رنگ سال 1402 چیه؟!
رنگ سال 1402 چیه؟!

انتخاب رنگ برای لباس یا وسایل شخصی یا حتی وسایل خانه یک موضوع بسیار مهم بخصوص در جوامع امروزی می‌باشد. این موضوع در زمینه لباس و پوشاک از اهمیت بیشتری برخوردار است. بطوریکه خیلی از فروشگاه های لباس بچگانه یا بزرگسال، حتی عمده فروشان، مانند عمده فروشی لباس بچه گانه لباس های خود را بر اساس علاقه مشتری به رنگ آنها تهیه و عرضه می‌کنند که دومین عنصر مهم پس از جنس پوشاک است. البته چند سالی است که رنگ مورد علاقه کمتر مطرح است

انتخاب رنگ برای لباس یا وسایل شخصی یا حتی وسایل خانه یک موضوع بسیار مهم بخصوص در جوامع امروزی می‌باشد. این موضوع در زمینه لباس و پوشاک از اهمیت بیشتری برخوردار است. بطوریکه خیلی از فروشگاه های لباس بچگانه یا بزرگسال، حتی عمده فروشان، مانند عمده فروشی لباس بچه گانه  لباس های خود را بر اساس علاقه مشتری به رنگ آنها تهیه و عرضه می‌کنند که دومین عنصر مهم پس از جنس پوشاک است. البته چند سالی است که رنگ مورد علاقه کمتر مطرح است. در سالهای اخیر با پدید آمدن موضوعی به نام رنگ سال در دنیا شمار زیادی از افراد بخصوص بانوان، منتظر می‌مانند تا رنگ سال اعلام شود و پوشاک خود را بر اساس آن رنگ تهیه کنند. اما رنگ سال که موضوعی جهانی است و تنها مربوط به ایران نمی‌شود، از کجا آمده و تاریخچه آن چیست؟ ابتدا کمی درباره این موضوع صحبت میکنیم و سپس به سراغ معرفی رنگ امسال یعنی رنگ سال ۱۴۰۲ خواهیم رفت. 

البته تولیدی لباس بچه گانه ها هم در کنار به روز کردن رنگ پارچه های خود به این مسیله که رنگ سال چیست دقت میکنند و بر اساس آن تولیدات خود را انجام میدن تا بتوانند محصولات به روز و با کیفیتی ارائه دهند.تولیدی لباس بچه گانه پایتخت هم در کنار برندهای دیگر اقدام به تولیدات با کیفیتی میکند.

رنگ سال از کجا آمده است؟

رنگ سال موضوعی است که نخستین بار در سال ۱۹۹۹ توسط موسسه ای به نام پنتون مطرح شد. در واقع این موسسه در سال ۱۹۹۹ نرم افزاری را به نام برنامه آموزشی زنگ سال پنتون بوجود آورد تا جامعه هنرمندان و علاقه مندان به رنگ را در سراسر جهان به گفتگو پیرامون این موضوع مشغول کند. در حقیقت هدف این مجموعه جلب توجه افراد به ارتباط رنگ و فرهنگ جوامع می‌باشد. شرکت پنتون معتقد است که رنگ زبانی مشترک بین تمام افراد دنیا می‌باشد و با رنگ میتوان بین افراد ارتباط برقرار کرد. 

چه کسانی رنگ سال را انتخاب می‌کنند؟

انتخاب رنگ مسأله ای کاملا سلیقه ای است. شما یک رنگ را دوست دارید و دوستتان رنگی دیگر را. بنابراین هرکسی اعم از بچه و بزرگسال، میتواند رنگ را انتخاب کند. اما برای انتخاب رنگ سال شرکت پنتون تیمی از متخصصان در این حوزه را از سراسر دنیا جمع آوری می‌کند تا رنگ سال را انتخاب کنند. 

عوامل تاثیر گذار بر انتخاب رنگ

متخصصین امر، عوامل بسیاری را برای انتخاب رنگ سال بررسی می‌کنند. این عوامل میتواند شامل فیلم های در حال تولید در دنیا، مجموعه های هنری جدید از هنرمندان، مد، زمینه های مختلف طراحی، سبک های زندگی، شرایط اجتماعی و اقتصادی یا هر چیزی باشد که در فرهنگ جوامع اتفاق می افتد و می‌تواند بر رنگ سال آینده تاثیر بگذارد. برای مثال در ۱۵ سال پیش فناوری نقش بسیار کوچکی در فرهنگ و شرایط جوامع مختلف داشت، اما امروز دیگر اینگونه نیست. بازی های کامپیوتری، رسانه های اجتماعی، فضای مجازی، همگی تحت تاثیر فناوری هستند و قطعا بر روی موضوع انتخاب رنگ نیز تاثیر میگذارند. 

