تحلیل «کارخانه» از فینال لیگ برتر والیبال/ ارومیه ۱۰متر جلوتر است
تحلیل «کارخانه» از فینال لیگ برتر والیبال/ ارومیه ۱۰متر جلوتر است

به گزارش مهر، در بازی نخست فینال سی و چهارمین دوره رقابت‌های لیگ برتر والیبال، روز جمعه تیم شهرداری ارومیه از سد فولاد سیرجان گذشت و روز یکشنبه دو تیم از ساعت ۱۶ در بازی دوم مقابل هم قرار خواهند گرفت. مصطفی کارخانه کارشناس والیبال ایران در گفتگو با مهر درباره بازی نخست فینال رقابت‌های […]

به گزارش مهر، در بازی نخست فینال سی و چهارمین دوره رقابت‌های لیگ برتر والیبال، روز جمعه تیم شهرداری ارومیه از سد فولاد سیرجان گذشت و روز یکشنبه دو تیم از ساعت ۱۶ در بازی دوم مقابل هم قرار خواهند گرفت.

مصطفی کارخانه کارشناس والیبال ایران در گفتگو با مهر درباره بازی نخست فینال رقابت‌های لیگ برتر والیبال گفت: بازی خوبی بود هر دو تیم نسبت با بازی‌های گذشته خود افت داشتند و این طبیعی است چرا که استرس فینال بر مسابقه حاکم است. تیم شهرداری ارومیه بازیکنان تاثیر گذار بیشتری در مقایسه با تیم سیرجان دارد. تیم شهرداری ارومیه در ست پنجم با نتیجه ۶ بر یک از حریف عقب بود اما توانست امتیازهای از دست رفته را جبران و پیروز بازی شود که این شاهکار است.

وی ادامه داد: سیرجان در حالی که ست پنجم با نتیجه ۶ بر یک از حریف پیش بود باید بازی را مدیریت و نتیجه را حفظ می‌کرد در کل بازی قشنگی بود. تیم شهرداری ارومیه شانس پیروزی سه بر یک را داشت. هر دو تیم بازیکنان شاخصی دارند و جزو تیم‌های خوب لیگ برتر به شمار می‌رفتند. ارومیه از نظر بازیکن دستش در مقایسه با تیم سیرجان بیشتر باز بود.

کارشناس والیبال تاکید کرد: سیرجان رضی پور را به دلیل آسیب دیدگی در اختیار ندارد و تیم شهرداری ارومیه در حین بازی مسعود غلامی را از دست داد. کفه ترازو به سمت تیم شهرداری ارومیه سنگین‌تر است و مهره‌های تصویری تاثیر گذار بیشتری دارد. میثم صالحی، پوریا یلی و محمد طاهر وادی بازیکنان خوبی هستند. وادی پاسوری است که روز به روز پخته‌تر می‌شود و حضرت‌پور نیز دریافت‌های بسیاری داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر عملکرد قاسم کارخانه و نقش تاثیرگذار او، گفت: چون پسرم است نمی‌خواهم از او تعریف کنم اما اگر قاسم نبود شاید ارومیه به مرحله فینال صعود نمی‌کرد! تعویض پیمان اکبری جواب داد و او عملکردی عالی داشت.

کارخانه اظهار داشت: عملکرد پیمان اکبری و محمدرضا تندروان عالی است، عظیم جزیده، رحمان محمدی راد و بهروز عطایی نیز جز مربیان خوب والیبال ایران به شمار می‌روند و باید از آنها حمایت شود اینها سرمایه‌های ملی هستند. پس از هر مسابقه با آنها تماس می‌گیرم و به آنها خسته نباشید می‌گویم. باید اتحاد را حفظ کنیم و حرمت‌ها نگه داشته شود. نقدها نیز باید منصفانه بیان شود، با ۶۳ سال سن و در حالی که از این نفرات بزرگ‌تر هستم اما با آنها تماس می‌گیرم و به آنها خسته نباشید می‌گویم. کاش در دوران جوانی من نیز پس از مسابقات کسی با من تماس می‌گرفت.

وی افزود: رقابت‌های لیگ برتر امسال بسیار پر فشار و سخت بود. استرس کرونا نیز بر آن حاکم بود. والیبال و مربیان ایران در حال رشد هستند. شاید در گذشته یک یا دو تیم برای قهرمانی بسته می‌شدند اما امسال همه تیم‌های مدعی قهرمانی بودند و پیش‌بینی قهرمان کار سختی است.

کارخانه در پاسخ به این سوال که کدام تیم شانس بیشتری برای قهرمانی دارد گفت: تیم شهرداری ارومیه از نظر روانی ۵۰ درصد جلوتر از تیم سیرجان است. ارومیه مانند یک دونده دو ۱۰۰ متر می‌باشد که حداقل ۱۰ متر از حریف خود جلوتر است. تیم سیرجان نیز توانایی‌های خود را دارد شاید در بازی نخست فینال سیرجان تاثیرگذاری کمتری داشت و آنها توسط تیم ارومیه به خوبی آنالیز شده بودند و مهره‌های کلیدی سیرجان بسته شده بود. در واقع می‌توان گفت روز خوب ارومیه و روز بد سیرجان بود. قدرت تیمی تیم سیرجان بالا است اما در شرایطی که بازی ۶ بر یک پیش افتاده را واگذار می‌کنند کمی جالب است.

وی درباره پیش‌بینی از بازی دوم گفت: پیمان اکبری مربی باهوش و زرنگی است و شاید اجازه ندهد که بازی به رقابت سوم کشیده شود مگر اینکه تیم سیرجان انتحاری بازی کند و ضعف‌های روز نخست فینال را جبران کند. سیرجان کار سختی در پیش دارد اما کافی است که روز خوب سیرجان باشد و با استرس کمتری بازی کند. زمانی که استاندار ارومیه در سالن حاضر می‌شود حکایت از علاقه این شهر به والیبال و جدی بودن کار دارد. بازی نخست فینال روز خوب ارومیه بود و آنها بازی را مدیریت کردند. علاقه زیادی به تیم ارومیه دارم یک سال در آنجا کار کردم و مشکلی نبود اکبری نیز از مربیان ارزشمند است و بازیکنان خوبی در اختیار دارد هزینه بسیاری برای این تیم شده است.

کارخانه در پایان گفت: سیرجان نیز تیم خوبی است که تیم‌های بزرگ سایپا و سپاهان را در مرحله پلی آف حذف کرد. هر دو تیم شایستگی قهرمانی را دارند و بازی‌های ارزشمندی را به نمایش گذاشته‌اند.