• امروز : سه شنبه - ۱۵ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Tuesday - 5 March - 2024

تبعات کنار رفتن «بدموقع» داورزنی برای والیبال/ رویدادها روی هوا

  • ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۵
تبعات کنار رفتن «بدموقع» داورزنی برای والیبال/ رویدادها روی هوا

به گزارش خبرنگار مهر، پس از خبرهای ضد و نقیضی که در مورد بازنشستگی محمدرضا داورزنی منتشر شد، بالاخره وزارت ورزش و جوانان با انتشار نامه ای بازنشستگی وی از ابتدای دیماه سالجاری را رسما اعلام کرد. این تصمیم در شرایطی از سوی وزارت ورزش اتخاذ شده که والیبال روزها و ماههای حساسی را پیش رو دارد و تعیین سرپرست برای این فدراسیون می تواند تبعات سنگینی داشته باشد.
بازنشستگی رئیس فدراسیون والیبال در حالی از سوی رسانه ها منتشر شده که هنوز وزارت ورزش واکنش و یا اظهار نظر رسمی در این مورد نداشته و نامه بازنشستگی به محمدرضا داورزنی هم داده نشده است! با این حال به نظر می رسد وزارت ورزش عزمش برای اداره کردن یک فدراسیون دیگر با سرپرست را جزم کرده است.
وزارت ورزش که با خیل عظیم و پرتعداد فدراسیون های با سرپرست مواجه هست و هنوز نتوانسته به وضعیت فدراسیون هایی مثل ژیمناستیک، دوچرخه سواری، سوارکاری، اسکواش و … سروسامان دهد، یک فدراسیون جدید را هم به این مجموعه بی ثبات و آشفته اضافه خواهد کرد. فدراسیونی که پس از چند سال آشفتگی و رفت و آمد روسا و سرپرستان بالاخره با داورزنی به آرامش نسبی رسید و برنامه ریزی برای المپیک ۲۰۲۴ آغاز شده بود.
والیبال به دلیل حضور در لیگ جهانی و رقابت در سطح اول دنیا، شرایط متفاوتی با رشته های دیگر دارد. ضمن این که محمدرضا داورزنی در هیات رئیسه فدراسیون جهانی و کنفدراسیون آسیا عضویت دارد و کنار رفتن او با نامه وزارت ورزش که نهادی دولتی است تبعاتی را برای این رشته به دنبال خواهد داشت.
برای بررسی بیشتر آسیب‌های احتمالی برکناری داورزنی از والیبال ایران، توجه به این محورها ضروری است زیرا در نخستین گام والیبال ایران با تعلیق روبرو خواهد شد.تعلیق والیبال بر اساس اساسنامه ها
داورزنی عضو هیأت رئیسه فدراسیون جهانی و کنفدراسیون والیبال آسیاست و ماه آینده نیز اجلاس آسیای مرکزی با حضور نمایندگان ۱۴ کشور عضور و رئیس و دبیرکل کنفدراسیون والیبال آسیا در ایران برگزار می‌شود، هچنین جلسات هیات رئیسه آسیا و جهان در پیش است که بازتاب کنارگذاشتن داورزنی بدون فراهم کردن مقدمات، ابهاماتی را ایجاد خواهد کرد.
ذکر این نکته هم ضروری است که حداقل تا پایان سال ۲۰۲۴ عضویت های بین المللی داورزنی محفوظ است و حتی اگر او مسئولیتی در داخل نداشته باشد اما بازهم در عرصه بین المللی حضور خواهد داشت. از سوی دیگر بر اساس اساسنامه فدراسیونهای ورزشی و قانون جهانی والیبال دولت‌ها حق دخالت در امور فدراسیون ها را ندارند و اگر فدراسیون جهانی از این موضوع مطلع شود، شرایط برای والیبال ایران آشفته خواهد شد.
اهمیت حضور در مسابقات با توجه به قوانین جدید رده‌بندی
