تفاوت قفسه بندی راک کفپوش دار سبک و سنگین با تمام جزئیات
تفاوت قفسه بندی راک کفپوش دار سبک و سنگین با تمام جزئیات

قفسه بندی راک کفپوش دار سبک و سنگین از کاربردی ترین انواع سیستم های قفسه بندی در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی میباشند. این دو نوع قفسه علیرغم اینکه شباهت های زیادی با هم دارند، در برخی از ویژگی ها متفاوت بوده و به همین دلیل کاربرد آنها ممکن است کمی با هم فرق […]

قفسه بندی راک کفپوش دار سبک و سنگین از کاربردی ترین انواع سیستم های قفسه بندی در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی میباشند. این دو نوع قفسه علیرغم اینکه شباهت های زیادی با هم دارند، در برخی از ویژگی ها متفاوت بوده و به همین دلیل کاربرد آنها ممکن است کمی با هم فرق داشته باشد. در ادامه به چند مورد از مهم ترین تفاوت های قفسه بندی راک کفپوش دار سبک و سنگین اشاره خواهیم داشت.

قفسه بندی راک کفپوش دار سبک چیست؟

قفسه بندی راک کفپوش دار سبک یا لانگ اسپن (long span) یکی از زیرمجموعه های قفسه های فلزی می باشد که روی زمین کاملا ثابت شده و برای نگهداری کالاهای سبک مورد استفاده قرار میگیرند. این قفسه ها دارای کفپوش های فلزی بوده و بین طبقات آن پله های مقاوم در نظر گرفته شده اند. بر اساس این ساختار، حمل و جا به جایی و چیدمان کالاها در قفسه بندی راک کفپوش دار سبک انبار توسط نیروی های انسانی و بدون ماشین آلات انجام میشود.

در نصب و اجرای این قفسه ها از اتصالات پیچ و مهره ای فلزی بسیار مقاوم استفاده شده و کاملا روی زمین ثابت میشوند. به همین دلیل تردد انسان بین طبقات با اصول ایمنی سازگار است.

قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین چیست؟

نوع دیگری از قفسه های خانواده راک، نوع کفپوش دار سنگین می باشد. این قفسه ها که با نام های دیگری همچون قفسه بندی پانل راک و بالکی راک نیز شناخته شده هستند، تا 10 متر و به صورت طبقه ای قابل اجرا می باشند. به دلیل استفاده از کفپوش های بسیار مقاوم و قاب و جداره و ستون های ضخیم فلزی، قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین قدرت تحمل بالایی دارند. به همین دلیل در محیط های صنعتی مورد استفاده قرار گرفته و چیدمان کالا توسط انسان قابل اجرا می باشد.

در ساختار این قفسه ها اجزای متعددی همچون قاب، مهاربندهای ضربدری و افقی، کفپوش و بازو مورد استفاده قرار میگیرد. بازوهای استفاده شده در قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین از نوع رولفرم با کلیپ سه ناخنه و چهار ناخنه و همچنین بازوی قوطی استاندارد می باشند.

images 1663567045 - تفاوت قفسه بندی راک کفپوش دار سبک و سنگین با تمام جزئیات

تفاوت قفسه بندی راک کفپوشدار سبک و سنگین از نظر ارتفاع

علیرغم اینکه هر دو نوع قفسه بندی انبار فوق از نظر ساختار شبیه به هم هستند، اما در جزئیات با هم کمی فرق دارند. یکی از تفاوت های قفسه بندی راک کفپوش دار سبک و سنگین، در ارتفاع سازه های آنها می باشد. با توجه به اینکه قفسه های پانل راک دارای استقامت بالای هستند، به همین دلیل می توان تعداد طبقات آنها را تا حد زیادی افزایش داد. این قفسه ها تا ارتفاع 10 متر قابل اجرا بوده و متناسب با نوع کالا و ابعاد آنها می توان ارتفاع هر طبقه را افزایش یا کاهش داد.

این در حالیست که در قفسه بندی کفپوش دار سبک ارتفاع تنها تا 650 سانتی متر قابل افزایش می باشد. دقت داشته باشید که کفپوش های لانگ اسپن قدرت تحمل کمی داشته و امکان افزایش بیش از اندازه ارتفاع و تعداد طبقات در آنها وجود ندارد.

