• امروز : پنج شنبه - ۳۰ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 18 April - 2024

تامین سلامت ۸۳ میلیون ایرانی عزم ملی می‌خواهد/ نیاز به آگاهی بخشی

  • ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳
تامین سلامت ۸۳ میلیون ایرانی عزم ملی می‌خواهد/ نیاز به آگاهی بخشی

به گزارش خبرنگار مهر، آمارها در حوزه «کم تحرکی» ایرانیان از یک هشدار جدی خبر می‌دهد، هشداری که عدم توجه به آن جز مرگ و میر نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت و سهل انگاری در این خصوص باعث شده طی سال‌های اخیر شاهد وخیم شدن وضعیت سلامت مردم باشیم و ادامه این روند در سال‌های آینده فاجعه‌ای جبران ناپذیر را به دنبال خواهد داشت.

میانگین شیوع کم تحرکی در کشور به ۵۶ درصد رسیده است و در این بین کم تحرکی، عامل ۸۲ درصد از مرگ و میرها در ایران است و به طور حتم این وضعیت متناسب با شیوع ویروس کرونا تشدید می‌شود. این در حالی است که کم تحرکی در بین زنان ۶۴ درصد و سهم کم تحرکی در بین مردان ۴۶ درصد است.

طبق اطلاعات مرکز ملی آمار ایران در سال ۹۶، معادل ۵۱.۱ درصد از مردم ایران فعالیت ورزشی دارند و در مقابل آن ۴۹.۹ درصد مردم کشور اساساً ورزش نمی‌کنند. ممکن است سوال پیش آید این نرخ رشد بیماری و نرخ رشد کم تحرکی چگونه با این ۵۱ درصد همخوانی دارد؟

تحلیل صورت گرفته از سوی فدراسیون ورزش‌های همگانی نشان می‌دهد تنها ۳۵ درصد از ۵۱ درصد از مردمی که ورزش می‌کنند به میزان لازم و کافی ورزش می‌کنند و اگر در مجموع نگاه کنیم تقریباً از جمعیت کل نیز احتمالاً همان ۳۵ درصد هستند که به میزان مناسب از نظر روز و ساعات تعریف شده فعالیت ورزشی دارند که این نوع ورزش‌ها باعث کاهش عوارض کم تحرکی خواهد شد و سلامت را برای آنها به دنبال خواهد داشت.

در عین حال باید اعلام کرد حدود ۶۵ درصد مردم ایران یا ورزش نکرده یا به میزان کافی ورزش نمی‌کنند تا اینگونه بتوانند تاثیرات مثبت خود را در سلامت فردی و اجتماعی کشور نشان دهند. ورزش مناسب برای هر رده سنی متفاوت است، به طور مثال از سوی سازمان بهداشت جهانی اعلام شده است که میزان مناسب ورزش برای افراد بزرگسال ۱۵۰ دقیقه در هفته با شدت متوسط است اما در کودکان روزی یک ساعت بازی توصیه می‌شود، بنابراین متناسب با شرایط سنی در صورتی که شرایط سلامت روح و جسم مدنظر قرار گیرد میزان مناسب ورزش تعریف شده است.

گروه ورزشی خبرگزاری مهر در ادامه پیگیری‌های خود در زمینه نقش ورزش همگانی در سلامت مردم و عبور از سیاه چاله بیماری‌های غیر واگیر گفتگویی با دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی انجام داده است.

فعالیت ورزشی مردم را باید هدفمند کنیم
محمدرضا فروحی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره نقش ورزش همگانی در زندگی روزمره مردم ایران گفت: مردم در چارچوب‌های مختلف فعالیت‌های ورزشی را انجام می‌دهند اما این فعالیت‌های ورزشی هدفمند نیست، اگر بتوانیم فعالیت‌های ورزشی مردم را هدفمند کنیم در چارچوب فدراسیون همگانی قرار خواهد گرفت. اقبال عمومی کم است، باید ایجاد انگیزه کنیم و این ایجاد انگیزه با برگزاری رویدادهای مختلف و آگاهی‌بخشی امکان پذیر است.

نیاز به آگاهی بخش
دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی در ادامه تاکید کرد: در گذشته کار فدراسیون همگانی فقط رویداد محور بود، پیاده روی های خانوادگی برگزار می‌شد و در نهایت یک پراید به عنوان جایزه به آن‌ها تعلق می‌گرفت. باید در کنار برگزاری رویدادهای مختلف، بحث آگاهی‌بخشی را نیز افزایش دهیم. آگاهی‌بخشی باید تا جایی انجام شود که یک شهروند بداند برای سلامتی خود باید روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی انجام دهد. متأسفانه در آگاهی‌بخشی کار کمی صورت گرفته است.

محمدرضا فروحی دبیر فدراسیون ورزشهای همگانی

تحقق هدف با هم افزایی ملی
فروحی با اشاره به فعالیت‌های فدراسیون‌همگانی ادامه داد: در ۶ ماه گذشته با روی کار آمدن ریاست جدید در فدراسیون ورزش‌های همگانی گام‌های خوبی در زمینه آگاهی‌بخشی برداشته شده است. برنامه‌های مستمر خود را در این زمینه ادامه خواهیم داد اما برای تحقق اهداف به یک هم افزایی ملی نیاز داریم. فدراسیون‌های ورزشی در ایران، مخاطب خاص خود را دارند، جامعه آماری آنها مشخص است که در انتها نتایج کار به غرور ملی یعنی کسب مدال المپیک منجر می‌شود. فدراسیون‌های ورزشی تعدادی ورزشکار سازمان یافته در اختیار دارند و همین نقطه تفاوت با فدراسیون ورزش‌های همگانی است. کار فدراسیون ورزشهای همگانی یعنی برنامه ریزی برای سلامتی ۸۳ میلیون ایرانی و همین وظیفه سازمانی را متفاوت می‌کند. از نظر بودجه تفاوتی نداریم و حتی شاید پایین‌تر هم باشیم.

