خودروهای بی کیفیت بیشتری از رده خارج می‌شوند؟
خودروهای بی کیفیت بیشتری از رده خارج می‌شوند؟

به گزارش خبرنگار مهر، بنا به اذعان متولیان صنعت کشور از جمله مسئولان وزارت صمت، خودروهای تولید داخل از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند؛ در این رابطه می‌توان به اظهارات منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت اشاره کرد که چندی پیش گفته بود «ادبیات خودروسازی ایران برای ۲۵ سال پیش است.» حتی رضا […]

به گزارش خبرنگار مهر، بنا به اذعان متولیان صنعت کشور از جمله مسئولان وزارت صمت، خودروهای تولید داخل از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند؛ در این رابطه می‌توان به اظهارات منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت اشاره کرد که چندی پیش گفته بود «ادبیات خودروسازی ایران برای ۲۵ سال پیش است.»
حتی رضا فاطمی امین وزیر صمت نیز از تریبون‌های مختلف کیفیت خودروهای ایرانی را مورد انتقاد قرار داده است؛ به عنوان نمونه وی در پی حادثه‌ای که در تصادف زنجیره‌ای در بهبهان طی سال گذشته روی داد، گفته بود که ««صنعت خودروسازی ایران در طول سال‌های گذشته از نظر کیفیت و قیمت عملکرد و روند مناسبی نداشته است.»
همچنین می‌توان به اظهارات مجلسی‌ها اشاره کرد؛ به عنوان نمونه غلامرضا مرحبا سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفته بود که «چرا در برابر صنعت غیر پاسخگویی مانند خودرو که هیچ اهمیتی به کیفیت نمی‌دهد، رفتار حمایتگرانه داریم. خودرو می‌خریم با یک تصادف معمولی تا صندوق عقب ماشین جمع می‌شود؟ هر جور که بخواهند مشتری را اذیت می‌کنند.»
توقف تولید خودروهای بی کیفیت
در این بین، متولیان صنعتی که از سال‌ها پیش وعده توقف تولید خودروهای بی کیفیت را می‌دادند در نهایت در تابستان سال جاری اعلام کردند که تولید ۵ خودروی بی کیفیت شامل ساینا، تیبا، تیبا ۲، سمند و پژو ۴۰۵ متوقف شده است. (البته شماره گذاری تعدادی از خودروهای تیبا و ساینا که از قبل فروخته شده بودند انجام شده است.)
ارزیابی کیفیت خودروها برای تداوم یا توقف تولید
با توجه به اینکه کیفیت خودروهای دیگر نیز چندان قابل قبول نیستند، این مساله که آیا خودروهایی دیگری نیز در صف توقف قرار دارند یا خیر نیز بسیار بااهمیت جلوه می‌کند.
در این رابطه مهدی اسلام پناه رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: ارزیابی کیفیت خودروها برای تداوم یا توقف تولید فعلاً در دست بررسی است.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران افزود: آنچه که مسلم بوده این است که اگر خودرویی فاقد کیفیت‌های لازم باشد و نتواند استانداردها را پاس کند، نباید تولید شود.
وی گفت: به طور کلی توقف تولید خودروهای بی کیفیت در دست بررسی است و فعلاً نمی‌توان جزئیات بیشتری ارائه کرد.
پیشینه‌ای از وعده‌های توقف تولید خودروهای بی کیفیت
به گزارش مهر، نکته قابل تأمل در مورد توقف تولید خودروهای بی کیفیت این است که این موضوع فقط مربوط به امسال نیست و یکی از مسائلی است که از سالهای پیش همواره مورد تاکید مسئولان قرار گرفته اما هیچ گاه به طور کامل محقق نشده است.
به عنوان نمونه، یکی از اولین وعده‌ها در مورد توقف تولید این خودروها، مربوط به بهروز ریاحی مشاور وقت وزیر صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۵ می‌شود که وعده داده بود تولید خودروی پراید و پژو ۴۰۵ GLX تا پایان سال ۹۵ متوقف خواهد شد.
در ادامه در سال ۹۶ هم مسئولان صنعتی وقت نیز اعلام کردند که توقف این دو خودرو تا پایان سال ۹۶ متوقف می‌شود؛ اما باز هم با ورود به سال ۹۷ این وعده مجدد تا پایان سال ۹۷ تمدید شد.
در سال ۹۸ نیز مسئولان صنعتی از جمله نیره پیروزبخت رئیس وقت سازمان ملی استاندارد و رضا رحمانی وزیر صمت وقت نیز از تعطیل شدن خط تولید پژو ۴۰۵ GLX و پراید از سال ۹۹ خبر داده بودند.
در نهایت از اواسط سال ۹۹ تولید این دو خودرو بالاخره بعد از وعده‌های چند ساله متوقف شد.
با ورود به سال ۱۴۰۰ و تغییر دولت، وعده‌ها برای توقف تولید خودروهای بی کیفیت دیگر نیز از سوی مسئولان صنعتی به ویژه وزیر صمت بارها مورد تاکید قرار گرفت و حتی رئیس جمهوری نیز در فرمان ۸ بندی خود در مورد صنعت خودروسازی بر توقف تولید خودروهای بی کیفیت تاکید کرد.
در نهایت در تابستان سال ۱۴۰۱ آنطور که سازمان ملی استاندارد و وزارت صمت اعلام کردند تولید ۵ خودرو شامل ساینا، تیبا، تیبا ۲، سمند و پژو ۴۰۵ متوقف شده است.
البته اخیراً مدیرعامل شرکت ایران خودرو گفته است که توقف تولید دو خودروی سمند معمولی و پژو ۴۰۵ در روزهای آینده اتفاق خواهد افتاد که البته معلوم نیست این وعده واقعاً محقق شود یا خیر.