صرف نظر از تعلیق، دوران سرپرستی و تغییر اگر هم تعلیقی همراه نداشته باشد، قطعا زیانبار است و اکثر رشته های ورزشی ایران از جمله والیبال زهر آن را چشیده اند. همین چهار سال پیش والیبال ایران در دوره سرپرستی و تغییر بدترین نتایج جهانی را رقم زد و حتی از انتخابی المپیک توکیو هم ناکام برگشت. این فقط به دلیل ایجاد عدم ثبات و تغییراتی بود که مطابق با منطق جاری والیبال انجام نشده بود. سرانجام داورزنی به والیبال برگشت و با بازگشت ثبات به این رشته ایران از منطقه آسیا به المپیک راه یافت و رفته رفته طی سه سال گذشته شرایط برای انجام تازه ها و برنامه ریزی های آینده بهبود یافت.
اما بی ثباتی و تغییرات نسنجیده کنونی می تواند تبعات سنگینی را رقم بزند. چرا که حالا فرمول رده بندی جهانی تغییر کرده و تک تک نتایج تیم‌ها بلافاصله پس از بازی در این رده بندی لحاظ می شوند که می توانند سقوط آزاد یک کشور را به همراه داشته باشند. رده بندی ای که یکی از ملاک های حضور در مسابقات جهانی و المپیک است و حالا برای ایران متزلزل به یک غول عجیب و غریب شکست ناپذیر بدل می شود.مسابقات مهم لیگ ملت‌ها
مرحله مقدماتی مسابقات والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۲۳ در گروه مردان با حضور ۱۶ تیم از جمله ایران از ۱۶ خرداد سال ۱۴۰۲ آغاز می شود و مردان والیبال ایران در ژاپن، هلند و آمریکا به میدان می‌روند. معمولا برنامه ریزی برای این مسابقات فشرده از ماه‌ها قبل شروع می شود و فدراسیون والیبال در حال حاضر برای ویزای آمریکا اقدام کرده است تا در هفته سوم و پایانی مرحله مقدماتی لیگ ملت‌ها ۲۰۲۳ (۱۳ تا ۱۸ تیرماه) در شهر آناهایم آمریکا به میدان برود. هر نوع تغییر در راس فدراسیون والیبال این برنامه ریزی را نیز دچار مشکل می‌کند و حضور تیم ملی والیبال مردان ایران در این رقابت‌های مهم که در رده بندی جهانی نیز تاثیر زیادی دارد به چالش خواهد کشید.بازی‌های انتخابی المپیک
حضور در بازی‌های المپیک ویترین افتخارات ورزش هر کشور است و والیبال ایران از سال ۲۰۱۶ و بعد از ۵۲ سال موفق به کسب سهمیه این رویداد مهم جهان شد و قرار گرفتن در بین تیم‌های اول تا چهارم از جمله آرمان‌های والیبال برای بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس است که برای رسیدن به این هدف بعد از المپیک توکیو برنامه ریزی شروع شده است.
فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) نحوه صعود ۲۴ تیم‌ (۱۲ تیم مردان و ۱۲ تیم زنان) به مسابقات والیبال سالنی المپیک ۲۰۲۴ پاریس را مشخص کرده است و تیم ملی ایران در مسابقات انتخابی که سال آینده برگزار خواهد شد به دنبال کسب سهمیه المپیک پاریس است. بر این اساس، شش سهمیه المپیک پاریس در هر گروه مردان و زنان در مسابقات انتخابی المپیک تعیین خواهند شد که این رقابت‌ها برای مردان مهرماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.
در مسابقات والیبال انتخابی المپیک پاریس ۲۴ تیم برتر بر اساس آخرین رده‌بندی جهانی سال ۲۰۲۲ میلادی که برای مردان (۲۱ شهریور) و برای زنان (۲۵ مهر) امسال است، در سه گروه هشت تیمی به صورت دوره‌ای به مصاف یکدیگر خواهند رفت و دو تیم برتر هر گروه سهمیه المپیک کسب خواهند کرد.