دبیر فدراسیون ورزشهای همگانی اظهار داشت: بحث سلامت ملی باید در اولویت‌ها و سیاست گذاری‌های دولت قرار گیرد. خوشبختانه مجلس وارد کار شده است و در ۱۰ روز گذشته مبلغی حدود ۵ میلیارد تومان را به صورت مستقیم به غیر از بودجه در نظر گرفته سالانه برای فدراسیون ورزش‌های همگانی در نظر گرفت.

جمعیت هدف ۴ میلیون نفری در سال ۱۴۰۰
وی در پاسخ به این سوال که آیا بودجه در نظر گرفته شده کافی است یا خیر گفت: کافی نیست، ما برای سال ۱۴۰۰ جمعیت ۴ میلیون نفری را در نظر گرفته‌ایم تا آنها را سازمان یافته کنیم که ورزش را جزئی از برنامه روزانه خود قرار دهند و برای رسیدن به این هدف به بودجه‌ای بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان نیاز داریم.

فروحی افزود: در کنار بودجه‌های در نظر گرفته شده، بحث هم افزایی ملی را در نظر گرفته‌ایم. برای مثال اگر بودجه ۵۰ میلیارد تومانی را در نظر بگیرند اما ارگان‌هایی مانند آموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت کار و… با فدراسیون ورزشهای همگانی پای کار قرار بگیرند و بار حوزه اقشار خود را به دوش گیرند، می‌توان به هدف رسید.

دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی در پاسخ به این سوال که کدام ارگان پیشگام شده‌اند، گفت: در حال حاضر وزارت کشور، سازمانهای شهرداری و دهیاری‌ها را وارد گردونه فعالیت‌های فدراسیون همگانی کرده است و حدود چهار ماه می‌باشد که این اتفاق رخ داده که قرار است ابتدا شهرهای فعال ایران را با حضور وزارت کشور استارت بزنیم. ۲۸ شهر و شهرداران پای کار آمده است که همه اینها به سلامت مردم بازمی‌گردد.

وی ادامه داد: روز دوشنبه اولین جلسه وبینار شبکه شهرداری‌ها دهداری‌های کشور را خواهیم داشت که در این شبکه رؤسای هیئت‌های استانی شرکت و نمایندگان تام و تام الاختیار مراکز استان‌ها در حوزه ورزش حضور خواهند داشت. برنامه‌ها در سال ۱۴۰۰ ابلاغ می‌شود و از اواخر خرداد اگر کرونا اجازه بدهد رنگ و بوی شهرها تغییر خواهد کرد. البته موازی با این استان‌ها ما در شهرستانها نیز شروع به کار کرده‌ایم.

با هم افزایی از جمعیت هدف عبور خواهیم کرد
فروحی درباره اینکه به غیر از وزارت کشور دیگر با چه ارگان‌هایی وارد مذاکره شده‌اند، گفت: موازی با وزارت کشور با وزارتخانه‌های دیگر نیز وارد عمل شده‌ایم. برای مثال وزارت آموزش و پرورش نیز پای کار است و قرار است طرح‌هایی را نهایی کنیم. در سال گذشته با اکثر ارگان‌های تأثیرگذار وارد عمل شدیم و تفاهم‌نامه‌های امضا کردیم تا برای سال ۱۴۰۰ این برنامه‌ها را اجرایی کنیم که موجب هم‌افزایی می‌شود. زمانی که دانش آموزان، قشر کارگر و غیره پای کار بیایند ما کم‌کم از جمعیت آماری ۴ میلیون نفر در نظر گرفته شده نیز عبور خواهیم کرد.

کارشناس همگانی اظهار داشت: بودجه که هیچگاه تأمین نمی‌شود ولی ما برای نزدیک شدن به اهداف خود این طرح هم افزایی را ادامه خواهیم داد چرا که رهبر معظم انقلاب نیز پیرامون ورزش همگانی و سلامت مردم تاکید داشته‌اند. به همین دلیل توجه به ورزش همگانی را از رئیس جمهور تا وزیر کشور در دستور کار خود قرار داده‌اند اما شرایط مالی کشور نیز برای همه مشخص است. می‌خواهیم با هم افزایی به اهدافمان برسیم. تلاشی در فدراسیون ورزش‌های همگانی آغاز شده که به لطف هم افزایی به جامعه هدف ما در سال ۱۴۰۰ دست خواهیم یافت.

عزم ملی برای سلامت ۸۳ میلیون ایرانی
محمدرضا فروحی در پایان گفتگویش با خبرنگار مهر تاکید کرد: در یک سال گذشته شرایط با قدیم بسیار متفاوت شده است، در گذشته انتظاری از فدراسیون همگانی برای برنامه‌ریزی در حوزه سلامت مردم نبود و به همین دلیل بودجه‌ها بر اساس رویداد محور تعلق می‌گرفت اما در حال حاضر نگاه جدید علمی اضافه شده است که با اعداد و ارقام سر و کار داریم و نشان می‌دهد در این حوزه وضعیت خوبی نداریم. برای کاهش کم تحرکی و بیماری‌های غیر واگیر باید برنامه‌ها بر اساس موارد علمی پیش رود. مسئولان با این نگاه موافق هستند و تلاش خود را می‌کنند. خواهش من از شما به عنوان رسانه این است در اطلاع رسانی صدای فدراسیون ورزش‌های همگانی باشید و آن را به گوش مسئولان برسانید تا عزم ملی نباشد نمی‌توان برای ۸۳ میلیون ایرانی برنامه‌ریزی کرد.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=14741

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.