رنگ سال بر چه اساسی انتخاب می‌شود؟

این فرآیند مستلزم بررسی و تجزیه و تحلیل زیادی است. در تیم پنتون هیچ کس ترجیحات شخصی یا مقاصد تجاری را در نظر نخواهد گرفت. بلکه تمام جوانب را در نظر میگیرند و سپس تصمیم گیری میکنند. اعضای این تیم از طیف گسترده ای در زمینه های متفاوت مانند هنری، فرهنگی و جغرافیایی هستند و ریز ترین نکات را در نظر خواهند گرفت. اساس کار این افراد این است که با انتخاب یک رنگ بتوانند پیامی را در دنیا منتقل کنند، بنابراین این کار صرفا انتخاب یک رنگ نیست. 

چرا رنگ سال مهم است؟

باید توجه داشت که هدف از انتخاب رنگ تنها فشردن یک دکمه و انتخاب یک رنگ به عنوان رنگ سال نیست. خیلی اوقات بعضی از رنگ ها تنها در همان سال استفاده نمی‌شوند. بلکه با ادغام در فرهنگ و ذهنیت یک جامعه در سالهای بعد نیز تاثیر گذار می‌باشند. در حقیقت هدف و اهمیت انتخاب رنگ، کمک به شرکت ها و مردم در درک بهتر قدرت رنگ می‌باشد. هدف این است که افراد بیاموزند که چگونه از قدرت رنگ برای تاثیر گذاری استفاده کنند، چه برای ایجاد یک استراتژی طراحی موفق تر که باعث افزایش تعامل مصرف کننده و فروشنده، بخصوص در عمده فروشی لباس بچگانه میشود و چه برای استفاده به عنوان هویت و شخصیت افراد. در واقع رنگ بخش عمده ای از تصمیم افراد برای خرید یا عدم خرید چیزی است. پس تاثیر رنگ بسیار حائز اهمیت است.علت دیگر اهمیت انتخاب رنگ این است که رنگ ابزاری قدرتمند است و اولین چیزی است که ما در اشیاء می‌بینیم و با آن ارتباط برقرار می‌کنیم. یک زبان بصری که همه می‌فهمیم. زبانی که جنسیت ها، نسل ها و کشورهای مختلف را در بر میگیرد. آگاهی درباره معانی منحصر به فردی که رنگ ها بیان می‌کنند، به ما کمک میکند تا جامعه ای پویا داشته باشیم. جامعه ای که به مردم قدرت درک بهتر از جوامع و افراد مختلف را خواهد داد. به عنوان یک زبان بصری شناخته شده، رنگ می‌تواند آنچه را که کلمات نمی‌توانند بیان کنند، بیان کند. 

شرت پسرانه - رنگ سال 1402 چیه؟!

رنگ سال ۱۴۰۲ چیست؟

پنتون در آستانه سال جدید میلادی، رنگ مربوط به این سال را قرمز پرشین یا viva magenta انتخاب کرده است. رنگی زیبا که دنیا را هیجان زده کرده است و شاید کمتر کسی انتظار انتخاب این رنگ زیبا را داشت.  این رنگ یک رنگ ترکیبی است و به بیان این شرکت، نمادی از وجود افراد در دنیای فیزیکی و دیجیتالی است. بنابراین شما میتوانید وسایل خانه و دکوراسیون منزل خود، لباس های خود و حتی وسایل شخصی خود مانند کیف و کفش را با این رنگ زیبا ست کنید. این رنگ به زودی در لباس فروشی های بزرگسال و بچگانه، حتی در عمده فروشی لباس بچگانه نیز به سرعت یافت میشود و تهیه آن برای افراد آسان خواهد بود. چراکه خیلی از افراد به دنبال لباسی با این رنگ خواهند بود. همچنین این رنگ میتواند در وسایل خانه مانند کاناپه یا حتی در طراحی دیزاین خانه به عنوان رنگ دیوار یا کاغذ دیواری استفاده شود. اما اگر متمایل به خنثی بودن رنگ در خانه خود هستید میتوانید این رنگ را با رنگی روشن تر ترکیب کنید. حتی برندهای مختلف از جمله عمده فروشی لباس بچگانه پایتخت نیز برای بسته بندی محصولات خود به تازگی از این رنگ استفاده میکنند. علت این است که رنگ قرمز تاثیر بیشتری در چشم دارند و افراد را بیشتر به سمت خود جلب میکنند. 