در این زمینه باید نگران رده بندی تیم ایران باشیم زیرا اگر نماینده کشورمان به دلیل تعلیق فدراسیون والیبال در لیگ ملت‌ها حضور نیابد و یا به دلیل تغییرات مدیریتی حضور موفقی در لیگ ملت ها ۲۰۲۳ نداشته باشد، برای کسب سهمیه المپیک نیز دچار چالش خواهد شد.تاثیرات حضور در هیات رئیسه فدراسیون جهانی
تحریم‌های ظالمانه علیه ایران برای ورزش کشورمان از جمله والیبال نیز مشکلات عدیده ای را در سال‌های اخیر ایجاد کرده است و داورزنی با نفوذ خود در هیات رئیسه فدراسیون جهانی، همچنین به عنوان عضو کمیته مالی فدراسیون جهانی به دفعات مشکلات پیش روی والیبال در این زمینه را حل کرده است تا ایرانِ بی‌تراکنش همچنان مقبول و منظور نظر جامعه جهانی والیبال باشد. اما پس از این تغییرات چه بر سر ایران می آید؟ تجربه تغییرات قبلی نشان داد که موفق نخواهد بود.چالش بزرگ از دست دادن حامیان مالی
فدراسیون والیبال از نظر بودجه وابسته به وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نیست و نگرانی برای چند سال آینده هم در زمینه تامین مالی ندارد زیرا با توجه به حضور در رویدادهای مهم جهان قرارداد با حامیان برزگ مالی دارد. هزینه اعزام تیم‌های ملی مردان و زنان ایران به ۱۶ رویداد سال ۱۴۰۱ بیش از ۷۰ میلیارد تومان تخمین زده شده که فدراسیون با همکاری حامیان مالی آن را تامین کرده است.
یکی از چالش های مهم برکناری داورزنی مشکلات مالی است زیرا اگر والیبال ایران تعلیق شود یا تحت تاثیر نتایج بد امکان حضور در رویدادهای سطح یک دنیا را از دست بدهد و یا در رده بندی سقوط کند، حامیان مالی خود را نیز از دست خواهد داد. چالش بزرگی که همین چهار سال پیش برخی می خواستند مشکلات کلان مالی والیبال را با بن خرید! حل کنند! ۲۲ رویداد پیش رو و میزبانی قهرمانی مردان آسیا
حضور ایران در رقابت‌های بین المللی والیبال سال ۲۰۲۳ از ۲۷ فروردین سال آینده با مسابقات قهرمانی باشگاه‌های زنان قاره کهن آغاز می‌شود و ۱۶ مهر با معرفی شش تیم راه یافته به المپیک پاریس ۲۰۲۴ خاتمه می یابد. والیبال سالنی با ۹ رویداد و ساحلی با چهار تورنمنت در مجموع ۱۳ دوره مسابقات سال ۲۰۲۳ کنفدراسیون والیبال آسیا سهم دارند.
والیبال ایران علاوه بر رویدادی های آسیایی در سال آینده باید در رویدادهای مهم و حساس جهانی از جمله لیگ ملت‌ها ۲۰۲۳، قهرمانی نوجوانان و جوانان پسر جهان، انتخابی المپیک مردان، قهرمانی باشگاه‌های جهان و قهرمانی والیبال ساحلی جهان شرکت کند.
در این بین، رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال با توجه به اهمیت رده‌بندی فدراسیون جهانی و مسابقات انتخابی المپیک از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در مجموع با توجه به میزبانی ایران در مسابقات قهرمانی مردان آسیا و همچنین بازی‌های آسیایی، سالی حساس و سرنوشت ساز برای والیبال ایران رقم خواهد زد.
یکی دیگر از چالش‌های پیش رو میزبانی شایسته در رقابت‌های قهرمانی مردان آسیا در سال ۲۰۲۳ است که والیبال ایران باید همچون دیگر دوره‌های میزبانی سربلند بیرون بیاید. سال ۲۰۱۹ ایران در دوران بی ثباتی و تغییر میزبان این رقابت ها بود و شاهد عجیب و غریب ترین اتفاقات بودیم. سال آینده چه می شود؟

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=187864

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.