دوربین مداربسته
دوربین مداربسته

در این مقاله ما قصد داریم تا انواع و اقسام دوربین ها را بر اساس شکل ظاهری، تکنولوژی به کار رفته در ساخت آن و ویژگی و امکانات خاصی که دارد بررسی کنیم تا بتوانید بهترین دوربین مداربسته را برای هر محیطی که میخواهید تهیه کنید.

دوربین مداربسته از ضروری ترین کالاهای امروزی به حساب می آید، چرا که قرن ۲۱ را قرن پیشرفت تکنولوژی مینامند. این روزها زندگی بشریت هر روز بیش از دیروز به زندگی ماشینی تبدیل می شود و افراد دغدغه های بسیاری دارند به طور مثال یک مادر از صبح که از خواب بیدار میشود عموما مجبور است کودک خود را با پرستارش تنها گذاشته و به محل کارش رود اگر کارفرما باشد شاید لازم باشد در روز ساعاتی محل کارش را ترک کرده و به جلساتی رود بدیهی است برای کنترل و نظارت به محل کار و کودکش نیاز مند دوربین مداربسته است. اما آیا از همان دوربینی که برای نظارت کودک و پرستارش استفاده میکند میتواند در دفتر کارش نیز استفاده کند؟ در جواب باید بگوییم که دوربین ها انواع مختلفی دارند که هرکدام ویژگی ها و امکانات خاص خود را دارند که آنها را برای استفاده در محیط خاصی مناسب کرده است. به طور مثال دوربین مدار بسته  مورد استفاده در کارخانه های صنعتی استفاده میشود با دوربینی که بر سر چهار راه ها برای کنترل ترافیک استفاده می شود و یا دوربینی که در خانه ها برای کنترل کودکان هنگامی که والدینشان در منزل نیست استفاده میشود تفاوت های بسیار زیادی دارند. در این مقاله ما قصد داریم تا انواع و اقسام دوربین ها را بر اساس شکل ظاهری، تکنولوژی به کار رفته در ساخت آن و ویژگی و امکانات خاصی که دارد بررسی کنیم تا بتوانید بهترین دوربین مداربسته را برای هر محیطی که میخواهید تهیه کنید.

انواع دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهری

دوربین مدار بسته را بر مبناهای بسیاری دسته بندی میکنند و به انواع مدل ها تقسیم میکنند مثلا بر اساس تکنولوژی ساختشان و یا بر اساس امکانات و ویژگی هایی که دارند. یکی از این دسته بندی ها دسته بندی  بر اساس شکل ظاهری آنها است. دوربین ها بر اساس شکل ظاهری به انواع مختلفی تقسیم میشوند که مهم ترین آنها دوربین مـداربسته دام، دوربین بولت، دوربین اسپیددام، دوربین لامپی و دوربین کیوب می باشد. هر کدام از این دوربین ها کاربری خاصی دارند و مناسب محیط مناسبی هستند  مثلا دوربین کیوب بیشتر کاربری خانگی دارد و برای نظارت رفتار پرستار با کودکتان در زمان هایی که منزل نیستید کاربرد دارد. به این دوربین ها اصطلاحا بیبی کم نیز میگویند اما دوربین لامپی مناسب مکان های است که میخواهید دوربین مداربسته را از دید سایرین پنهان کنید.  در ادامه به برسی هر یک از انواع، اشکال متفاوت دوربین مداربسته خواهیم پرداخت.

1- دوربین لامپی

دوربین لامپی یکی  از پرطرفدارترین انواع دوربین مداربسته است که شباهت زیادی به یک لامپ معمولی دارد و افراد غیر متخص معمولا فرق این دوربین را با یک لامپ معمولی متوجه نمی شوند. دوربین مداربسته لامپی برای نصب به تجهیزات خاصی نیاز ندارد و به همان سر پیچ لامپ های معمولی وصل میشود. این دوربین ها که زادیه دید 360 درجه دارند بیشتر کاربرد جاسوسی داشته و به عنوان دوربین مداربسته جاسوسی از آن استفاده میشود.