چرا viva magenta به عنوان رنگ سال انتخاب شده است؟

طبق گفته شرکت پنتون، این رنگ ریشه در طبیعت دارد و از خانواده رنگ قرمز می‌باشد. علت انتخاب این رنگ علاوه بر ترکیب دنیای فیزیکی و دیجیتال این است که این رنگ بیان کننده قدرت، شجاعت و نترس بودن است. رنگی تپنده که شور و نشاط و جشن را ترویج میکند. به عنوان یک تن قرمز متمایل به زرشکی، این رنگ تعادلی بین گرم و سرد را ایجاد کرده است. در انتخاب این رنگ برای سال ۲۰۲۳ پنتون سعی کرده برای قدردانی از طبیعت بیشتر به سمت آن حرکت کند. منشأ این رنگ از یک حشره است. این حشره رنگ کارمین را تولید می‌کند که یکی از با ارزش ترین و درخشان ترین رنگ ها از میان رنگ های طبیعی است. این رنگ گرما و قدرت طبیعت را با دنیای دیجیتال ادغام میکند.

اهمیت انتخاب رنگ از دیدگاه روانشناسی

روانشناسی رنگ بیان میکند که احساسات هر فرد در مورد رنگ در نهایت توسط تجربیات او مشخص می‌شود. اما از کجا بفهمیم که چه رنگی را باید انتخاب کنیم؟ آیا تنها رنک سال اهمیت دارد یا پوشش ما علاوه بر رنگ سال باید بر اساس علاقه نیز باشد؟ این ها همگی به تجربیات ما در زنی باز میگردد. به اینکه در طول سال های زندگی خود به چه رنگی علاقه بیشتری پیدا کرده ایم و حاضریم آنرا برای لباس های خود نیز انتخاب کنیم. در انتخاب رنگ امسال نیز روانشناسی نقش مهمی دارد. از دیدگاه روانشناسی، رنک قرمز و رنگ های متمایل به آن رنگ های قدرتمندی هستند که بیان کننده جشن و شادی در زندگی خواهند بود. رنگ viva magenta  حس اطمینان و انگیزه را برای مقابله با رویدادهای مختلف به افراد القا میکند. بخصوص که در این سالهای اخیر وقایع متفاوت طبیعی زیادی رخ داده است. اما آیا این رنگ برای پوشش مناسب است؟ چراکه نه. از آنجایی که این رنگ تعادلی بین طبع گرم و سرد ایجاد کرده برای لباس و پوشش بسیار مناسب می‌باشد. این رنگ برای پوشش همه افراد و در هر سنی می‌تواند مناسب باشد. 

فروشی لباس - رنگ سال 1402 چیه؟!

اهمیت رنگ در عمده فروشی لباس بچگانه

رنگ ابزار قدرتمندی برای ارتباط است. رنگ لباس به عنوان سیگنالی برای دیگران عمل می‌کند و جزئی حیاتی است که بیان کننده احساس، هدف و شخصیت افراد است. خیلی از پدر و مادر ها به پوشش فرزندانشان اهمیت زیادی می‌دهند. این اهمیت شامل رنگ لباس نیز خواهد شد. آنها سعی میکنند لباس های فرزندانشان را بر اساس مد روز و رنگ سال ست کنند. به همین علت فروشگاه های لباس بخصوص عمده فروشی لباس بچگانه باید محصولات خود را بر اساس این مد و رنگ تولید کرده و عرضه کنند. عمده فروشی های لباس بچگانه می‌توانند لباس ها را بصورت ترکیبی از رنگ viva magenta و خاکستری کم رنگ یا آبی جفت کنند. حتی ترکیب این رنگ با صورتی نیز زیبا خواهد شد. عمده فروشی لباس بچگانه پایتخت هر سال با بروز کردن تولیدات خود بر اساس مد روز و رنگ سال بهترین و با کیفیت ترین محصولات را برای کودکان عرضه می‌کند. 

تولیدی لباس بچه گانه حراجی ها هم حتی به رنگ سال توجه خاصی دارند که بتوانند تا محصولات به روز را تولید کنند.