاه و سفید هستند از ابزارهای این بازی محسوب می‌شوند. بازی فوق دو نفره بوده که یکی از بازیکنان در نقش رمزگذار و بازیکن دیگر نقش رمزگشا را بازی می‌کند. شخصی که در نقش رمزگشا است بایستی بتواند با استفاده از میخ‌های راهنما، رمز بازی را کشف نماید. باتوجه به توضیحاتی که ذکر شد، بازی فکر‌بکر را می‌توان در گروه بهترین بازی فکری برای تقویت حافظه محسوب کرد.

بازی فکری کاتان

بازی فکری کاتان، یک نوع بازی فکری جذاب محسوب می‌شود که اتفاقات آن در جزیره‌ای به همین نام یعنی کاتان اتفاق می‌افتد. این بازی را از آن جهت می‌توان به‌عنوان بهترین بازی فکری برای تقویت حافظه به‌شمار آورد که بازیکنان برای رسیدن به امتیاز پیروزی بایستی از حوادث مختلفی عبور کنند. در این بازی هر بازیکنی که بتواند سریع‌تر به امتیاز ۱۰ برسد، برنده شده است. بد نیست بدانید که بازی نامبرده موفق به کسب جوایز مختلفی در سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ شده است.

بازی فکری شطرنج

images 1669808716 - بهترین بازی برای تقویت حافظه ( معرفی 4 بازی پرطرفدار )

همگی ما با بازی شطرنج آشنایی داریم و بخوبی می‌دانیم که برای موفقیت و پیروز شدن در آن بایستی استراتژی‌های مختلفی را به کار برد. بدون‌شک بازی شطرنج را می‌توان جزء بهترین بازی فکری برای تقویت حافظه برشمرد که برای به چالش کشاندن بخش‌های مختلف مغز، بازی بسیار خوبی به شمار می‌رود. از آن‌جائی که در بازی فوق، روند بازی ثابت نیست لذا بازیکنان باید اطلاعات را برای مدت زمانی طولانی در ذهن خود حفظ نمایند که این امر سبب تقویت ذهن و حافظه در فرد می‌شود.

نتیجه گیری

بازی کردن یکی از راههای موثر در تقویت حافظه است و شامل تمامی گروه های سنی می شود. تخته نرد را می توان به عنوان بهترین بازی فکری برای تقویت حافظه معرفی کرد که به عنوان یک سرگرمی نیز به شمار می آید. تخته نرد تمامی آیتم های لازم یک بازی خوب را داراست و طرفداران خاص خود را دارد.