حسگری که ضربه مغزی را با دقت ردیابی می کند
حسگری که ضربه مغزی را با دقت ردیابی می کند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، یکی از موارد خطرناک در ورزش هایی که ممکن است به ضربه مغزی منجر شود، این واقعیت است که ورزشکان ممکن است حتی متوجه آن نشوند. بنابراین دنبال دریافت خدمات پزشکی مورد نظر نخواهند بود. در همین راستا حسگر جدیدی ابداع شده که وقوع ضربه مغزی را […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، یکی از موارد خطرناک در ورزش هایی که ممکن است به ضربه مغزی منجر شود، این واقعیت است که ورزشکان ممکن است حتی متوجه آن نشوند. بنابراین دنبال دریافت خدمات پزشکی مورد نظر نخواهند بود.
در همین راستا حسگر جدیدی ابداع شده که وقوع ضربه مغزی را به ورزشکاران یا مربیان آنها هشدار می دهد. این حسگر به جای سر روی گردن آنها قرار می گیرد.
هرچند تا کنون چند گروه کلاه های ایمنی مجهز به حسگرهایی ابداع کرده اند که نوع ضربه های مرتبط با ضربه مغزی را ردیابی می کنند، اما چنین دستگاه هایی ۱۰۰ درصد قابل اعتماد نیستند. در برخی موارد ممکن است در حالی که هیچ ضربه مغزی اتفاق نیفتاده، گجت های مذکور هشدار اشتباه صادر کنند یا ضربه و جراحتی را حس نکنند.
پروفسور نلسون اسپولودا از دانشگاه ایالتی میشیگان متوجه شد هنگامیکه بازیکنان فوتبال در کالج دچار ضربه مغزی می شوند، سر آنها به سرعت به یک سمت حرکت می کند. او با همکاری یکی از فارغ التحصیلان این دانشگاه یک حسگر به شکل وصله نازک چسبنده ابداع کرد که قادر به ردیابی این حرکت گردن است.
نمونه اولیه وصله حسگر مذکور به اندازه یک بانداژ کوچک با ضخامت ۰.۱ میلیمتر است. همچنین در حسگر از مواد پیزوالکتریک استفاده شده که هنگام کشیده یا فشرده شدن، بار الکتریکی تولید می کند. داده های بار الکتریکی پس از انتقال به یک رایانه، تحلیل می شود و به این ترتیب وقوع رویدادی که به ضربه مغزی منجر شود، مشخص خواهد شد.
حسگرهای سرعت سنج در آزمایش ها روی یک سر عروسکی نصب شدند. از سوی دیگر حسگرهای بانداژی نیز جلو، عقب و دو طرف گردن نصب شدند. سپس سر عروسکی از فاصله ۰.۶ متری روی زمین سقوط کرد.
هنگام خوانش داده های وصله و مقایسه آن با اطلاعات حسگرها، مشخص شد دو سیستم در ردیابی ضربه های منجر به ضربه مغزی عملکرد یکسانی دارند. با این وجود حسگرهای ابداعی برخلاف حسگرهای سرعت سنج که در کلاه ایمنی یکپارچه می شوند، تحت تاثیر عوامل مختلف خوانش اشتباه از داده ها ارائه نمی کنند.
این محققان اکنون مشغول بررسی روش های جدیدی برای طراحی وصله مانند مجهز کردن آن به فرستنده هستند که به طور بی سیم داده ها را به رایانه یا موبایلی در نزدیکی انتقل می دهد.
تحقیق مذکور در ژورنال «ساینتیفیک رپورتز» منتشر شده است.