تفاوت قفسه بندی راک کفپوشدار سبک و سنگین از نظر قدرت تحمل

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در انتخاب قفسه بندی انبار، توجه به میزان قدرت تحمل آنها می باشد. یکی از تفاوت های اصلی قفسه بندی راک کفپوش دار سبک و سنگین در میزان قدرت تحمل آنها می باشد. به دلیل ضخامت قاب، بازو و ستون و سایر قطعات در قفسه های پانل راک، در هر طبقه قادر به تحمل وزن 600 کیلوگرم در هر متر مربع می باشند. دهانه این قفسه تا 20000 کیلوگرم قدرت تحمل دارند. در قفسه های راک کفپوش دار سبک میزان تحمل وزن در هر طبقه  500 کیلوگرم بوده و در دهانه تا 8000 کیلوگرم می توانند وزن را تحمل کنند.

بر همین اساس می توان گفت، قفسه های لانگ اسپن در انبارهایی مورد استفاده قرار میگیرند که تعداد کالاها و وزن آنها کم باشند. در مقابل، قفسه های کفپوش دار سنگین یا پانل راک در انبارهای صنعتی مورد استفاده قرار گرفته و تعداد زیادی کالا را اپراتورهای انسانی می توانند در آنها قرار دهند.

تفاوت عمق و دهانه قفسه بندی لانگ اسپن و پانل راک

از دیگر تفاوت هایی که در ساختار دو قفسه پانل راک و لانگ اسپن قابل مشاهده می باشد، اندازه دهانه و عمق آنها می باشد. در طراحی قفسه های پانل راک اندازه دهانه 117 تا 270 سانتی متر در نظر گرفته شده و عمق این قفسه ها 80 الی 110 سانتی متر می باشد. در قفسه های لانگ اسپن یا کفپوش دار سبک دهانه 117 الی 232 سانتی متر و عمق 60 الی 100 سانتی متر می باشد. با توجه به محدویت های موجود در عمق و دهانه، نوع کالاهایی که در هر یک از این قفسه ها قرار میگیرند نیز با هم فرق دارند.

برای چیدمان کالاهای بزرگ با وزن سبک و متوسط که انسان بتواند آنها را جا به جا کند، قفسه های پانل راک مورد استفاده قرار میگیرند. البته در قفسه های پانل راک امکان جا به جایی کالا با چرخ دستی نیز وجود دارد و به همین دلیل وزن متوسط و نیمه سنگین کالا برای این سازه ها قابل قبول هستند.

images 1663567083 - تفاوت قفسه بندی راک کفپوش دار سبک و سنگین با تمام جزئیات

تفاوت قیمت قفسه راک کفپوشدار سنگین و سبک

علاوه بر موارد فوق، یکی دیگر از تفاوت های قفسه بندی راک کفپوش دار سبک و سنگین در قیمت آنها می باشد. هر دو نوع این قفسه ها فلزی می باشند و میزان ضخامت ورق های به کار رفته در آنها با هم فرق دارد. در قفسه های پانل راک نه تنها قاب و ستون و بازوها محکم تر هستند، بلکه کفپوش ها نیز ضخامت بیشتری دارند. به همین دلیل قیمت آنها از قفسه های راک کفپوش دار سبک گران تر است. علاوه براین، ارتفاع قفسه های کفپوش دار سنگین از نوع سبک بیشتر بوده و به همین دلیل ساخت آنها نیز زمان بر بوده و فلز بیشتری نیاز دارد و در نهایت بر گران تر شدن سازه تاثیرگذار خواهد بود.

نتیجه گیری

بر اساس آنچه در طول متن اشاره شد، حال سوال این است که قفسه بندی راک کفپوش دار سبک بهتر است یا سنگین؟ واقعیت این است که این دو نوع قفسه هر دو ساختار استانداردی دارند و باید بر اساس شرایط محیط، نوع و اندازه و ابعاد کالاها در نهایت گزینه مناسب را انتخاب نمایید.

اگر در انتخاب قفسه های راک کفپوش دار سبک و سنگین تردید و ابهام دارید، قبل از خرید بهتر است با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. انبار تجهیز آسیا علاوه بر طراحی، تولید و ساخت انواع قفسه بندی انبار کفپوش دار سبک و سنگین، ابتدا محیط را بررسی و سپس با در نظر گرفتن ویژگی های هر یک از قفسه ها گزینه ایده آل را ارائه می دهد. جهت آشنایی با خدمات این مجموعه می توانید نام انبار تجهیز آسیا را در اینترنت جستجو یا با شماره 026-36109773 تماس بگیرید.