2- مدار بسته دوربین بولت

دوربین مداربسته بولت بخاطر شکل ظاهری که دارد این چنین نام گذاری شده است، چرا که BULLET در لغت انگلیسی به معنای گلوله است و علت این نام گذاری استوانه ای شکل بودن دوربین بولت است. از این دوربین ها معمولا  در محیط های خارجی و فضای آزاد مانند باغ های شخصی و یا حیاط های بزرگ استفاده میشود. اکثر مدل های دوربین مداربسته بالت از استاندارد IP66 و IP67 پشتیبانی کرده و این به آن معنا است که در مقابل شرایط جوی نامساعد، مقاوم هستند. بهترین محل برای نصب این دوربین ها بر روی دیوار است. اما در زیر سقف نیز قابل نصب هستند. نصب دوربین مداربسته بولت بسیار آسان بوده و نسبت به سایر دوربین های مـداربسته از پیچیدگی کمتری برخوردار است. برند های مطرح بسیاری از جمله داهوا، هایلوک، هایکویژن و… اقدام به تولید دوربین بولت می کنند.

– دوربـین مداربسته دام

دوربین دام که به انگلیسی DOME نوشته میشود نام خود را از شکل ظاهری اش الهام گرفته است. لغت دام در زبان انگلیسی به معنای گنبد است و دلیل این نام گذاری گنبدی شکل بودن این دوربین مداربسته است. دوربین دام، بیش تر در محیط های داخلی استفاده می شود چرا که شکل ظاهری آن به گونه ای است که نصب این دوربین را بر روی سقف و یا کنج دیوار ساده تر کرده است و در این مکان ها بدون اندکی سختی نصب میشود. البته این دوربین ها، اکثرا ضد ضربه و ضد آب هستند که همین امر موجب میشود تا بتوان از این دوربین مداربسته در فضا های بیرونی نیز استفاده کرد. در حال حاضر، شرکت های مطرح جهانی در زمینه تولید و توزیع و تولید انوع سیستم های تظارتی، از جمله هایک ویژن و داهوا، به منظور ارائه ی خدمات بهتر به کاربران و افزایش تنوع محصولات ، دوربین مداربسته دام را تولید میکنند.

4- دوربین مداربسته اسپیددام

دوربین مداربسته اسپید دام که به انگلیسی Speed Dome نوشته میشود یکی از قوی ترینانواع  دوربین های مـداربسته است که اغلب به منظور کنترل تردد و بررسی جزییات جاده ای از آن استفاده میکنند. دلیل این نام گذاری این است که عده ای این دوربین مداربسته را نوع پیشرفته تری از دوربین دام میدانند که به دلیل پوش کردن کمبود های آن تولید شده است. این دوربین بسیار بزرگ است و در ساخت آن از لنز های بسیار قوی ای استفاده شده که همین امر موجب میشود تا از آن در محیط های وسیع نظیر سر چهار راه ها  یا محیط بیرونی کارخانه های بسیار بزرگ استفاده شود. دوربین مداربسته اسپیددام قابلیت چرخش داشته و به همین دلیل آن را با نام هایی همچون دوربین گردان و دوربین PTZ نیز می شناسند. تعمیر دوربین مداربسته اسپیددام معمولا بسیار تخصصی است و حتما باید از برقکاران حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

5- دوربین مداربسته کیوب

دوربین مـداربسته کیوب یا مکعبی دوربینی همه فن حریف است که همه امکانات را در قالب یک دوربین ارایه می دهد. این دوربین ها بسیار مقرون به صرفه هستند و برای محیط هایی که نیاز به دوربین مـداربسته ارزان دارند اما در عین ارزانی کیفیت برایشان بسیار مهم است پیشنهاد می شوند. دوربین کیوب با توجه به قابلیت هایی که دارد می تواند در محیط های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.