زنبورداران کشور، شناسنامه زنبورداری دریافت کردند
زنبورداران کشور، شناسنامه زنبورداری دریافت کردند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مجری طرح توسعه زنبورداری با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: افرادی که در سرشماری سال ۱۳۹۸ شرکت کرده اند، چنانچه دفترچه زنبورداری نگرفته اند، می‌توانند با هماهنگی معاونت بهبود تولیدات دامی و اتحادیه زنبورداران استان و مطابق دستورالعمل صدور شناسنامه زنبورداری و ضوابط […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مجری طرح توسعه زنبورداری با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: افرادی که در سرشماری سال ۱۳۹۸ شرکت کرده اند، چنانچه دفترچه زنبورداری نگرفته اند، می‌توانند با هماهنگی معاونت بهبود تولیدات دامی و اتحادیه زنبورداران استان و مطابق دستورالعمل صدور شناسنامه زنبورداری و ضوابط اعلام شده برای دریافت دفترچه زنبورداری اقدام نمایند.

حسین اکبرپور افزود: این دفترچه به عنوان اوراق بهادار محسوب می‌شود و قابلیت‌های مختلفی از جمله دریافت تسهیلات بانکی را دارد.

وی اظهار داشت: طبق آخرین سرشماری که در سال ۱۳۹۸ انجام شد، تعداد ۹۸ هزار زنبورستان در کشور داریم که در مجموع ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار کلنی زنبورعسل دارند.

اکبرپور گفت: بر اساس این سرشماری حدود ۱۴۸ هزار نفر به طور مستقیم در حوزه زنبورداری مشغول فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: به دلیل شیوع کرونا، سرشماری سال ۱۳۹۹ انجام نشده است و گزارش‌های استان‌ها از جمعیت آماری زنبورداران و تولید محصولات آنان، بر اساس خود اظهاری می‌باشد.

مجری طرح توسعه زنبورداری درباره سرمایه مورد نیاز راه اندازی یک زنبورستان اذعان داشت: حداقل تعداد کلنی زنبورعسل برای صدور دفترچه زنبورداری ۴۰ کلنی بوده و برای ایجاد یک زنبورستان با ۴۰ کلنی حدود ۸۰ میلیون تومان سرمایه نیاز است.

وی اضافه کرد: مجموع هزینه سرمایه گذاری به ازای هر کلنی زنبورعسل شامل هزینه خرید کندو و تجهیزات زنبورداری و سرمایه در گردش موردنیاز برای یک دوره یک ساله حدود دو میلیون تومان برآورد می‌شود.