سازمان ملل: با تداوم بحران سودان، اوضاع امنیتی و انسانی وخیم‌تر می‌شود
سازمان ملل: با تداوم بحران سودان، اوضاع امنیتی و انسانی وخیم‌تر می‌شود

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری العربیة، فولکر پرتس، نماینده دبیرکل سازمان ملل در سودان در جلسه شورای امنیت گفت: فرصتی برای پایان بحران در سودان وجود دارد. اگر راهکار سیاسی برای تشکیل دولتی قدرتمند و غیرنظامی ایجاد نشود اوضاع امنیتی و انسانی وخیم می‌شود. وی به گذشت یک سال از کودتای نظامی […]

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری العربیة، فولکر پرتس، نماینده دبیرکل سازمان ملل در سودان در جلسه شورای امنیت گفت: فرصتی برای پایان بحران در سودان وجود دارد. اگر راهکار سیاسی برای تشکیل دولتی قدرتمند و غیرنظامی ایجاد نشود اوضاع امنیتی و انسانی وخیم می‌شود.
وی به گذشت یک سال از کودتای نظامی اشاره و تأکید کرد: ۱۰ ماه گذشته شاهد اعتراضات گسترده علیه کودتای نظامی بودیم که در جریان آن ۱۱۷ غیرنظامی کشته و ۱۰۰۰ تن زخمی شدند. به‌رغم این مسئله تلاش‌ها برای تحقق اهداف انقلاب ۲۰۱۸ به ویژه بین جوانان و زنان و فعالان ادامه دارد.
فولکر پرتس به بازگشت اعضایی مرتبط با نظام سابق به صحنه سیاسی و قدرت اشاره کرد و درباره اعلام کناره‌گیری ارتش از عرصه سیاست گفت: شک و تردیدهای زیادی میان سودانی‌ها درباره این تصمیم ارتش وجود دارد. اما با این حال اعلام این مسئله منجر به احیای طرح‌های مدنی زیادی شده است.
وی به وجود اختلافاتی درباره تقسیم قدرت و نقش ارتش اشاره و استفاده نیروهای امنیتی از خشونت و هدف قرار دادن مراکز پزشکی و کارکنان این مراکز را محکوم کرد.
پرتس درباره افزایش خشونت در دارفور و منطقه نیل آبی ابراز نگرانی و تأکید کرد که بین مه و اوت بیش از ۳۰۰ غیرنظامی در درگیری‌ها کشته شدند. وی گفت: سودان بعد از یک سال از کودتای نظامی هنوز دولت مشروعی ندارد اما فرصتی برای توافق میان ارتش و گروه‌های سیاسی وجود دارد.
انتهای پیام