حسرت قهرمان شکست ناپذیر چیست؟/ محمدسیفی: ووشو نبود کشتی‌گیر می‌شدم!
حسرت قهرمان شکست ناپذیر چیست؟/ محمدسیفی: ووشو نبود کشتی‌گیر می‌شدم!

به گزارش ایسنا،‌ بدون شک یکی از پرافتخارترین ورزشکاران تاریخ ورزش ایران محسن محمدسیفی است. ستاره زنجانی تیم ملی ووشوی ایران در بخش ساندا که سال‌ها است با بالاترین سطح ممکن به فعالیت خود ادامه می‌دهد و تصمیم دارد با کسب چهارمین مدال طلای خود از بازی‌های آسیایی کارنامه افتخارات خود را پر بارتر کند. […]

به گزارش ایسنا،‌ بدون شک یکی از پرافتخارترین ورزشکاران تاریخ ورزش ایران محسن محمدسیفی است. ستاره زنجانی تیم ملی ووشوی ایران در بخش ساندا که سال‌ها است با بالاترین سطح ممکن به فعالیت خود ادامه می‌دهد و تصمیم دارد با کسب چهارمین مدال طلای خود از بازی‌های آسیایی کارنامه افتخارات خود را پر بارتر کند.
کاپیتان تیم ملی ووشوی ایران با کسب ۵ طلا و یک نقره قهرمانی جهان، ۳ طلای بازی‌های آسیایی، یک طلا و یک برنز قهرمانی آسیا، یک طلای بازی‌های کشورهای اسلامی و همچنین کسب ۳ طلای جام جهانی ووشو، بی تردید یکی از اسطوره‌های جهانی این رشتهب ه شمار می‌رود و از سال ۲۰۰۹ (شکست در فینال مسابقات قهرمانی جهان و کسب مدال نقره) به بعد هم تا کنون شکستی را نداشته تا رکورد فوق‌العاده ۱۳ سال بدون باخت را به ثبت برساند.
در ادامه مصاحبه محسن محمدسیفی با ایسنا درباره موضوعات مختلف ووشوی جهان و ایران را می‌خوانید:
ایسنا: چه خبر؟ با تعطیلی اجباری ووشو ایران و جهان چه می‌کنی؟
– زنجان هستم، مثل همیشه صبح و عصر تمرین می‌کنم چون هدف مهمی در سر دارم. به نظرم اردوهای تیم ملی نیز برای سال بعد بماند. امسال مسابقاتی چون لیگ برتر و جنگجویان ووشو را داریم که اگر برگزار شود اتفاق خوبی است. اردوهای رده‌های سنی را هم داریم که احتمال دارد برای تمرین با آن‌ها وارد اردو شوم که تا حد ممکن تجربیاتم را در اختیار آن‌ها قرار داده و خودم نیز در شرایط مسابقه باشم. با یک سازمان مسابقات حرفه‌ای هم قرارداد دارم که هر وقت مسابقه‌ای برای من در نظر بگیرند شرکت می‌کنم.

