• امروز : پنج شنبه - ۴ مرداد - ۱۴۰۳
 • برابر با : Thursday - 25 July - 2024

دلیل برگشت خوردن کالاهای صادراتی به روسیه چیست؟

 • ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۰
دلیل برگشت خوردن کالاهای صادراتی به روسیه چیست؟

کشور روسیه به عنوان یکی از بزرگترین همسایگان و هم‌پیمانان کشور ایران به شمار می‌رود که ارتباط سیاسی و اقتصادی محکمی میان این دو برقرار است. انواع بسیاری از کالاهای تجاری میان این دو کشور رد و بدل می‌شود که این امر نشان از ارتباط نزدیک سیاستمداران و تاجران این دو کشور با یکدیگر دارد. بسیاری از مردم ایران سالانه برای تحصیل و زندگی کردن به کشور روسیه مهاجرت می‌کنند که این اتفاق نیز موجب شده است به طور کلی ارسال انواع بار تجاری و شخصی از ایران به روسیه و برعکس بسیار پر رونق باشد.

با وجود صادرات فراوان از سمت کشور ایران به‌خصوص در زمینه کشاورزی و دامداری به کشور روسیه، در برخی موارد ممکن است کالاهای صادراتی به روسیه برگشت بخورند. دلایل بسیاری برای این اتفاق وجود دارند و ما قصد داریم در این مقاله ابتدا به معرفی انواع کالاهایی که به کشور روسیه ارسال می‌شوند پردازیم و سپس دلیل برگشت خوردن کالاهای صادراتی به روسیه را بررسی کرده و برای شما بازگو کنیم تا اگر قصد ارسال بار و کالاهای تجاری به کشور روسیه را دارید، این نکات را در نظر بگیرید.

به نقل از رسانه رویترز

Russia has suspended imports of fruit including lemons, mandarins, peppers, grapes and pomegranates from 33 Turkish and Iranian producers, citing alleged food safety violations, the consumer health watchdog said on Monday.

روسیه واردات میوه از جمله لیمو، ماندارین، فلفل، انگور و انار را از ۳۳ تولیدکننده ترک و ایرانی به دلیل نقض ادعایی ایمنی مواد غذایی، طبق گفته سازمان نظارت بهداشتی مصرف کننده در روز دوشنبه، متوقف کرده است.

برای مشاهده منبع خبر روی لینک کلیک کنید.

https://www.reuters.com/markets/commodities/russia-suspends-fruit-imports-some-turkish-iranian-suppliers-2021-12-20

چرا کالاهای صادراتی به روسیه برگشت خورد؟

همانطور که گفتیم، ارسال بار به روسیه و برعکس، چه به صورت شخصی و چه به صورت تجاری میان این دو کشور بسیار پر رونق است و صادرات به کشور روسیه بخش بزرگ و مهمی از صادرات ایران را شامل می‌شود. اما با این حال تاکنون برخی از کالاهای صادراتی به روسیه، برگشت خورده و حتی زمزمه‌هایی از ممنوعیت واردات کالاهای صادراتی ایران به کشور روسیه به گوش می‌رسید. همانطور که می‌دانید در سال‌های اخیر برخی محصولات کشاورزی به کشور روسیه مانند فلفل دلمه، برگشت خورد و اجازه ورود به کشور روسیه برای این کالاها صادر نشد. در این شرایط گمانه‌زنی‌ها و شایعات بسیاری پخش شد و دلایل بسیار زیادی در این باره مطرح شد، اما در آخر علت اصلی این اتفاقات مشخص شد.

در شرایط پیش آمده ۲ حدس و گمان در میان تمامی گمانه‌زنی‌ها پررنگ‌تر از سایر موارد بود که به هر دو مورد این حدس‌ها پاسخ داده شد. این دو مورد شامل موارد زیر بودند:

محصولات و کالاهای صادراتی به روسیه حاوی سموم خطرناک بودند.

مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل برگشت خوردن کالاهای صادراتی به روسیه، وجود مشکلات مربوط به سموم محصولات کشاورزی بود. این اتفاق زیادی برای صادرات و ارسال بار به روسیه به وجود آورد و موجب شد برخی سیست‌های کلان عرصه کشاورزی تغییر کنند تا خطر از بین رفتن بازارهای صادراتی بخش کشاورزی رفع شوند. برای استفاده از انواع مواد شیمیایی، آفت‌کش‌ها و سموم مختلف در بخش کشاورزی قوانین و مقررات مشخصی وجود دارد تا استفاده از این سموم به محصولات کشاورزی آسیبی نرسانده و سلامت انسان‌ها را به خطر نیندازد.

تاکنون مقادیر قابل توجهی از محصولات کشاورزی مختلف ایران مانند خیار، فلفل، هلو، سیب درختی و … که از کشور ایران به روسیه صادر شده بودند، به دلیل استفاده از سموم و مواد شیمیایی غیر مجاز و یا استفاده بیش از حد از این مواد خطرناک، به ایران بازگردانده شده‌اند. این امر نشان می‌دهد که بخش کشاورزی و غذا و دارو ایران نظارت درستی بر نحوه استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها ندارد و باید توجه بیشتری به این موارد شود تا محصولات کشاورزی سالم و عاری از هرگونه سم و آفت‌کشی که برای جان انسان‌ها خطرناک است تولید شود تا علاوه بر تضمین سلامت مردم کشور خودمان، جان مردم کشور روسیه نیز به خطر نیفتاده و قوانین صادرات به این کشور را نیز زیر پا نگذاریم. در غیر این صورت بخش بزرگی از صادرات کشورمان از بین خواهد رفت.

به دلیل توافق روسیه با کشورهای غربی و تحریم‌ها روسیه محصولات ایران را بازگردانده است.

زمانی که مشکلات بازگشت خوردن کالاهای صادراتی ایران به روسیه پیش آمده بود، عده‌ای از افراد علت آن را توافق روسیه با کشورهای غربی و ممنوع نمودن واردات کالاهای ایرانی می‌دانستن. برخی از افراد نیز تصور می‌کردند که نفوذ رژیم صهیونیستی در روسیه و تاثیر این رژیم بر تصمیمات واردات محصولات ایرانی به کشور روسیه باعث شده است که محصولات کشاورزی صادراتی به روسیه بازگردانده شوند. اما تمام این موارد گمانه‌زنی‌هایی بودند که برخی از مردم و مسئولان تا پیش از اعلام دلیل اصلی این اتفاق  در این رابطه مطرح کرده بودند؛ اما این دلایل از سوی مقامات ایران و با اطلاع‌رسانی کشور روسیه و صحبت درباره علت این اتفاق به طور کامل رد شد.

همانطور که گفتیم دلیل رخ دادن این اتفاق باقی ماندن سموم مضر و خطرناک بر روی محصولات کشاورزی بود که مطابق قوانین و مقررات صادراتی که میان کشورهای ایران و روسیه مطرح  هستند، باید این موارد برطرف شوند تا کشور ایران بتواند دوباره صادرات خود را به کشور روسیه از سر گیرد.

تجارت کالاها و محصولات کشاورزی میان کشورهای مختلف مشمول شرایط و مقررات خاصی می‌شود که بسته به نوع کالا، این استانداردها و نظارت‌هایی که بر اجرای آن‌ها وجود دارد می‌تواند بین دو کشور متغیر بوده و مقامات آن دو کشور بر سر یک قانون مشخص باهم به توافق برسند. زمانی که یکی از کشورها این قوانین را رعایت نکرده و زیر پا بگذارد، طرف مقابل این اختیار را دارد که به صورت موقت و یا دائمی ورود کالاهای کشور مقابل را ممنوع کرده و به تجار آن کشور اجازه ارسال بار به کشور خود را ندهد.

