حذف لیگ قهرمانان و تولد مسابقات جدید در آسیا با انقلاب AFC
حذف لیگ قهرمانان و تولد مسابقات جدید در آسیا با انقلاب AFC

به گزارش خبرنگار مهر، کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز جمعه با انتشار اطلاعیه‌ای از تغییرات گسترده در مسابقات باشگاهی این قاره خبر داد. بزرگترین تغییر مربوط به حذف دو رقابت لیگ قهرمانان آسیا و AFC کاپ است. براساس اعلام کنفدراسیون آسیا مسابقات باشگاهی قرار است از فصل ۲۰۲۵-۲۰۲۴ در سه سطح دیگر برگزار شود. بر این […]

به گزارش خبرنگار مهر، کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز جمعه با انتشار اطلاعیه‌ای از تغییرات گسترده در مسابقات باشگاهی این قاره خبر داد.
بزرگترین تغییر مربوط به حذف دو رقابت لیگ قهرمانان آسیا و AFC کاپ است. براساس اعلام کنفدراسیون آسیا مسابقات باشگاهی قرار است از فصل ۲۰۲۵-۲۰۲۴ در سه سطح دیگر برگزار شود.
بر این اساس در سراسر قاره آسیا ۷۶ باشگاه با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
سطح اول:
در این سطح ۲۴ باشگاه حاضر خواهند بود که ۱۲ تیم در شرق و ۱۲ تیم در غرب آسیا با هم به شکل مسابقات لیگ، رقابت می‌کنند. هر باشگاه ۴ بازی خانگی و ۴ بازی خارج از خانه را انجام خواهد داد.
سطح دوم:
در این سطح ۳۲ باشگاه در ۸ گروه با هم مسابقه خواهند داد. هر گروه شامل ۴ تیم است و مسابقات مرحله گروهی به صورت رفت و برگشت انجام می‌شود و دو تیم برتر از هر گروه به مرحله یک هشتم صعود خواهد کرد.
سطح سوم:
در این سطح ۲۰ باشگاه در قالب ۵ گروه تقسیم شده و به صورت تک بازی با هم رقابت خواهند کرد.
حذف سهمیه بازیکنان خارجی
براساس تصمیم کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار است سهمیه بازیکنان خارجی از فصل ۲۰۲۴/۲۰۲۵ حذف شود. این سهمیه سال گذشته از ۳+۱ بازیکن خارجی به ۵+۱ بازیکن خارجی افزایش یافته بود اما حالا و با این تصمیم جدید، باشگاه‌ها برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا محدودیتی نخواهند داشت.
افزایش جوایز و پاداش‌های مالی
AFC همچنین خبر داد برنامه‌هایی برای افزایش قابل توجه توزیع مالی به باشگاه‌های شرکت کننده دارد اما هنوز جزئیات بیشتر مشخص نشده است. به گفته کنفدراسیون آسیا به زودی در این باره اطلاع رسانی خواهد شد اما انتظار می‌رود تیم‌ها به واسطه حضور در مسابقات قاره‌ای و همچنین رسیدن به عناوین مختلف جوایز به مراتب بیشتری را نسبت به فرمت فعلی مسابقات آسیایی دریافت کنند.