ایسنا: فکر می‌کنی دلیل تعطیلی طولانی مدت ووشو بعد از شیوع کرونا نسبت به سایر رشته‌ها در جهان چیست؟
– مطمئن باشید کرونا و ووشو که هر دو چینی هستند گره‌هایی باهم دارند. هم ووشو برای چین است و هم کرونا، در همه جای دنیا مسابقات مختلف راه افتاده اما چینی‌ها اجازه راه اندازی ووشو را نمی‌دهند. اصلا دو موضوع بهم گره خورده‌اند! فکر می‌کنم کرونا در چین همچنان داستان دارد. فدراسیون جهانی هم تقریبا چینی بوده و فعلا مجوز راه اندازی صادر نکرده است. یکی دو روز پیش با امیر صدیقی صحبت می‌کردیم که گفت مکاتباتی را با فدراسیون جهانی انجام دادیم تا مسابقات برگزار شوند.
– نبود مسابقه روی زندگی ورزشکاران تاثیر دارد چون از این طریق زندگی خود را می‌چرخانند. باید از فدراسیون تشکر کنم که لیگ برتر و قهرمانی کشور را برگزار کرد و تا چند ماه قبل هم که بازی‌های آسیایی را لغو کنند اردوها به صورت منظم برگزار می‌شد. شهریور لیگ داریم ولی مسابقات بین‌المللی فضای متفاوتی است، امیدوارم ورزشکاران به واسطه برگزاری هر چه زودتر مسابقات و اردوها از شرایط بدنی خوب دور نشوند.
ایسنا: دلیل عدم توسعه قابل توجه ووشو در سطح جهانی چیزی بجز المپیک است؟
– همانطور که اشاره کردید کشورهای زیادی در این رشته سرمایه گذاری کلانی نمی‌کنند که دلیل این اتفاق هم همان عدم حضور در بازی‌های المپیک است. به عنوان مثال در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۰۷ حدودا ۸۹ کشور حضور داشتند چون قرار بود ووشو به عنوان یک رشته آزمایشی وارد المپیک ۲۰۰۸ شود. سال ۲۰۰۷ قبل از المپیک و سال ۲۰۰۹ بعد از از المپیک، حدودا ۸۸ کشور بودند چون زمزمه المپیکی شد کشورها به این رشته رو بیاورند. الان ولی قطعا یکسری کشورها روی این رشته سرمایه گذاری نمی‌کنند.
ایسنا: دلیل المپیکی نشدن این رشته را چه موضوعی می‌دانی؟
– اصولا ورزش در هیچ کجای دنیا از دولت تغذیه نمی‌شود و برای همین حضور یک رشته در المپیک و میادین جهانی مهم است. برای ووشو درباره المپیکی شدن همه کارها انجام شده و ما الان در المپیک جوانان هم هستیم رشته معقولی است، اما چیزی که بنده طبق آخرین صحبت‌ها شنیده‌ام به فدراسیون جهانی گفته‌اند می‌توانید یکبار دیگر مثل کاراته شرکت کنید که چینی‌ها گفته‌اند ما آزمایشی نمی‌آییم و برای همیشه می‌خواهیم وارد المپیک شویم. همچنین یک درگیری میان آمریکا و چین بخاطر تعداد مدال‌های وجود دارد که در جدول مدالی تاثیر زیادی دارد.
– همانطور که می‌دانید آمریکا و چین همیشه با اختلاف یک یا دو طلا نسبت به یکدیگر اول و دوم المپیک می‌شوند، به همین دلیل مقاومتی‌های برای ورود ووشو به المپیک وجود دارد چون کاملا به سود چین است. کشمکش‌هایی هست و از نظر من ووشو قطعا المپیکی می‌شود اما اینکه چه زمانی این اتفاق رخ دهد جای سوال دارد. ما الان در همه مسابقات هستیم بجز المپیک که امیدوارم این اتفاق بیافتد.

ایسنا: تا کنون حسرت خورده‌ای که از ابتدای راه در یک رشته المپیکی ورزش را شروع نکردی؟
– اینکه حسرت المپیک دارم واقعیت است، اما اینکه بخواهم رشته خودن را عوض کنم خیر. البته اگر وارد کشتی می‌شدم شاید الان یک کشتی گیر خوب بودم و این حس همیشه درمن وجود دارد. به هر حال قسمت اینگونه بود و امیدوارم از این به بعد ووشو المپیکی شود تا جوانان با استعداد ما بتوانند نتایج خوبی بگیرند چون ووشوی ایران واقعا جایگاه خوبی دارد. ما الان جایگاه خوبی داریم و در بدترین شرایط می‌توانیم در دو دوره بازی‌های المپیک مدال‌های خوبی بگیریم.
ایسنا: این دیدگاه که اگر ووشو المپیکی شود به دلیل سرمایه گذاری کشورها ایران نمی‌تواند با آن‌ها رقابت کند را قبول داری؟
– قطعا ووشو اگر المپیکی شود شرایط برای ما از دور دوم بسیار سخت می‌شود چون کشورها ۸ سال زمان داشته‌اند که روی این رشته هم کار کنند. دقت کنید در توکیو نفراتی چون سجاد گنج‌زاده که قهرمان کاراته جهان هستند، برای ایران مدال گرفتند و اگر بهمن عسگری هم اشتباه نمی‌کرد او هم طلا می‌گرفت. کاراته در المپیک می‌ماند در دور بعد شرایط خیلی سخت‌تر می‌شد. ووشو هم مستثنا نیست و قطعا اگر المپیکی شود شرایط برای ما در دور اول راحت‌تر از ادوار بعد خواهد بود. در دور اول اتفاق خاصی نمی‌افتد و می‌شود بهترین نتیجه را بگیریم. خود چین ۱۶۰ میلیون ووشوکار دارد و ما در قهرمانی جهان آن‌ها را می‌بریم.
ایسنا: اینکه منتقدان می‌گویند فدراسیون‌های ووشوی ایران و چین باهم لابی می‌کنند تا ورزشکاران آن‌ها بهم نخورند و مدال‌ها در اوزان مختلف رقابت‌ها تقسیم شود را قبول داری؟
– در قهرمانی جهان ۲۰۱۵ علی خورشیدی برای اولین بار اعزام می‌شد که با شکست دادن حریف چینی طلا گرفت. نمی‌شود بگوییم که این موضوع صد درصد است، چرا که اصلا اینطور نیست. ولی در یک جاهایی عقل سلیم حکم می‌کند که از بین سهمیه‌های اعلام شده در اوزانی ورزشکار اعزام کنیم که طلا برای ما باشد. در همان مسابقات جهانی من و علی خورشیدی حریف چینی داشتیم و به طلا رسیدیم، اینکه بقیه حریف چینی نداشتند دلیل بر این نیست که لابی است. ضمن اینکه تا آخرین لحظه حریفان مشخص نیستند.