از چه طریقی می‌توانید به روسیه بار ارسال نمایید؟

مراودات تجاری بین ایران و رسیه بسیار رایج و پرسود است. برای ارسال بار به روسیه می‌توان از روش‌های دریایی و هوایی بهره ببرید. اما مهمترین مساله در هنگام ارسال بار و صادرات به روسیه، همکاری با یک شرکت باربری بین الملیی معتبر است. در این سالها شرکت‌های باربری زیادی در زمینه فریت و ارسال بار به روسیه فعالیت می‌کنند که یکی از شرکت‌های معتبر در این زمینه فردین بار تجارت و تجارت بار جهانیان است.

اگر در زمینه ارسال بار به روسیه سوالی دارید می‌توانید روی لینک کلیک کنید و یا با شماره ۰۹۱۲۱۵۷۷۶۷۲ تماس بگیرید.

به نقل از باربری تجارت بار جهانیان:

روش هایی که برای حمل بار به روسیه وجود دارد شامل حمل بار زمینی، حمل بار دریایی، حمل بار هوایی و مسیر ریلی می باشد. انتخاب هر یک از روش ها با توجه به میزان و حجم باری که مد نظر شما می باشد انتخاب خواهد شد. تنها مسئله ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در صورت انتخاب روش هوایی برای ارسال بار به نسبت دیگر روش ها قوانین، مقررات، دستورالعمل و محدودیت هایی وجود دارد و با توجه به این که بیشتر افراد در این مورد اطلاعی ندارند ممکن است با مشکل رو به رو شوند و نیاز شود تا نسبت به پرداخت جریمه های نقدی اقدام کنید.

چه کالاها و محصولاتی را می‌توان از ایران به کشور روسیه ارسال کرد؟

در میان تمام کالاها و بارهایی که به کشور روسیه ارسال می‌شوند، صادرات محصولات کشاورزی ایران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. محصولات کشاورزی کشور ایران به دلیل پرورش یافتن در زمین‌های کشاورزی حاصلخیز و آب و هوای مناسب، کیفیت بسیار بالایی دارند. علاوه بر این، برخی از محصولات مانند پسته، زعفران و انار از محصولات کشاورزی منحصر به فرد ایران به شمار می‌روند که در میان بسیاری از کشورها از جمله روسیه طرفداران زیادی دارد.

از جمله کالاها و محصولاتی که می‌توان به کشور روسیه ارسال نمود، شامل موارد زیر می‌شوند:

محصولات کشاورزی صادراتی به روسیه

 • پسته
 • خرما
 • زعفران
 • رب گوجه فرنگی
 • خشکبار
 • سیب درختی
 • سیب‌زمینی
 • فلفل
 • بادام
 • انگور
 • انار
 • خیار
 • هلو

صادرات فرآورده‌های لبنی به روسیه

محصولات لبنی یکی از انواع محصولات غذایی در ایران است که از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بوده که هم به صورت خانگی و هم به صورت کارخانه‌ای طرفداران بسیاری دارد. کشور ایران به دلیل داشتن دام‌های پرورشی و تولید محصولات دامی باکیفیت از صنعت دامپروری خود، محصولات لبنی بسیار خوشمزه و باکیفیتی برای صادرات به کشورهای دیگر تولید می‌کند. کشور روسیه نیز یکی از طرفداران محصولات لبنی کشور ایران به شمار می‌رود و از صادرات محصولات لبنی ایران به کشور خود استقبال فراوانی می‌کند. از جمله محصولات لبنی که از ایران به روسیه صادر می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماست
 • خامه
 • کره
 • پنیر

ارسال گل به روسیه

ایران به دلیل داشتن آب و هوای مناسب و خاک حاصل‌خیز به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ گل در جهان شناخته می‌شود که می‌تواند انواع گل‌های متنوع را تولید و پرورش دهد. علاوه بر این، تمامی گل‌هایی که در کشور ایران پرورش داده می‌شوند، می‌توانند به کشورهای دیگر از جمله روسیه صادر شوند. صادرات گل به روسیه، یکی از پرسودترین تجارت‌های کشور ایران به شمار می‌رود.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=211633

برچسب ها

ثبت دیدگاه

 1. امیدوارم این محصولات برای سلامت کسی خطر نداشته باشه. انگار تو بازار کشورمون به فروش رفته!!

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.