توسعه و تولید نسل جدید باتری‌ها در دستور کار دانش‌بنیان‌ها قرار گرفت
توسعه و تولید نسل جدید باتری‌ها در دستور کار دانش‌بنیان‌ها قرار گرفت

به گزارش ایسنا، سجاد مهرابی، مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه نسل جدید باتری‌ها با فناوری فلز هوا، محصولی پیچیده و پیشرفته است، گفت: یکی از شاخص‌های کلیدی باتری‌های فلز هوا مداومت انرژی است، از سوی دیگر این نوع باتری‌ها انرژی زیادی نیز تولید می‌کنند، بنابراین در وسایلی به کار گرفته می‌شوند که به انرژی […]

به گزارش ایسنا، سجاد مهرابی، مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه نسل جدید باتری‌ها با فناوری فلز هوا، محصولی پیچیده و پیشرفته است، گفت: یکی از شاخص‌های کلیدی باتری‌های فلز هوا مداومت انرژی است، از سوی دیگر این نوع باتری‌ها انرژی زیادی نیز تولید می‌کنند، بنابراین در وسایلی به کار گرفته می‌شوند که به انرژی زیاد و مداوم نیاز است.

وی با اشاره به تولیدات انواع مواد اولیه باتری توسط بخش‌های دولتی و خصولتی در کشور، شرایط رقابت در مسیر تجاری‌سازی محصول خود را پرچالش توصیف کرد و گفت: مسئولان با حمایت از این محصول ایران‌ساخت امکان رقابت بخش خصوصی با محصولات مشابه دولتی و خصولتی را برای محصولات تولید داخل فراهم می‌کنند.

مهرابی، باتری‌های فلز هوا را دارای کاربردهای بسیار گسترده‌ای در صنایع مختلف دانست و ادامه داد: این باتری‌ها در دنیا به مرحله تجاری‌سازی نرسیده‌اند و در حال حاضر تنها موردی که از این محصول به دلیل مداومت انرژی، نبود خطرات جانبی، قیمت تمام شده پایین و یک‌بارمصرف بودن استفاده می‌شود، در سمعک است.

مدیر عامل این شرکت با بیان اینکه ما در این شرکت اقدام به توسعه این باتری‌ها کرده‌ایم، یادآور شد: تأمین انرژی در دکل‌های مخابراتی و صنایع مختلف، جایگزین مناسب سیستم‌های UPS، به‌عنوان باتری در وسایل نقلیه الکتریکی، سیستم روشنایی اضطراری، تفریحات زیرآبی، تجهیزات پزشکی و نظامی برخی بخش‌هایی هستند که این باتری کاربرد دارد.

وی اضافه کرد: باتری فلز هوا مزیت‌های زیادی ازجمله توان تولید انرژی بیشتر تا ۵ برابر نسبت به باتری‌های لیتیومی و تا ۴۰ برابر نسبت به باتری‌های سرب اسیدی، ایمنی بالا، مخرب نبودن برای محیط‌زیست، شارژ شدن سریع و قابلیت انعطاف در طراحی را دارد. در ساخت این باتری‌ها از اسیدها استفاده نمی‌شود و این موضوع هم جزو دیگر مزیت‌های آن محسوب می‌شود، همچنین بخشی از باتری به بیرون از فضای سلول منتقل شده و این موضوع باعث می‌شود تا محدودیتی در کاتد باتری‌های فلز هوا به وجود نیاید.

به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، مهرابی با بیان اینکه این شرکت اجزای باتری فلز هوا از قبیل انواع نانو ذرات رسانای کربنی، کاتالیست منگنز و غشاهای مختلف عبور گاز را با کیفیت بسیار بالا می‌سازد، اظهار کرد: همه باتری‌ها برای اینکه بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند، باید از کاتالیست استفاده کنند. کاتالیست منگنز نه‌تنها در باتری‌سازی بلکه در کشاورزی، تصفیه آب، رنگ‌سازی و صنایع مختلف دیگر کاربرد دارد، سالیانه در حوزه باتری از این ماده ۵۰۰ هزار تن مصرف می‌شود و تولید این ماده می‌تواند در کنار تحول بزرگ، صرفه‌جویی ارزی بسیار بالایی به همراه داشته باشد.

به گفته وی، باتری‌های فلز هوا یا به‌طورکلی پیل‌های سوختی که فرایند گازی در آن‌ها انجام می‌شود، نیازمند یک غشا هستند، بیش از ۴۰ پارامتر در کیفیت این غشاء مؤثرند و ساخت آن‌ها بسیار پیچیده است.

انتهای پیام

منبع