تزریق نانو به تار و پود پارچه/ افزایش ماندگاری خواص روی نسوج
تزریق نانو به تار و پود پارچه/ افزایش ماندگاری خواص روی نسوج

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، یک تولیدکننده پارچه‌های آنتی باکتریال با ایده ای فناورانه برای نانویی کردن منسوجات، به جای آغشته کردن سطح پارچه به مواد نانویی، مواد نانویی را به تار و پود پارچه وارد کرده و از این طریق مشکل از بین رفتن خاصیت نانویی منسوجات با گذشت زمان […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، یک تولیدکننده پارچه‌های آنتی باکتریال با ایده ای فناورانه برای نانویی کردن منسوجات، به جای آغشته کردن سطح پارچه به مواد نانویی، مواد نانویی را به تار و پود پارچه وارد کرده و از این طریق مشکل از بین رفتن خاصیت نانویی منسوجات با گذشت زمان و در اثر تماس با سطوح را رفع کرده است.
پارچه‌های اسپان‌باند یا بافته نشده کاربردهای متعددی از جمله ساخت تجهیزات پزشکی و آرایشی بهداشتی دارند. در صورتی که لازم باشد از این پارچه‌ها در حوزه پزشکی استفاده شوند باید ضدمیکروبی شوند، در نتیجه سطح پارچه به مواد آنتی‌باکتریال آغشته می‌شود.
یک شرکت دانش بنیان به جای استفاده از مواد شیمیایی آنتی‌باکتریال، اقدام به تولید مواد آنتی باکتریال به روشی سبز و با استفاده از پوست مرکبات کرده است.
امیرحسین بختیاری، مدیرعامل شرکت گفت: ما اقدام به تولید نانوذراتی کردیم که علاوه براین که سازگار با محیط‌زیست است، حساسیت، سمی بودن و تحریک‌پذیری را به حداقل می‌رساند.
وی ادامه داد: زمانی که بعد از تولید یک محصول، محصول نانویی می‌شود، تولید کننده باید سطح بیرونی محصول را به مواد نانویی آغشته کند که بعد از مدتی در اثر تماس با محیط اطراف این نانومواد از سطح جدا می‌شوند. کاری که ما انجام دادیم این است که موادنانویی را وارد تار و پود پارچه کردیم، در واقع دیگر مشکل از بین رفتن نانومواد را نداریم.
بختیاری خاطر نشان کرد: این راهبرد باعث افزایش ماندگاری خواص نانومواد در پارچه می‌شود. آزمایش‌های انجام شده دو سال ماندگاری خواص نانومواد در این پارچه‌ها را تایید کرده است. البته ما مدعی هستیم که بیش از دو سال ماندگاری داریم اما مجوز برای دو سال ماندگاری صادر شده است. نانوذرات استفاده شده در این فناوری را نیز تولید می‌کنیم و بی‌نیاز از واردات هستیم. به همین دلیل قیمت تمام شده نانوذرات به نصف میزان وارداتی کاهش یافته است.
به گفته وی، این شرکت به دنبال صادرات به غرب آسیا است. برخی از مواد مورد استفاده در این شرکت، پیش از این خارج وارد می‌شد که در حال حاضر شرکت در این بخش به خودکفایی رسیده است.