روش های برتر آب بندی استخر و عایق بندی آن + معرفی محصولات مورد نیاز
روش های برتر آب بندی استخر و عایق بندی آن + معرفی محصولات مورد نیاز

استخرها امروزه بر خلاف گذشته مکان های تفریحی مناسبی برای تمام فصول می باشند اما باید این موضوع را در نظر داشت که به مانند هر سازه دیگری استخر‌ها هم نیازمند نگه داری و مراقبت های ویژه ای هستند.یکی از مهم‌ترین نکات در ساخت و نگه‌داری از یک استخر توجه به آب ‌بندی استخر به بهترین روش است. عمده […]

استخرها امروزه بر خلاف گذشته مکان های تفریحی مناسبی برای تمام فصول می باشند اما باید این موضوع را در نظر داشت که به مانند هر سازه دیگری استخر‌ها هم نیازمند نگه داری و مراقبت های ویژه ای هستند.یکی از مهم‌ترین نکات در ساخت و نگه‌داری از یک استخر توجه به آب ‌بندی استخر به بهترین روش است.

عمده مواد تشکیل دهنده استخر ها سیمان و مواد نفوذ پذیری هستند که باعث بروز درز احتمالی آب در میان این مواد سیمانی شده و در نهایت باعث ترک استخر و خرابی آن خواهند شد.

اهمیت آب بندی استخر

در کنار جلوگیری از نشتی آب می‌توان به موارد دیگری نیز اشاره کرد که باعث می‌شود آب بندی استخر اهمیت زیادی پیدا کند؛ با استفاده از آب بند کننده با کیفیت شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که استخر به مدت طولانی از نمای بیرونی خوبی برخوردار است؛ همچنین عایق ‌بندی استخر سبب حفاظت از استخر در برابر سرمای زیاد و یخ‌زدگی می‌گردد. که این عامل باعث افزایش عمر استخر و سازه آن می‌گردد.

آب بندی سازه استخر

چسب بتن sa12 پلیمری ، بر پایه رزین های امولسیونی، با هدف افزایش چسبندگی بتن، چسبندگی ملات جدید بتن به بتن قدیمی، کاهش نفوذ پذیری بتن، افزایش مقاومت فشاری و کششی بتن، افزایش مقاومت بتن در برابر یخ زدگی و آنتی باکتریال طراحی شده است.

برای آب بندی استخر و سازه آن میتوان از چسب بتن اس آ 12 شیمی ساختمان برای بخش هایی که مثل استخر و جکوزی برای مدت طولانی در مجاورت آب هستند استفاده نمایید.

چسب بتن اس آ 12 چیست؟

یکی از افزودنی های پر اهمیت صنعت بتن، چسب بتن است. چسب بتن نوعی پلیمر امولوسیونی است که مقاومت خمشی و کششی و دوام بتن،گچ و آهک را افزایش می دهد ولی مهم‌ترین خاصیت چسب بتن‌ افزایش چسبندگی بتن است. حالت فیزیکى چسب بتن به صورت مایع و رنگ چسب بتن شیرى رنگ است. وزن مخصوص چسب بتن متغیر است ولی معمولا 1gr/cm³ می باشد. چسب بتن درظرف های پلاستیکى 8 لیتری در بازار عرضه میگردد.

مزایای چسب بتن

 • این ماده دارای یک خصوصیت بارز و اصلی است که افزایش میزان چسبندگی بتن به سطح بتن قدیمی میباشد. در واقع چسب بتن به عنوان رابطی برای اتصال دو سطح بتن قدیمی و جدید است.
 • این ملات مقدار خیلی کمتری از ملات ماسه و سیمان، آب مصرف میکند.
 • چسب بتن باعث کاهش نفودناپذیری بتن و ملات میشود که آب بند بودن آن را نیزفراهم میکند.
 • چسب بتن از به وجود آمدن ترک در بتن جلوگیری می کند و در نتیجه عمر سازه های بتنی را افزایش می دهد.
 • استفاده از چسب بتن از اتلاف وقت جلوگیری میکند و باعث افزایش راندمان کار میشود.
 • با استفاده از چسب بتن علاوه بر آن که انعطاف پذیری بتن افزایش میابد دوام آن نیز بهبود میابد.

چسب بتن در چه جاهایی کاربرد دارد؟

 • پوشش‌دهی ترک‌های موئین توسط چسب بتن انجام میگیرد.
 • برای ساخت ملات‌های ترمیمی و قدیمی یا بتن خود تراز شونده و برای کف‌سازی و پرکردن درز‌های ساختمانی و ساخت و ترمیم سطوح بتنی
 • برای ترمیم و تعمیر آسیب دیدگی‌های سطحی و عمقی سازه‌های بتنی که در خشکی بوده ‌یا اینکه با رطوبت در تماس هستند‌.
 • در اتصالات میلگرد به بتن
 • در مواردی که افزایش مقاومت مکانیکی مد نظر است.
 • ملات لکه گیری توسط چسب بتن امکان پذیر است.

مراحل آب بندی استخر با مواد آب بند کننده شرکت شیمی ساختمان

در مرحله اول آب بندی سازه استخر، ابتدا باید سازه بتنی استخر آب بند شود، که برای این کار از  ژل میکروسیلیس f3 شیمی ساختمان استفاده می‌گردد.

مرحله دوم : استفاده از چسب آب بندی استخر sa12

بعد از استفاده از پرایمر آب بندی استخر sa12 ، مرحله چسب کاشی است که توسط این چسب، کاشی‌ها نصب می‌شوند، درنهایت نوبت به استفاده از چسب کاشی مخصوص استخر است است که یکی دیگر از محصولات شیمی ساختمان هستند.

ژل میکروسیلیس چیست؟

ژل میکروسیلیس یا میکروسیلیس ژل شده یا مکمل بتن نوعی افزودنی بتن اصلاح شده پیشرفته بر پایه روانسازهای بتن، ‌میکروسیلیس، سیلیس و الیاف پلی پروپیلن می باشد از این ژل برای ساخت انواع بتن توانمند،‌ بتن آب بند، ‌بتن نفوذ ناپذیر و بتن با دوام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ژل میکروسیلیس در واقع همان سیستم دوده سیلیسی و فوق روان کننده بتن بصورت خمیری شکل و آماده مصرف میباشد که ضمن دارا بودن قابلیت افزایش مقاومت های شیمیایی و مکانیکی بتن، مسایل و مشکلات سیستم دو جزیی دوده سیلیسی + فوق روان کننده را هم به طور اساسی حل کرده است

از گذشته تاکنون روش‌های بسیار متفاوتی برای محافظت از انواع استخرها و افزایش طول عمر آن‌ها وجود داشته است که هدف اصلی این روش‌ها جلوگیری از نفوذ آب بوده. باید توجه داشت عوامل مختلفی در آب بندی استخر موثر است که طرح اختلاط مواد اولیه بتن سازه، انتخاب و نحوه استفاده مواد آب بند کننده، چسب کاشی و پودر بندکشی و در آخر پایش میزان تغییراتی که سالانه در بدنه استخر اتفاق می افتد شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات مناسب برای انجام پروژه های خود با کلینیک ساختمانی کامیاب نماینده فروش محصولات شرکت شیمی ساختمان ارتباط برقرار نمایید و به سوالات خود پاسخ دهید.