بیانیه پایانی شورای همکاری خلیج فارس فاقد درک واقع بینانه است
بیانیه پایانی شورای همکاری خلیج فارس فاقد درک واقع بینانه است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امورخارجه ایران، سعید خطیب‌زاده اظهار داشت: بیانیه پایانی این نشست همانند نشست‌های قبلی فاقد درک واقع بینانه از تحولات پیرامونی و در تداوم عناد و فشار سیاسی رژیم سعودی بر سایر کشورهای این شورا است. سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امورخارجه ایران، سعید خطیب‌زاده اظهار داشت: بیانیه پایانی این نشست همانند نشست‌های قبلی فاقد درک واقع بینانه از تحولات پیرامونی و در تداوم عناد و فشار سیاسی رژیم سعودی بر سایر کشورهای این شورا است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه با بیان اینکه برخی اعضای شورا متأثر از فشار رژیم سعودی، همچنان دلباخته پروژه شکست خورده ایران هراسی هستند، این سوال را مطرح کرد که پیگیری این روند اشتباه طی دهه‌های گذشته تاکنون چه دستاوردی برای ثبات و امنیت منطقه‌ای داشته است؟

خطیب‌زاده در ادامه در خصوص رویکرد عربستان سعودی افزود: رژیم عربستان با گروگان گرفتن شورا و اجلاس‌های آن و تحمیل دیدگاه‌های ویرانگر خود، نفرت و خشونت را در منطقه ترویج می‌کند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در واکنش به گزافه‌گویی های نابجای این شورا در خصوص مرتبط ساختن موضوعات غیر مرتبط به برجام و طرح ادعاهایی مضحک، تاکید کرد: همانطور که بارها گفته شده‌است، برجام توافقی میان ایران و اعضا دائم شورای امنیت بعلاوه آلمان بوده که یکبار مذاکره شده و مهر و موم گردیده و همانقدر که موضوعات منطقه ما به کشورهای فرامنطقه ای مرتبط نیست، تلاش رژیم سعودی برای وارد کردن این شورا به موضوعاتی که از اساس به این شورا نامربوط است، بی نتیجه بوده و تنها از این کشور چهره متوهمی نزد جهانیان ترسیم می‌کند.

خطیب زاده افزود: برخی کشورهای شورا با خریدهای کلان نظامی و پذیرش میزبانی پایگاه‌های خارجی و بازکردن پای رژیم صهیونیستی و خیانت به آرمان فلسطین باید پاسخگوی اقدامات خود باشند.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پایان با تاکید مجدد براینکه جزایر سه گانه جز لاینفک حاکمیت و تمامیت ارضی ایران است از کشورهای شورا خواست به جای صدور بیانیه‌های منسوخ شده به واقعیات منطقه توجه کرده و رویکردهای خود را از اتهام زنی‌های بی حاصل به سمت گفتگو و همکاری منطقه‌ای سوق دهند.