جزایر سلیمان کشتی گارد ساحلی آمریکا را به بنادرش راه نداد
جزایر سلیمان کشتی گارد ساحلی آمریکا را به بنادرش راه نداد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آکسیوس، جزایر سلیمان در ماه آوریل یک معاهده امنیتی با چین امضا کرد، اقدامی که آمریکا و استرالیا می‌گویند ممکن است به پکن اجازه دهد تا نیروهای امنیتی‌اش را در جزایر سلیمان مستقر کرده یا حتی یک پایگاه نیروی دریایی برپا کند. آمریکا و استرالیا تلاش زیادی برای […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آکسیوس، جزایر سلیمان در ماه آوریل یک معاهده امنیتی با چین امضا کرد، اقدامی که آمریکا و استرالیا می‌گویند ممکن است به پکن اجازه دهد تا نیروهای امنیتی‌اش را در جزایر سلیمان مستقر کرده یا حتی یک پایگاه نیروی دریایی برپا کند. آمریکا و استرالیا تلاش زیادی برای کسب دوباره نفوذ در این کشور انجام دادند، تلاش‌هایی که موفقیت چندانی در پی نداشته است.
گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت آمریکا از جزایر سلیمان خواسته تا یک کشتی گارد ساحلی آمریکا با نام «الیور هنری» مستقر در گوام، در یکی از بنادر «هونیارا» در ۲۳ ماه اوت توقف داشته باشد، اما هیچ پاسخی دریافت نکرد.
یک سخنگوی گارد ساحلی آمریکا گفت: ما به حق حاکمیت شرکای خارجی خود احترام گذاشته و به فرصت‌های آتی برای تعامل با جزایر سلیمان چشم داریم.
اما جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه کاخ سفید از این تصمیم «تاسف‌بار» ناامید شده است، گفت: ما به وضوح شاهد تلاش‌های چین برای زورگویی و ارعاب ملت‌های منطقه هند-آرام برای به دست‌گیری امورشان و خدمت به منافع امنیت ملی خودخواهانه چین هستیم.
انتهای پیام