ایسنا: درباره حواشی پیش آمده در مسابقات قهرمانی کشور دختران چه کسی را مقصر می‌بینی؟
– اینکه یک آقایی در اقدامی نادرست و غیر قانونی آن هم در کشور ما وارد حریم بانوان می‌شود ربطی به فدراسیون ندارد. تحت هر شرایطی نباید به حریم بانوان تجاوز کنیم و ایشان به عنوان یک مرد حق چنین کاری را نداشته‌اند. درک می‌کنم که یک پدر بوده و به واسطه برداشت اشتباه از اتفاقات چنین کاری از او سر زده است، اما این اقدام از پایه غلط است.
ایسنا: قبول داری که شرایط آن سالن وارم آپ استاندارد نبود؟
– استاندارد کافی نبوده، اما بالاخره شرایط لازم برای استفاده از آنجا به عنوان سالن وارم آپ توسط فدراسیون فراهم شده بود. وجود حراست و … استاندارد نسبی داشت، ولی من شنیدم که قرار بود مسابقات جای دیگری برگزار شود. در هر صورت کار آن آقا درست نبود و در این میان هم چند نفر هستند که می‌خواستند از آب گل آلود ماهی بگیرند که یسری صحبت‌ها پیش آمد.
ایسنا: صحبت پایانی …
– من واقعا خوشحالم که در زمان مهدی علی‌نژاد برای رشته ووشو اتفاقاتی افتاد که شرایط ما در جهان و آسیا ویژه است. در هیات رئیسه فدراسیون جهانی و آسیا، کمیته فنی فدراسیون جهانی و آسیا و حتی در کمیته داوران کرسی‌های قوی داریم. بنده اکنون به عنوان ورزشکار در خدمت تیم ملی هستم و تمام هدفم کسب خوش رنگ‌ترین مدال بازی‌های آسیایی پیش رو است و جز این نیز به هیچ چیز دیگری فکر نمی‌کنم. از همه چیز زده‌ام و فقط می‌خواهم این اتفاق بیافتد. روزانه ۶ – ۷ ساعت تمرین می‌کنم تا با بهترین شرایط بدنی وارد مسابقات شوم.

– قطعا یک روزی دوران قهرمانی محسن محمدسیفی هم تمام می‌شود، اما قطعا در کنار ووشو هستم و دوست دارم به نسل جدید که می‌آیند کمک کنم. خیلی برایم اهمیت ندارد که چه سمتی در فدراسیون یا تیم ملی داشته باشم. اینکه بتوانم به ووشوی ایران و استانم زنجان کمک کنم، دو نفر از این استان را به تیم ملی برسانم یا اینکه مدال نقره ورزشکاری را به طلا تبدیل کنم، برای این دنیا و آن دنیای من کافی است.
انتهای پیام